Diyarbakır Yenigün

Güneydoğu’nun 2018 ajandası – 3

Güneydoğu’nun 2018 ajandası – 3
Mahmut Bozarslan
Mahmut Bozarslan( mahmut.bozarslan@gmail.com )
04 Ocak 2019 - 8:55

HDP’nin barajı aşması sokaklarda kutlandı

Seçimde bazı yerlerde sandıkların taşınması tartışma yaratsa da, seçmenler sandıklara ulaşmak için erken saatlerde yollara düştü. Seçim sonuçları açıklandıktan ve HDP’nin barajı geçtiği kesinleştikten sonra binlerce kişi sokağa dökülüp kutlama yaptı.

Şanlıurfa’da bulunan ve dünyanın en eski anıtsal tapınağı olan Göbekli Tepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi de yılın önemli olayları arasında yer aldı. Ilısu Barajı’nda su tutulmaya başlanmasının ardından, Hasankeyf’teki tarihi eserlerin taşınması bu yıl da devam etti. Geçen yıl, Türkiye’de ilk kez kullanılan bir sistemle, Zeynel Bey Türbesi taşınmıştı. Bu yıl da aynı sistemle 650 yıllık geçmişe sahip Artuklu Hamamı taşındı.

Terörle mücadele için gıda ve yaşam malzemeleri kontrolu

İçişleri Bakanlığı, PKK ile mücadelesinde yeni bir yöntem uygulamaya koydu. 32 ilin valiliklerine genelge gönderen bakanlık, kırsal kesimlere götürülen gıda ve yaşam malzemelerinin sıkı denetlenmesi talimatı verdi. Bakanlık yaylalarda kalanların da dönerken geride gıda maddesi bırakmaması uyarısı yaptı.

Türkiye’deki son ekonomik gelişmelerin ardından Ticaret Bakanlığı, yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek amacıyla un ihracatına sınırlama getirdi. Ticaret Bakanlığı’nın un ihracatına sınırlama getirmesi üzerine Güneydoğu’da un üretimi durma noktasına geldi. Bölgedeki 65 fabrikada üretim tamamen durdu.

Diyarbakır’da hendek ve barikat operasyonları nedeniyle dört yıl önce ara verilen kitap fuarı yeniden açıldı. Türkiye’deki kağıt sıkıntısına rağmen fuara katılan yayınevi sayısı arttı. Ancak yayınevleri yeni baskı kitaplarını getiremedi. Fuar kitapseverlerin akınına uğradı.

Dokuz Kürt partisi, Kürt dilinin geliştirilmesi, resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi amacıyla Kürt Dilini Koruma ve Geliştirme Platformu’nu kurdu.

HDP milletvekilleri açlık grevine girdi

HDP milletvekilleri, Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek üzere başlattığı açlık grevine destek amacıyla açlık grevine girdi. Beş ilde başlayan açlık grevlerine daha sonra partililer de katıldı. Polis bazı yerlerde HDP binalarına baskın yaparak eylemcileri gözaltına aldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım