Diyarbakır Yenigün

Haberin dili

Haberin dili
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
13 Mart 2019 - 7:45

Toplumdaki yozlaşmayı gözler önüne seren iki  açıdan haber paylaşacağım sizinle. Okuyup gelinen durumun önemine kararı siz verin artık.
Birincisi Çocukları tacizden koruma hedefiyle kurulan bir derneğin başkanının, 8 yaşındaki çocuğunu istismardan tutuklandığı ile ilgili.
Haberin detayı şöyle:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, çocukları cinsel istismardan korumak hedefiyle kurulan bir derneğin başkanı olan Erhan N., 2 yıl önce eşinden ayrıldı.
Mahkeme, Erhan N.’nin çocuğuyla her ayın 1. ve 3. hafta sonları görüşmesine izin verdi.

11 Şubat Günü annesi, oğlunun sürekli cep telefonuyla oynaması üzerine, “Sürekli bunlarla vakit geçiriyorsun ancak bunlar zararlı” diyerek uyardı.  Çocuk ise annesine, “Maden zararlı babam neden bana öyle şeyler izlettiriyor” dedi.
Durumdan şüphelenen anne, oğluna babasının kendisine ne gibi şeyler izlettiğini anlatmasını istedi. Çocuk da çıplak kadın ve erkeklerin olduğu videoları izlettiğini anlattı. Bunun üzerine anne oğluna, babasının farklı bir yerine dokunup dokunmadığını sordu. Çocuk da annesine, babasının özel bölgelerine dokunduğunu söyledi.

Anne 14 Şubat’ta karakola giderek şikayette bulundu. Çocuğun Ankara ÇİM’de (Çocuk İzleme Merkezi) beyanı alındı ve Erhan N. 26 Şubat’ta tutuklandı.

Suçlamaları reddeden baba hakkında kabul edilen iddianamede, “Mağdurun, iftira atması için bir sebep bulunmadığı ve cinsel istismar suçlarının oluştuğu kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı.
Bu olayla ilgili dava halen devam ediyor.

İkinci haberde yine aynı minvalde!
Ankara Polatlı’da yaşayan Z.O. (17), dava dosyasına göre, aynı yaştaki kuzeni S.Ç.’ye bazı özel fotoğraflarını gönderdi. S.Ç.’nin bunları sosyal medyada paylaşması üzerine Z.O. kuzeninden şikâyetçi oldu. Ankara Barosu ise S.Ç. hakkında ‘özel hayatın gizliliğini ihlâl ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan başlatılan soruşturmada avukat S.K.’yı müdafi olarak görevlendirdi. Avukat, iki kuzenin telefonunu elde ettikten sonra kendilerine cinsel içerikli mesajlar ve müstehcen fotoğraf göndermeye başladı. İfadesinin alındığı gün, adliye çıkışında avukatın arabası ile kendisini çarşıya bırakmayı teklif ettiğini anlatan S.Ç., şu iddialarda bulundu:

“Avukat S.K. aynı akşam WhatsApp üzerinden ilk başta dosya ile ilgili yazmaya başladı. Sonra bana olgun, zeki olduğum yönünde iltifatlarda bulunmaya başladı. Cinsellikle ilgili sorular sormaya başladı. Cevap vermek istemediğim halde ısrarlı şekilde yine cinsel konular üzerinden yazışmalar yaptı. Beni beğendiğini, beni istediğini söyledi. Ben cevap vermek istemeyince de beni savunamayacağını ima etti. Bana yüz yüze konuşmayı teklif etti. Ben sadece konuşmak için geleceğimi söyleyince ‘yalnızca konuşmak için geleceksen gelme, başka bir şey için gel’ tarzında konuştu. Bana cinsel içerikli fotoğraflar gönderdi. Cinsellikle ilgili birkaç sorusuna zoraki olarak cevap verdim. Avukat olduğundan dolayı korkmuştum. Beni yeterince savunmayacağını düşünmüştüm.”

İki kuzenin şikâyeti üzerine avukat S.K. hakkında Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kamu görevinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle cinsel istismar’ suçundan dava açıldı. Sanık avukat ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Davanın karar duruşmasında S.K.’nın avukatları, “Müvekkil, mağdurların yaşlarını bilmeden konuşmuştur. Yazışmalarda rıza olduğu anlaşılmaktadır” dedi. Mahkeme sanık avukat S.K.’yı her iki kız çocuğuna yönelik eylemleri nedeniyle 5 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanık avukat hakkında iyi hal indirimi de yapmadı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım