Diyarbakır Yenigün

Gece Yürüyüşü’ne davet

Gece Yürüyüşü’ne davet
23 Kasım 2019 - 10:30

Diyarbakır’da yöresel kıyafetler giyen kadınlar, Sur ilçesinde bildiri dağıtarak kadınları Gece Yürüyüşü’ne davet etti. Çınar’da ise 25 Kasım’a dair kitapçık dağıtıldı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde düzenlenecek Gece Yürüyüşü için çalışmalar devam ediyor. Rosa Kadın Derneği öncülüğünde gerçekleştirilecek yürüyüş için aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Semra Güzel ve Saliha Aydeniz’in de buunduğu dernek yöneticileri ve üyeleri, Sur ilçesinde bildiri dağıttı. Partinin Sur İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen yöresel kıyafetler giyen kadınlar, Melikahmet ve Gazi caddeleri ile Dağkapı çevresinde bildiri dağıttıkları kadınları yapılacak yürüyüşe davet etti.  Bildiri dağıtımı kadınların çektiği zılgıtlar ve atılan “Jin jiyan azadî” sloganıyla son buldu.

Gece yürüyüşü

Rosa Kadın Derneği öncülüğünde çok sayıda kadın örgütü tarafından  “25 Kasım’da şiddete, tacize, tecavüze, zulme ve inkara karşı bütün renklerimizle yürüyoruz” şiarıyla düzenlenecek Gece Yürüyüşü, Bağlar ilçesindeki Oryıl Petrol önünde saat 16.30’da başlayarak, Yenişehir ilçesindeki AZC Plaza önünde sonlandırılacak.

Çınar’da kitapçık dağıtıldı

Çınar Belediyesi’ne bağlı Jinwar Kadın Merkezi de, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında ilçede el kitapçığı dağıttı. Kitapçıklarda, kadına yönelik şiddetin tanımı, haklar ve şiddetle karşı karşıya kalma durumunda başvurabilecekleri kuruluşlara yer verildi. Pazar yerindeki yurttaşlara kitapçık dağıtan kadınlar, yine 25 Kasım’a ilişkin bilgilendirilmelerde bulundu. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım