Diyarbakır Yenigün

Haberin dili

Haberin dili
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
11 Ocak 2019 - 8:55

Bazı haberler vardır okuruz da içiniz acır, lanet yağdırırsınız. İşte  o haberlerden biri Hatay’ın İskenderun ilçesinden geldi. Babası Mehmet Ali Y. tarafından dövülerek ağır yaralanan 6 yaşındaki Mertcan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Olay şöyle gelişiyor: Gültepe Mahallesi’nde ihbar üzerine Mehmet Ali Y.’nin evine giden sağlık ekipleri, oğlu Mertcan’ın başına sert cisimle vurulması sonucu ağır yaralandığını belirledi. Hayati tehlikesi olan çocuk hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Oğlunu elektrik süpürgesinin borusuyla dövdüğü iddia edilen baba, polis tarafından gözaltına alındı. Şüpheli, ifadesinde, oğlunun yüksek yerden düştüğünü öne sürdü. Ancak yapılan araştırmada Mehmet Ali Y.’nin oğlunu ödevini yapamadığı için elektrik süpürgesinin demiriyle dövdüğü ortaya çıktı. Baba Mehmet Ali Y. tutuklandı. İskenderun Devlet Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Mertcan Y. Pazar günü (5 aralık 2019) sabaha karşı yapılan müdahaleye karşın kurtarılamadı. Çocuğun cenazesi otopsi için Mustafa Kemal Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi.

Ne yazılır bunun üzerine bilemedim. Nasıl bir ruh halindesin de bunu yaptın. Sığınacağın bahanen ne?
Geçim derdi mi, geçimsizlik mi, alkollümüydün yoksa başka bir bahane mi ya da anlık bir sinir krizi mi yaşadın?
Hiç biri ama hiç biri 6 yaşındaki bir çocuğun bu şekilde dövülerek öldürülmesi için bahane olamaz, olmamalı da…
Senin durumunda ya da senden daha kötü durumda olan binlerce insan vardır bu ülkede.
Hiçbir baba için bunun geçerli, hiçbir sebebi olamaz, olmamalı da…
Sen şimdi adaletin elindesin artık, ancak ne ceza alırsan al, lanet bir insansın, lanetlenecek ve ömür boyu vicdanlarda mahkum edilecek birisin…
Senin kendini savunacak hiçbir mazeretin yok.
Vicdanlarda idama mahkum edilmiş bir insan olarak yargılanacaksın.

Emine Hanımın korkunç suçu

Bir haber de adalet ile ilgili içler acıtan kararla ilgili.
Bursa’da merkez ilçe belediyesinde taşeron firmaya bağlı çalışan temizlik işçisi 59 yaşındaki Emine Arık, boş çikolata kutusunu aldığı için 16 yıldır çalıştığı kurumdan tazminatsız işten çıkartılınca başlattığı hukuk mücadelesini Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararıyla kaybetti. Yerel iş mahkemesinin kararıyla tazminat davasını kazanan işçi Emine Arık’ın dosyası Yargıtay 22’inci Hukuk Dairesi’ne gitti. Daire, ‘Arık’ın, kimsenin bulunmadığı sırada başkasına ait boş çikolata kutusunu alarak kendisine mal etmesinin doğruluk ve bağlılığa uymayan davranış niteliğinde olduğu’ gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Yerel mahkeme kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti.
Yüksek mahkemenin hâkimleri gün boyunca telefonlarına gelen mesajlara cevap vermek zorunda kaldıklarını söylemiş. Üniversite hocalarından tanıdıkları hukukçulara kadar birçok kişi, Yargıtay üyelerine “çikolata kutusu kararını nasıl verdiniz?” diye soran mesajlar göndermiş. Hepsi gelen mesajlara cevap vermeye çalışıyormuş.

“Oy çokluğuyla bu kararı veren Genel Kurul’un üyelerinden şu anki Genel Kurul’da sadece üç-dört arkadaşımız var” diyen bir hâkim, eylül ayından bu yana sabit Genel Kurul uygulamasına geçildiğini anlatmış detaylıca. Bir başka üye ise “O kararın verildiği Genel Kurulda yer almasak da tanıdıklara anlatamıyoruz. İnsanlar, ‘Yargıtay patronların çıkarlarını mı koruyor?’ diye soruyorlar” demiş ve karara kesinlikle katılmadığını ifade ederek, “Şimdi çıkıp size bir şey söylesek arkadaşları rencide etmiş oluruz ama hukuka uygun karar vereceğiz diye böyle bir karara imza atmak yanlış olmuştur” ifadesini kullanmış.
İşte böyle bir ülkede bu haberleri ninni gibi dinliyoruz… Uyanmak lazım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım