DOLAR 8,5570
EURO 10,1439
ALTIN 496,22
BIST 1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 39°C
Sıcak
Diyarbakır
39°C
Sıcak
Per 40°C
Cum 40°C
Cts 40°C
Paz 40°C

‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması subjektif olmamalıdır’

‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması subjektif olmamalıdır’

TBMM Genel Kurulu’nda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifinin 7 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi. Güvenlik ve arşiv araştırmasının yapılacağı kişiler arasında kamu kurum ve kuruluşlarda çalışacak öğretmenler de eklendi. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, “Kesinlikle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulaması belirsiz ve subjektif nitelikte olmamalıdır.” dedi.

 

Sevda ARSLAN/YENİGÜN ÖZEL – AK Partinin TBMM Genel Kurul’da kabul edilen önergesiyle, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler de dâhil edildi. Ayrıca, teklifte yer alan, güvenlik soruşturmasına görevin gerektirdiği niteliklere etkisi yönüyle kişinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımlarını dâhil eden hüküm tekliften çıkarıldı.

Öğretmenler de eklendi

AKP’nin Genel Kurul’da kabul edilen önergesiyle, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar” kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler de dahil edildi.

Akraba kısmı çıkarıldı

Ayrıca, teklifte yer alan, “Güvenlik soruşturmasına görevin gerektirdiği niteliklere etkisi yönüyle kişinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımlarını” dahil eden hüküm tekliften çıkarıldı.

Teklifin kapsamı

Teklifle, arşiv araştırmasının kapsamı ile güvenlik soruşturması kapsamında bakılacak konular da yeniden düzenleniyor. Arşiv araştırması, kişinin “adli sicil kaydının, kişinin kolluk kuvvetlerince halen aranıp aranmadığının, kişi hakkında herhangi bir tahdit bulunup bulunmadığının, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili hükümleri kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların, hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının mevcut kayıtlardan bakılmasını” kapsayacak.

Güvenlik soruşturması ise, “Arşiv araştırmasındaki konulara ilave olarak kişinin; görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin, örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının, mevcut kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesini” içerecek.

MİT-polis soruşturacak

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak.

Eğitim Birsen Şube Başkanı Ramazan Tekdemir,

‘Öğretmenlerin eklenmesinden yana değiliz’

Kanun teklifi hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, güvenlik ve arşiv araştırmasının yapılacağı kişiler arasına kamu kurum ve kuruluşlarda çalışacak öğretmenlerin eklenmesinden yana olmadıklarını söyledi.

Tekdemir, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olmamasından yanayız. İlla olacaksa kamu hizmetine girme hakkı elde eden kişi ile sınır bir güvenlik ve arşiv araştırması olması lazım ve bunun mutlaka çok net sınırları belirlenmiş bir hukuki dayanağa ve düzenlemeye yaslanması lazım. Bununla birlikte kesinlikle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulaması belirsiz ve subjektif nitelikte olmamalıdır. ”dedi

“Güvenlik soruşturması arşiv araştırması onayladığımız konu değil”

Güvenlik soruşturmalarında suçun şahsiliği ilkesi göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Tekdemir “Güvenlik soruşturmalarıyla için herhangi bir şekilde kişinin ailesi üzerinden bir değerlendirme yapmamak gerekiyor. Öğretmenlerin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifine dâhil edilmesi sıkıntılı. Özellikle kişinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımlarını güvenlik soruşturması kapsamından çıkarılması önemli çünkü kişinin şahsilik ilkesi üzerinden hareket etmek gerekiyor. Kişinin eşinin anne ve babasının çocuklarının güvenlik soruşturmasına tabi tutulamayacak olması değerli bir yaklaşım. Olması gereken bir konu ama yine de bir güvenlik soruşturması arşiv araştırması başlığı çok hazzettiğimiz onayladığımız bir konu değil. Kişinin bir suçu varsa bir durumu varsa bununla ilgili hukuki çerçevede gerekli tedbirler alınır ama güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması anlayışı ve buna öğretmenlerin dâhil edilmesini biz onaylamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.