Video Haber: Sorunsuz denen doğumda bebek ‘TERS AYAK’ DOĞDU!

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da özel bir hastanede çocukları dünyaya gelen Bulut ailesi büyük bir şok yaşadı. Doktorların, gebelik kontrollerinde bebeğinin anatomik yapısında anormallik ve şekil bozukluğunun olmadığını söylediği Bulut ailesinin kızı Roj Eliya ‘Ters ayak’ hastalığı ile dünyaya geldi. Çocuklarının durumundan hastane yönetimi ve doktorları sorumlu tutan baba Fuat Bulut, hastane hakkında şikâyetçi oldu. Bulut’un şikâyeti üzerine Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyarbakır Tabip Odası tarafından soruşturma başlatıldı

Mehmet Uğur ÇAKIL/Yenigün Özel

DİYARBAKIR’da yaşanan sağlık skandallarına bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde kentteki özel bir hastanede dünyaya gelen Roj Eliya bebek ‘Ters ayak’ hastalığı ile dünyaya geldi. Gebelik kontrollerinde çocuğunun hastalığını fark edemeyen doktoralara ve hastane yönetimine tepki gösteren Bulut ailesi, sorumlular hakkında şikâyette bulundu. Yaşadıkları şokun ardından çocuklarını kendi imkânları ile başka bir hastanede tedavi ettiren Bulut ailesi,  bebeklerinin bu şekilde dünyaya gelmesinde ihmali bulunan herkesin gerekli cezayı almasını istedi. Ayağı alçıya alınarak ameliyat edilen talihsiz bebeğin ise hastalığının nüksetme ihtimaline karşı ayaklarına cihaz takıldı.

“Bebek ‘Ters ayak hastalığı’ ile dünyaya geldi”
Konuya ilişkin gazetemize konuşan Roj Eliya bebeğin babası Fuat Bulut, yaşadıkları olayı şöyle anlattı; “Diyarbakır’da faaliyet gösteren Özel Genesis Hastanesi’nde eşim Şerife Deniz Bulut’un gebelik başlangıcından Şubat 2018 doğumuna kadar ki tüm süreçler takip edilmiş olup; 17 Kasım (2018) Cumartesi günü Roj Eliya ismini verdiğimiz kızımız dünyaya geldi. Eşimin gebelik sürecinin takibi Özel Genesis Hastanesi’nde görev yapan Dr. P.T. tarafından yapıldı. Gebelik sürecinden doğum anına kadar herhangi bir olumsuz tablodan söz edilmemişken, doğumdan 5 saat sonra bebeğin sağ ayağında “Ters Ayak” diye tabir edilen hastalık, Yenidoğan Doktoru, Yenidoğan Hemşiresi tarafından bize bildirilmemiş olup; durumu bebeğin altını temizlerken annesi tarafından tesadüfen fark edildi. Bu durum üzerine Dr. P.T.’ye gidip bu konuda bilgi istedik. Doktor, “Bu durumun anne karnında iken bebek pozisyonu nedeniyle” görülmediğini söyleyerek ‘doğum sonrası bebeğin ayağındaki durumla ilgili bilgilendirmenin Yenidoğan Doktoru sorumluluğunda olduğunu” belirterek, görüşmeyi sonlandırdı. Oysa 15 Mayıs 2018 tarihindeki kontrol gününde “bebeğin anatomik yapısında herhangi bir anormallik ve şekil bozukluğu olmadığı’ doktor tarafından bizzat tarafımıza ifade edilmiştir. Özellikle ayak kontrolünü yaparken, doktor, bebeğin her iki ayağında içe ve dışa dönüklük olmadığını belirterek, “Ayak açısı iyidir; içe ve dışa dönüklük yoktur” ifadesini kullanmıştır. Bu ifade ultrasonda ayak görüntüsü varken tarafımız tarafından videoya alınmıştır.  Bu video kaydı, “Bu durumun anne karnında iken bebek pozisyonu nedeniyle görülmediğini” söyleyen doktoru tekzip etmektedir.

“Anne karnında ayak görülmemiş”

Hipokrat Yemini etmiş hekimlerimizin uluslararası arenadaki sorumluluğu evrenseldir. Bu nedenle gerek doktorumuzun, gerek doğumdan sonra bebeğin durumu ile ilgili bilgi vermeyen Yenidoğan Hekimi ile bebeği Doğumhane kapısında bize gösterirken “Herhangi bir sağlık sorunu yoktur” diyen Yenidoğan Hemşiresi kusurludur ve görevlerini yasalara, Sağlık Bakanlığı yönetmelik ve yönergeler ile evrensel normlara göre yapmamıştır.  Bebekle ilgili sorun ortadayken durumu aynı gün Özel Genesis Hastanesi’nin 5. Kat’ındaki nöbetçi hemşireye aktardık. Çocuk Doktoru, Ortopedi Doktoru talebimiz ne yazık ki ertesi günkü vizite kadar karşılık bulmadı. Bu süreçte üzüntüden anne sütten kesildi ve aile olarak büyük bir üzüntü yaşadık. Sorunla ilgili 17 Kasım Gecesi saat 23.30’da Hastane Supervizor’üne aktarılmış; 19 Kasım günü de şikâyet başvurusu yaptığımız Hasta Hakları Birimi tarafından tarafımıza dönüş yapılarak, başhekim beyin ağzından “Bebeğin ayağı ile bir kusurumuz yok, anne karnında ayak görülmemiş. Doğum sonrası iletişim kopukluğundan kaynaklı da bebeğin durumunu size bildirmediğimiz için kusura bakmayın!” karşılığı verildi.

“Hastane hakkında disiplin soruşturması başlatıldı”

20 Kasım Günü sarılık ve işitme testi için aynı hastanenin Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor S.A.Y’a bebek gösterildiğinde “Doğumdan önce bebeğin ayakları ile ilgili sorundan haberdar mıydınız? Bu ultrasonda fark edilmeyecek bir durum değildir” ifadesi kullanılmıştır. Bu sözlere Hastanenin Hasta Hakları birimi sorumlusu da tanıktır. Çocuğun ultrason sürecinde çocuğun ayaklarının içe ve dışa dönük olduğunun tespit edilmesi mümkün iken bunun ihmali davranışla gerekli özen gösterilmeyerek tespit edilmemesi çocuğun doğumunda erken müdahale imkanını ortadan kaldırmıştır. Doğumdan sonraki süreçte de hasta yakınları olarak tarafımıza bilgi verilmemesi de bir ihmaldir ve suçtur. Roj Eliya’nın ailesi olarak başta gebelik sürecini takip eden doktor, doğuma katılan ve sakatlık durumunu bize bildirmesi gereken Yenidoğan Hekimi ve Hemşiresi’nin (isimleri tespit edilerek) görevlerini ihmal ettiği ve kusurlu davrandıkları kanaatindeyiz. Ayrıca doğum sonrası bebeğin ayağındaki ağrılar nedeniyle talebimiz olmasına karşın herhangi bir hekimin hasta ile ilgilenmemesinin de ağır bir kusur olduğunu düşünüyoruz. Bu olay karşısında ağır bir manevi çöküş yaşayan aileye gösterilen yaklaşımın Hastane Yönetimi etiğine uymadığı kanaatindeyiz ve bu durumun bir ihmal olduğu düşüncesindeyiz. Konuyla ilgili Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı’na yapmış olduğumuz şikâyet başvurularımız kabul edilmiş olup, Özel Genesis Hastanesi ve kusuru bulunan kişiler hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır.Geçen zaman dilimi içerisinde Roj Eliya henüz 5 günlük iken başka bir hastanede ayağına müdahale edilmiş; 4 defa haftalık alçılama tedavisi sonrası ameliyat edilmiştir. Roj Eliya’nın ayağı şimdilik düzelmiş, hastalık durumunun nüksetme ihtimaline karşı ayaklarına cihaz takılmıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Video Haber: Sorunsuz denen doğumda bebek ‘TERS AYAK’ DOĞDU!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

13 Yorum

 1. 4 sene önce

  Siz bu defermasyonu sakatlık diye haber yapamazsınız. Bu PEV (pasekinovarus içe dönüklük) düzeltilebilir bir durum sakat cümlesi ne şimdi

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  Önce hastalığı araştırıp öyle haber yapmalısınız PEV bir sakatlık değil..

  Cevapla
  • YöneticiUzman 4 sene önce

   Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Haberde sakat ibaresini çıkardık.

   Cevapla
 3. 4 sene önce

  Öncelikle bebek sakat deil pesekinavaruslu dogmus o aile mahkeme derdıne dusecegine bi araştırılma yapıpda amelyat ettirseydi ilk 6 hafta boyunca alcılama yapılması lazımım dı ve bir haber yaparken deformasyon bozukluguna sakat kelimesını kullanmazsanız umarım!!
  Birdaha

  Cevapla
  • YöneticiUzman 4 sene önce

   Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Haberde sakat ibaresini çıkardık.

   Cevapla
 4. 4 sene önce

  Bu rahatsızlığın adi pes ekinovarus ayaktaki sakatlık değil haber yaparken az da araştırın milyonlarca aile var bu durumu yaşayan aile çok abartmış şükretmek lazim başka problemler çıkmamış. Dünyadaki herkes birer engelli adayıdır. Sakat kalplerinize ve beyninize bunu da yazın lütfen…..

  Cevapla
  • YöneticiUzman 4 sene önce

   Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Haberde sakat ibaresini çıkardık.

   Cevapla
 5. 4 sene önce

  Haberi düzenleyen kişinin hicbir araştırma yapmadığı çok belli. Bebeğin rahatsızlıgının bilimsel adı pes ekinovarus, clubfoot ya da çarpık ayaktır. Bu bir sakatlık değil, ortopedik bir şekil bozukluğudur. Alçı, ameliyat, ayakkabı sürecleriyle tamamen tedavi edilebilir.

  Cevapla
  • YöneticiUzman 4 sene önce

   Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Haberde sakat ibaresini çıkardık.

   Cevapla
 6. 4 sene önce

  Sacmaliyorsunuz! !bu aile gibi sizinde amaciniz belli.”SAKAT” ne kadar acı bir kelime. benim ve evladı bu durumda olan tüm annelerin canini yaktiniz.google (çarpık ayak) diye yazın karşınıza pesekinovarus çıkacaktır ve bu bir defermasyondur.ayrıca her birimiz o anne babanın yaşadığını yaşadık.

  Cevapla
  • YöneticiUzman 4 sene önce

   Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Haberde sakat ibaresini çıkardık.

   Cevapla
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin