Diyarbakır Yenigün

Hasta belli, hastalık belli

Hasta belli, hastalık belli
Haci Gunes
Haci Gunes( hacigunes@diyarbakiryenigun.com )
08 Ocak 2020 - 0:05

Temel’in mezar taşı hikâyesini bir çoğumuz biliriz. Temel sürekli hastayum dermiş. Ağrılarından, sızılarından, çektiği acılardan söz etse de, evdekilere bir türlü derdini anlatamazmış Temel.
Temel hastayum dedikçe, evdekiler; Bir şeyin yok, turp gibisin derlermiş!. Fıkra bu ya; Temel, kendini iyi hissettiği bir gün, doğruca mermerciye gitmiş, bir mezar taşı yaptırmış kendine. Üzerine de yazı yazdırıp, götürmüş, önceden hazırlattığı mezarlığın başına diktirmiş.Olacak ya, bir süre sonra da ölmüş. Çocukları, naşını defnetmek üzere mezarlığa geldiklerinde bir de ne görsünler!..
Mezar taşında aynen şunlar yazıyor.
Hastayum, hastayum dedum, inanmadinuz.
Ha şinci ne oldi.
Bir fıkra da olsa, verdiği mesaj, gayet net ve açık. Ortada bir hasta var.Esnaf perişan durumda günlerce siftah etmeden kepenk açıp kapatıyor. Esnaf batarsa ülke batar.Yani ekonomi hasta.Ama o hastanın iyileşmesi için ne doktora götürülüyor, ne ilâç veriliyor ve ne de ameliyat ettiriliyor. Hasta, adeta ölüme terk ediliyor.Ölüm, sanki bir çözüm.Aslına bakarsanız, Temel’in yaşadığı olay, aynı zamanda Türkiye’yi de yansıtıyor.Türkiye’de de aynı durum geçerli değil mi. Türkiye’nin bünyesinde, hem de kangren haline gelmiş nice hastalık var ama, hiç kimse doktora gitmeyi ve tedavi etmeyi düşünmüyor.Bunun yerine; sorunlar ve hastalıklar sürekli sürüncemede bırakılıyor, sürekli öteleniyor.Sonra ne oluyor?.. Merhum Nasreddin Hoca’nın dediği oluyor. Malûm; merhum Hoca’nın açlığa alıştırdığı eşeği, bir gün geliyor, nalları dikiyor.Sizin anlayacağınız;Tam açlığa alışacağı sırada, ömrü vefa etmiyor ve ölüyor.
Yerel Basın olarak diyoruz ki hastayız can çekişiyoruz.Ekonomik yönden bizi bitirdiniz. Sesimizi duyun ve yerel basını bu durumdan kurtarın. Demokrasi ile yönetilen Türkiye’mizde Yerel basın insanların sesi; yaşadığımız şehrin ağzı, kulağı ve gözüdür.Basın hakkın ve haklının sesidir. Adaletin, hukukun ve insanların eşitliğinin yazılı belgesidir. Her türlü yolsuzlukları karanlıktan aydınlığa çıkaran bir ışıktır.
Yerel basın bunlarla yetinmez. Aynen ülkemizin diğer şehirlerinde olduğu gibi yaşadığımız il ve ilçenin   ağzı, kulağı ve gözüdür. Diyarbakır  ilimizin  gelişiminde, en etkili seslerden biridir yerel basın. Ekonomi, kültür, spor ve sağlık alanlarında şehrimize gelen ve gelecek hizmetlerin bilgilerinin Diyarbakır halkına aktarılmasında en etkili iletişim aracıdır.
Diyarbakır’ın ve insanlarımızın her türlü menfaati ve sorunlarını dile getiren en önemli güçlerden biridir. Devletle insan arasındaki köprüdür. Konuşamayan ve derdini anlatamayan mazlum insanların sesidir.Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Peygamberler ve Sahabeler  şehri olan Diyarbakır’ın tanıtılmasından başlayarak, ilin  ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine etki yapan önemli bir güçtür yerel basın. Diyarbakır’ın  her türlü sorununu sizlerle paylaşır. Eğer bu saydıklarım yaşama geçiyorsa yerel basının sayesindedir.“Bu gerçekleri sizlere aktaran bu yerel basın nasıl yaşıyor?” “Bu haberleri sizlere nasıl ulaştırıyor?” derseniz o kadar da kolay olmuyor.Gelin, bu meşakkatli ve kutsal görevi, bu haberleri sizlere aktaranları dinleyin,sorunlarından haberdar olun istedim.
Kâr amacı olmayan yerel basın, sadece karın doyurma ve istihdam amaçlı yaşıyor. İnanın özellikle son yıllardaki ekonomik krizden sonra sadece ölümü bekleyen hastalar gibi yaşıyor. Yerel basının ayakta kalabilmesi, Hükümetlerin iki dudağı arasında… Sadece devletten aldığı ihale ilanları ile ayakta duran yerel basın, bu ilanların da çok azalması sebebi ile yaşam alanını daha da kaybetmeye başladı.
Son dönemde özellikle dövizin yükselmesiyle gazete kağıdı,kalıp ve kimyasal malzeme fiyatları yüzde yüz arttı.Gazete basmak için kağıt bulmak zorlaştı.Şunu net olarak söyleyebiliriz sahip çıkılmadığı takdirde yerel gazeteler tarihe karışacak.Devlet ve Hükümet, özelleştirme politikası sebebi ile sanayiden ve ekonomiden elini eteğini çekti. Bundan dolayı Devlet küçüldükçe ilanlar da azaldı ve yerel basın ölüme teslim oldu .Bu şartlarda yerel basın ölmesin de ne yapsın? Bu ayıp biz çalışanların değil sanırım.
Sevgiyle Kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım