Diyarbakır Yenigün

Gazeteler sıkıntıyla boğuşurken 2

Gazeteler sıkıntıyla boğuşurken 2
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
28 Ocak 2019 - 8:55

İğneyi kendimize batırdıktan sonra çuvaldızlık konulara gelelim.
Hükümetin aldığı ekonomik tedbirler İlan paylarındaki düşüşlere neden olduğu bir gerçek. Bununla beraber Diyarbakır’daki bazı devlet kurumları özellikle doğrudan temin yoluyla yaptıkları alımlarla gazetelerin ilan paylarındaki azalmanın en büyük sebebi olarak göze batıyor ve yapılan girişimlere rağmen dolayı çok fazla karşılık bulamıyor.
Bu konuya özellikle Valiliğin el atması gerekiyor. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bu konuda gazetelerin yanında olduğunu ve “doğrudan temin yoluyla yapılan alımlara karşı olduğunu” dile getirmesine rağmen; yaşanan olumsuzluklar ne yazık ki bu kurumlar tarafından ısrarla giderilmiyor.
Bunun için gazete temsilcilerinin de içinde olduğu bir komisyon kurularak bu tıkanıklığın önündeki engelleri tespit etmek mümkün.

Bir diğer konu da vergi, SGK oranları ve BİK’in gazetelerden aldığı komisyon tutarı.
Kâr amacı güden sanayici ile kamu hizmeti yapan gazetelerin ödediği vergi ve SGK aynı. Bunların makul seviyelere çekilmesi gazetecilerin en büyük talebi.
Gazete kağıdının ithal olması da ayrı bir tartışma konusu. Yıllık 6.2 milyon ton kağıt tüketimine sahip Türkiye’de 3 milyon tonluk ithal kağıt maliyetinin döviz kaynaklı olarak 3-4 kat artması kağıt kullanılan tüm sektörlerde sıkıntıya neden oluyor maalesef. Bunun tedbirlerini almak ve bir an önce hayata geçirmek lazım.
Bunlarla beraber geçen yıl dövizdeki dalgalanmalarla artan kağıt fiyatları düşüşe rağmen yine de makul bir seviyesine gelmiş değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki tavrının net olması bile henüz karşılığını bulmuş değil.

Gazetelerin eleştirilerinden biri de BİK’in gazetelerden aldığı yüzde 15’lik komisyon tutarı. Bunun makul bir oranda aşağı çekilmesi gerekiyor. . Ankara, İstanbul ve İzmir’deki gazete sahiplerine kredi veren Basın İlan Kurumu’nun aynı uygulamaları Anadolu basınına da yapması lazım.
Görünen o ki yaşanan krizden BİK de etkileniyor. Son alınan kararla bazı şubeler kapatıldı, arkası da gelecek gibi.

Velhasıl kâr amacı gütmeden kamu görevi yürüten gazetelerin yaşadığı ekonomik darboğaz, alınan kısa süreli tedbirlerle geçmiyor. Gazetelerin bu ağır yükü nereye kadar götüreceği şüpheli. KDV indirimi, SGK primlerinin yüzde 50 indirilmesi yönünde talepler, doğrudan temin ile heba olan ilanlar var. Kısa vadede sayfa sayısı, satış adedi ve personel sayısı düşürmekle ya da Pazar günü çıkmamakla Anadolu basını kurtulmaz. Kalıcı tedbirler alarak uzun vadede bir yol haritası oluşturulmalı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım