DOLAR 7,3774
EURO 8,9309
ALTIN 438,40
BIST 1.467
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 9°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
9°C
Çok Bulutlu
Per 11°C
Cum 7°C
Cts 9°C
Paz 3°C

Gazetelere kötü haber

02.07.2019
A+
A-

Bir süreden beri Yeni Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili bazı noktalar tartışılıyor.

Adalet ve yargı alanında atılacak adımlara yönelik hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili ilk yargı paketinin önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.

Strateji belgesinde tutuklama tedbirinin kapsamının daraltılarak, ifade özgürlüğü ile ilgili suçlarda uygulanmasının engellenmesi, AİHM kararlarının uygulanmasına yönelik engellerin kaldırılması ilkesinin etkin biçimde uygulanabilmesi, tutuklama kararlarına karşı kanun yollarının güçlendirilmesi, hakim ve savcılara coğrafi güvence getirilmesi, AİHM ve yargı kararlarının uygulanmasının sağlanmasına yönelik güvencelerin arttırılması gibi pozitif konular var.

Tabi tartışmalar hem olumlu hem de olumsuz yönde ilk andan itibaren dile getirildi.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Vahap Coşkun, Yeni Yargı Reformu beğenenlerden. Coşkun, “Türkiye’de uzun bir süreden sonra açıklanan reform paketinin ülkeye iyi geleceğini belirterek, “Getirilen önerilerin siyasi partiler arasında çok büyük bir tartışma yaratacağını düşünmüyorum. Siyasi partilerin hemen hemen tamamı bu konulara yakın görüşteler. Dolayısıyla eğer parlamento bu konuda çalışmaya başlarsa önerilerin hayata aktarılması rahatlıkla sağlanabilir” dedi.Yeni Yargı Reformu’nu uygulamada eksik kaldığını dile getiren Diyarbakır Barosu ise, “Türkiye yargısının temel sorununun yasal düzenleme eksikliğinden ziyade, uygulamadan kaynaklı olduğunu hatırlatarak; uygulayıcıların yanlış karar vermelerini en aza indirgeyecek seçenekler üzerinde kafa yormak gerektiğini vurgulamak isteriz” ifadelerini kullandı…

“Yeni Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde süreli yayın yapan gazeteleri ilgilendiren bir başlık da var.

Strateji belgesinin Hedef 8.6 bölümünde şu ifade yer alıyor:

Alacaklı ve borçlu arasındaki hassas dengenin gözetilmesi suretiyle icra satış yöntemi yenilenecek ve takiplerde vatandaşlara yansıyan maliyetler azaltılacaktır.

Bununla ilgili yapılması planlanan faaliyetler de şöyle sıralanıyor:

  1. İcra ve İflas masraflarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.
  2. Sadece Elektronik ortamda satış yapılması ve gazete ilanının kaldırılması suretiyle takip masrafları azaltılacaktır.
  3. Satış süreci hızlandırılarak, muhafaza ücreti ve diğer masraflar azaltılacaktır.
  4. İhaleye katılımı ve satış bedelini artırmak amacıyla teminat oranı indirilecektir.
  5. Borçluya haczedilen malını satma hakkı tanınacaktır.

Gazeteleri ilgilendiren (b) maddesindeki ifadelerden de anlaşılacağı üzere, “sadece elektronik ortamda satış yapılması ve gazete ilanlarının kaldırılması suretiyle takip masraflarının azaltılması” amaçlanıyor.

Vatandaşı gözetmesi açısından iyi bir karar ancak aynı zamanda gazetelerin ilan payının neredeyse yüzde 45-50 oranındaki payını oluşturan kaynağın kaldırılması anlamına da geliyor.

Bu karar yasalaşması halinde özellikle yerel gazeteler açısından basılı yayıncılığın bitmesine eşdeğer bir süreç işlemeye başlayacak.

Elbette ki icra yükünün vatandaş üzerindeki maliyetinin düşürülmesi iyi, buna bir itirazımız yok.

Ancak gazetelerin zaten kötü olan ekonomik yapılarını da derinden etkileyecek bu durum için (vatandaş üzerinden değil de farklı bir alternatif oluşturarak) önüne geçilecek bir düzenleme geliştirilebilir.

Konuyla ilgili başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olmak üzere tüm komisyon üyelerinin gerekli hassasiyeti göstermesini diliyor ve bekliyoruz.

Dilerim zaten ekonomik olarak dibe vuran yazılı basının böyle bir kararla batmasına izin verilmez.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."