Diyarbakır Yenigün

HDP: Demirtaş kararı Türkiye yargısının turnusol kağıdıdır

HDP: Demirtaş kararı Türkiye yargısının turnusol kağıdıdır
20 Haziran 2020 - 11:36

HDP MYK, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Demirtaş kararının Türkiye yargısının turnusol kağıdı olduğu belirtilerek, “Demirtaş’a yönelik yürütülen yargı süreci yasa dışıdır ve Demirtaş siyasi rehinedir” denildi

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – HDP’nin önceki Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları tutukluluk süresinin makul olmaması, tahliye talebinin karara bağlanmaması ve tutukluluk incelemesinin yapılmaması gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu.

Mahkeme, dün tutukluluğun makul süreyi aşması ve karar sürecinin uzaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Demirtaş’a 50 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

AYM, bir diğer davada eski CHP milletvekili Eren Erdem’in başvurusunu da karara bağladı. Tutuklamanın hukuki olmadığına yönelik hak ihlali başvurusunu haklı buldu. 30 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

AYM’nin kararı ile ilgili HDP MYK tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada, Demirtaş’ın tahliyesine ilişkin mahkeme kararlarına ilişkin ani ve hukuk dışı reflekslerin, sadece Demirtaş’ın maruz kaldığı hukuksuzluğu değil, ülkede adaletin çöküşünü de göstermesi bakımından önemli ve üzerinde durulması gereken bir mesele halini aldığı belirtilerek şöyle denildi:

”Bilindiği üzere Demirtaş hakkında dört kez tahliye yönünde karar verilmiş, ancak dördünde de adaletin terazisi iktidardan yana eğilmiştir. 4 Kasım 2016 yılında vuku bulan tutukluluk haline dair 20 Kasım 2018 tarihinde AİHM tarafından verilen Demirtaş kararında, tutukluluk sürecinin siyasi olduğu vurgusu yapılmış; tam da tahliye koşullarının oluştuğu noktada Cumhurbaşkanı tarafından yapılan “Biz de karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz” şeklindeki açıklama neticesinde başka bir dosyadan mahkûmiyet kararı verilerek Demirtaş’ın cezaevinden çıkışı engellenmişti.

2 Eylül 2019’da yargılamanın yürütüldüğü mahkemece adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine dair karar yerine getirilmezken, 1. Yargı Paketi kapsamında mahsup talebini sürüncemede bırakılarak Demirtaş hakkında soruşturma yürütülmeyen bir dosyadan tekrar tutuklanmasıyla yerine getirilmedi.

“DEMİRTAŞ SİYASİ REHİNEDİR”

Demirtaş’a yönelik yürütülen yargı süreci yasa dışıdır ve Demirtaş siyasi rehinedir. İktidar tam dört kez verilen ihlal ve tahliye kararlarının yerine getirilmesini engelleyerek ülkede yasa dışı bir rejimin hakim olduğunu ilan etmiş bulunmaktadır. Ancak iktidar ateşle oynamaktadır.

Bir ülkede adaleti sağlamaz, adaletin temeline dinamit koyarsanız kendinizle beraber tüm toplumu derin bir kuyunun dibine atmış olursunuz. Demirtaş kararı Türkiye yargısının turnusol kağıdıdır.

Bu noktada iktidara değil; halkımıza, demokrasi ve hukuka inananlara, bu karanlık girdaptan çıkmak isteyenlere sesleniyoruz. Vicdanlı hakimlere sesleniyoruz. Cesaretin hepimizi bu karanlıklardan çıkaracağına inanıyoruz.” (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım