Diyarbakır Yenigün

HDP’den mülteci çağrısı!

HDP’den mülteci çağrısı!
28 Mart 2020 - 14:09

Koronavirüs salgınında etkilenen kitlelerin başında mültecilerin geldiğini ifade eden HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu,  “Kayıtlı kayıtsız tüm mültecilerin sağlık hizmetlerinden koşulsuz, şartsız yararlanmaları sağlanmalıdır” çağrısında bulundu

DİYARBAKIR YENİGÜN – Hakların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Eş Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidi altında bulunan mültecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Covid-19 virüsünün en fazla etkilediği, tehdit ettiği kitlelerin başında mülteciler geliyor. Çünkü yerli halkın korunma olanaklarının nerdeyse hiçbirine sahip değillerdir. Yerel ölçekteki mücadele hiçbir ayrım gözetmeksiniz, hukuki statüleri, milliyetleri ne olursa olsun bu toparlaklarda yaşayan bütün yurttaşları kapsamalıdır” denildi. “Salgınla mücadelenin başarısı için mültecilerle ilgili acil önlemler alınmalıdır” denilen açıklamada, “Bu gerçekleştirilmez ve başarılmazsa, virüsün yaygınlaşmasının önüne hiçbir şekilde geçilemeyecektir. Aksi durum, virüsle mücadeleyi başarısız kılmaya mahkum edecektir” diye belirtti.

Alınması gereken acil önlemler

Açıklamada mültecileri için alınması gereken acil önlemler şu şekilde sıralandı;

“* Sağlık hizmetlerine ulaşımda mültecilerde aranan kayıtlı olma şartından vazgeçilmelidir. Kayıtlı kayıtsız tüm mültecilerin sağlık hizmetlerinden koşulsuz, şartsız yararlanmaları sağlanmalıdır. Kayıtlı olma şartı, hastanelere gitmemeyi, beraberinde olası hastalıkları yayma potansiyeli taşımaktadır.

* Çok dilli sağlık hizmetleri verilmeli, mültecilerin de sağlık ve test taramalarından bu coğrafyada yaşayan herkes gibi ayrımsız yararlanması sağlanmalıdır.

* Bir yandan ev de kal çağrısı yapılırken kalacak evi olmayan mültecilerin barınma koşulları yaratmalıdır. Mültecinin kalacak bir evi yoksa bu çağrının anlamı da yoktur. Evi olsun ki ev de kalsın kalabilsin.

* Mülteciler kalabalık ortamlarda ve toplu yaşadıkları için salgına yakalanma riskleri daha yüksektir. Bu yüzden Covid-19 bulaşma tehdidi yaşayan mülteciler acilen sağlık taramasından geçirilmelidir.

* Kamplarda kalan mültecilerin temel hijyen malzemeleri ulaşmaları derhal sağlanmalıdır.

* İşyerlerinin kapanması ya da başka nedenlerle işsiz kalan mültecilerin en temel insani ihtiyaçları karşılanmalıdır.

* Edirne sınırında beklemeye, bekletilmeye son verilmeli, burada bekleyenlere devlet tarafından ulaşım olanağı sağlanarak istediği ile gitmesi sağlanmalıdır.

* Edirne’den devlet zoruyla geri gönderilen ve Esenler Otogarına ulaşanların büyük bir çoğunluğu gitmek istedikleri iller için bilet alımında zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Acilen, bu zorluk giderilmeli, kimlik no gibi taleplerde bulunmaları engellenmelidir.

* Edirne’ye büyük umutlarla giden arkalarında dönecek evi ve işi kalmayan mültecilerin barınma, beslenme, sağlık ihtiyaçları karşılanmalı, uğradıkları psikolojik yıkım giderilmelidir.

* Kriz, kaos koşulları refakatsiz çocuklar başta olmak üzere kadın ve çocuk istismarına zemin hazırlamaktadır. Bu koşullarda yaşayan çocuk ve kadınlar için acilen önlemler geliştirilmelidir.” (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım