Diyarbakır Yenigün

Hepimizin görevi

Hepimizin görevi
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
07 Ocak 2019 - 9:00

Madde Bağımlılığı dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de insanlarımızın hayatlarını tehdit eden en önemli toplumsal sorunlardan biri.
Diyarbakır’da bu sorunu fazlasıyla hisseden şehirlerden biri.
Umuma açık yerlerde, özellikle parklarda, metruk binalar ya da tenha yerler ve bunların dışında neredeyse burnumuzun dibinde özellikle yazın çok sık karşılaştığımız iç acıtan sahnelerle karşılaşmayanımız yoktur.
Herkesin dert yandığı ve özellikle bahar yaz aylarında sık sık haber konusu olan bu sorunla ücadelede ne yazık ki yetersiz kalıyoruz.
Hem toplum olarak hem de sivil toplum kuruluşları ne hikmetse bu konuya neredeyse hiç eğilmez.
Madde bağımlılığının birçok nedeni var. Bunda kırsaldan kente göçün büyük bir etkisi var.
Kırsaldan farklı ekonomik sebeplerden kaynaklı göçün fazla olduğu illerden biri Diyarbakır ve bu beraberinde işsizlik ve gelecek kaygısı gibi nedenler de yaratıyor. Tüm bunlar madde bağımlılığında büyük bir artışa neden oluyor ve maalesef madde bağımlısı sayısı tüm bu ve farklı diğer sebeplerden dolayı her geçen gün artıyor.
Yapılan araştırmalar bu çok acı toplumsal sorunda yaş sınırının gittikçe aşağılara çekildiğini gözler önüne seriyor.
Bu konuda benim en fazla takdir ettiğim kurum ve kişi Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öğer…
Çeşitli kurumları da içine katarak çok güzel çalışmalara imza atıyor Öğer.
Öger, sağlıklı bir toplumun inşasında, iyi bir birey olma yolunda ailesine, içinde yaşadığı topluma faydalı olmak için kişinin bedensel ve ruhsal olarak hastalık yapan, zarar veren maddelerden uzak durması gerektiğine vurgu yapan toplantılar düzenliyor.
Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın da (DTSO) bu konuda attığı adım beni fazlasıyla sevindirdi.
DTSO, toplumsal yaşamımıza gelecekte çok daha fazla olumsuz etki göstereceği aşikar olan bu durumla mücadele edileceği yönünde bir kararlılık sergilediğini açıkladı.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu kurulduğunu ve bağımlılıkla mücadele için çalışmalar başlattıklarını deklare eden kentin en önemli sivil toplum örgütü DTSO; içerisinde bulunduğu Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda,  Aralık ayı olağan meclis toplantısında çalışmalara destek amacıyla kendi içerisinde 7 kişilik bir komisyon oluşturmuş ve Komisyon ilk toplantısında 2019 yılı Bağımlılıkla Mücadele eylem planını oluşturma kararı almış. Bunun için de bir bütçe planlaması yapmış.
Tebrik ediyorum.
Buna başta gazetecilerin çatı örgütleri olmak üzere Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ve diğer tüm kurum, kuruluş ve derneklerin de katkı sunmasını bekliyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım