Diyarbakır Yenigün

Haberin Dili

Haberin Dili
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
01 Nisan 2019 - 7:45

Türkiye’de ve dünyada en çok okunan haberler 3. sayfa ve magazin haberleridir. Aslında bu haberlerde yaşamın/toplumun ipuçları da gizlidir.
Mesela Erzincan’da 16 yaşındaki bir kız çocuğunun arkadaşlarının tavsiyesi üzerine bitlenen saçlarını benzinle yıkamak için girdiği banyoda saçlarına banyo kazanını yakarken kullandıkları benzinle yıkadığı sıra alev alarak tanınmayacak hale gelmesi ile ilgili haberin hem yoksulluğa hem de bilmemezliğe vurgu yaptığını göremeyiz bazen.
Ve kızını kurtaran babanın sözleri: Ben ailemin geçimini düğünlerde zurna çalarak sağlıyorum. Kızımın bu hale gelmesinin tek nedeni maddi imkansızlık.
Ahmet Arif’in dediği gibi “bilmezlikten değil, fukaralıktan demiş çaresiz baba.
Ailesinin maddi durumu iyi olmayan kız çocuğu için sosyal medyada‘Gönüllü Gençler Derneğ’i tarafından yardım kampanyası başlatılması ise toplumsal duyarlılığa vurgu yaptığını da görebiliyoruz.
Acı kadar, dayanışma mutluluğuyla hafifleten bir haber.

Muğla’da, akciğer, mide, astım, bronşit başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelen, tatlı ve kahvelerde kullanılan, kozmetik sanayi ile tıbbi ilaç yapımında yararlanılan damla sakızın fiyatını duyunca şok oldum.
Geçen yıl kilosu 1200 liradan satılan damla sakızı, bu yıl ise 1700 liradan satışa sunuluyormuş.
Fiyat artışındaki sebep de dövizdeki dalgalanmaymış.
Hadi damla sakızından geçtik diyelim; domates, biber, patlıcandan nasıl geçeceğiz.

Amerikan Forbes dergisi, KylieCosmetics adlı firmanın sahibi olan 21 yaşındaki Jenner’ın servetinin 1 milyar dolara ulaştığını ve 21 yaşındaki yıldızın dünyanın en genç milyarderi unvanını aldığını duyurdu.
Daha önceki milyarder Facebook’un kurucusu Mark Zuckerbergdi.
Zuckerberg’in aklıyla kazandığını, Kylie ise başta ablasından kaynaklı ün ve ailesinin zenginliği ve modelliği ve güzelliği etkili olmuş.
Bizde şöyle bir söz vardır: Gelince elden, selden; gidince her yerden…

Kadına yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili haberler ne yazık ki artmaya devam ediyor. Bu toplumsal sorunun ana nedeni ata erkil yapı.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı rapor bu tablonun içler acıtan halini ortaya koymaya yeter dee artar bile.
Rapora göre, 17 yılda 15 bin 34 kadının yaşam hakkı ihlal edildi. Sığınma evlerinin kapasitesi altı yılda sadece 256 kişi artırıldı ve toplam kapasite 3 bin 500’ün altında.
Ve ne yazık ki bu konuda kayda değer bir düzenleme yapıl(a)mıyor ve bu toplumsal sorundan kaynaklı hergün kadınlar sokakta, evde, işte öldürülmeye devam ediyor.

Şanlıurfa’da bir yakının çeyiz merasimi sırasında havaya ateş açan baba, kazara oğlunu vurdu. Göğsüne kurşun isabet eden genç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre olay, önceki gün akşam Eyyübiye ilçesine bağlı Şıkmahsut Mahallesi’nde meydana geldi. Su tesisatçısı İsa Bağış (39), ailesiyle birlikte yakınının düğününe katıldı. İsa Bağış, çeyiz getirildiği sırada üzerindeki bulundurma ruhsatlı tabancasıyla havaya birkaç el ateş açtı. Bir süre sonra tabancasında kurşun kalıp kalmadığını kontrol eden İsa Bağış, kazara tetiğe dokundu. Tabancadan çıkan kurşun İsa Bağış’ın sol elini sıyırdıktan sonra yanındaki oğlu Mehmet Fatih’in (17) göğsüne isabet etti. Baba ve oğlunu kanlar içerisinde görenler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Hastaneye kaldırılan Mehmet Fatih Bağış, doktorların müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Kurşunun elini sıyırmasıyla hafif yaralanan İsa Bağış ise tedavisinin ardından polis ekiplerince gözaltına alındı. Mehmet Fatih Bağış’ın cenazesi yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edilirken, ifadesi alınan baba sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım