Diyarbakır Yenigün

Gazeteler sıkıntıyla boğuşurken 1

Gazeteler sıkıntıyla boğuşurken 1
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
26 Ocak 2019 - 8:55

Türkiye’de yerel basın zor günler yaşıyor. Özellikle kağıt ve kalıp maliyetlerindeki artışların önüne geçebilmek için Basın İlan Kurumu (BİK), geçen yıl bazı düzenlemeler yaptı. BİK, kâğıt ve kalıp krizinden etkilenen gazetelerin ilan tarifesinden kesinti yapmadan sayfa saylarının azaltması, bayilerdeki zorunlu satış adetlerinin düşürülmesi ile beraber zorunlu muhabir çalıştırma sayılarını da azalttı. Hükümet de 2019 Ocak ayından geçerli olmak üzere ilan tarifelerinde artışa giderek bu mücadeleye katkı sunmaya çalıştı.

Ancak, bu tedbirler gazetelerin yaşadığı ekonomik darboğazın önüne geçilmesi için çare değil. Zira gazetelerin en büyük gelir kaynağı olan ilan pastası hükümetin geçen yıl aldığı ekonomik tedbirlere paralel olarak düşerken; kâğıt ve kalıp maliyetlerindeki fahiş artışlar dolardaki gerilemeye rağmen gerekli ölçüde düşmedi/düşürülmedi.
İşte bu olumsuz tablo altında, Diyarbakır’daki yerel gazeteler geçtiğimiz hafta “Pazar” günü çıkmama kararı aldı.
Bu önemli bir gelişmeydi ancak kentteki hiçbir yönetici, bunun nedenlerini sorgulama gereği duymadı.

Gazetelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların sebebi sadece maliyetlerde yaşanan artışlar değil.
Bunun birçok sebebi var. Elimden geldiği kadar bunu sıralamaya çalışacağım. Önce iğneyi kendimize batıralım.
Tüm olumsuzluklara rağmen gazeteler kendi alternatif kaynaklarını yaratma yoluna bir türlü gidemiyorlar. Sadece ilana dayalı gelir yetmiyor. Reklam gelirlerini artıracak çalışmaların yapılması ve abone sisteminin geliştirilmesi lazım. Bunu yaparken de bulundukları kentlerde Vali, Belediye Başkanları ve sivil toplum örgütleriyle ortak bir çalışma yapmak gerekiyor. (Bunun ayrıntılarına başka bir yazımda değineceğim).
Tüm bunlar yaşanırken gazetecilerin çatı örgütlerinin aktif olarak bu süreçlerde bir arada hareket edememesi de ayrı bir handikap…
Yarın: Çuvaldızlık konular

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım