Diyarbakır Yenigün

HDP ne yapacak?

HDP ne yapacak?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
22 Ocak 2019 - 9:00

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala siyaset sahnesi hareketleniyor.

Ak Parti belki de biraz erken davranarak Diyarbakır’da Büyükşehir adayını mevcut kayyum Cumali Atilla’dan yana kullandı. Ardından İlçe adaylarını açıkladı.

HDP ise Ak Parti’nin tersine önce ilçelerin bir kısmını açıklarken, Büyükşehir Belediyesi için kadın adayı 23 Ocak, erkek adayı ise 24 Ocak’ta açıklayacak.  Belli ki HDP bu konuda ince eleyip sık dokuyor.

Büyükşehir için öne çıkan tek bir isim yok ancak kulislerde konuşulan birkaç isim var. Bunlar Urfa milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır milletvekili Adnan Selçuk Mızraklı ve Büyükşehir’de Diyarbakır’ın Kürt siyasi hareketindeki ilk büyükşehir belediye başkanı olan Feridun Çelik var. Kadın eşbaşkan konusunda öne çıkan tek isim ise Batman eski milletvekili olan ve TJA sözcüsüyken tutuklanan Ayla Akat Ata dışında basına yansıyan bir isim şimdilik yok. Ata’nın devam eden yargı süreci adaylığının önündeki en büyük engel. O yüzden sürpriz bir isim son anda öne çıkabilir.

Erkek adaylarda ise Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır müftüsü iken istifa edip HDP’den önce Diyarbakır, bu dönem ise Şanlıurfa milletvekili olan ve toplumda karşılığı olan bir isim olarak duruyor.

Adnan Selçuk Mızraklı da hakeza, toplum içinde saygın bir kişiliğe sahip ve bir dönem Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı’nı yürütmüş siyaset üstü bir insan…

1999-2004 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlığı yapan Feridun Çelik, birçoğu çay bahçesi olan Sur diplerini boşaltması ve başkanken gözaltına alınması olayıyla hafızalara kazınan bir isim.

Hangisi olabilir diye düşündüğümüzde mevcut konjüktör gereği hakkında dava açılmamış bir isim üzerinde durulduğunu biliyoruz. Ancak adı geçen tüm kişilerin bir şekilde hakkında açılmış ve devam eden hukuki süreçle ilgili sıkıntısı var.

HDP, önceki hafta Sur’da Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, Bağlar’da Zübeyda Zümrüt ve Zeyat Ceylan, Yenişehir’de Belgin Diken ve İbrahim Çiçek, Lice’de Salime Zingil ve Tarık Mercan, Silvan’da Naşide Toprak ve Abbas Hilmi Azizoğlu, Bismil’de Gülşen Özer ve Orhan Ayaz, Eğil’de ise Gülistan Ensarioğlu ve Mustafa Akkul’un belediye başkan adayı olduğunu açıklamıştı.

Aynı sıkıntı açıklanan ilçe adaylarının (bildiğim kadarıyla) bazıları için de geçerli.

HDP adına oldukça sıkıntılı ve iyi idare edilmesi gereken bir süreç.

Bu arada HDP’de merkez ilçelerden sadece Kayapınar açıklanmadı. Kayapınar’da aday konusunda titiz davranılıyor ve diğer ilçelerle beraber 23-24 Ocak tarihleri arasında isimler netleşecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım