Diyarbakır Yenigün

Enab Baladi: SMO İdlib’e militan gönderdi

Enab Baladi: SMO İdlib’e militan gönderdi
31 Aralık 2019 - 10:32

İdlib’i kontrol eden cihatçı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) örgütünün, Suriye ordusunun güneydeki ilerlemesi karşısında Türkiye destekli militanlarla anlaştığı öne sürülüyor. Buna göre, geçmişte sık sık birbiriyle savaşmış iki oluşum uzlaştı; Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu HTŞ’ye destek için İdlib’in güneyine yaklaşık 1000 militan gönderdi.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – İdlib’in büyük kısmını kontrol eden El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el Şam (HTŞ- eski el Nusra) ile Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun, bölgedeki operasyonlarını sürdüren Suriye ordusuna karşı birlikte savaşmak üzere anlaştığı öne sürüldü. Buna göre, Suriye Milli Ordusu binlerce savaşçısını İdlib’in güney ve batı bölgelerine kaydırdı.

HTŞ’nin, Suriye ordusunun vilayetin güneyindeki ilerlemesini engelleyemeyince Türkiye destekli militanlarla uzlaşma yoluna gittiği belirtiliyor. BBC Türkçe’de yer alan ve Suriyeli muhaliflerin internet haber sitesi Enab Baladi’de dayandırılan habere göre, varılan uzlaşı sonucu Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’ndan yüzlerce savaşçı, HTŞ’nin hakim olduğu ve Suriye ordusunun operasyonlarının yoğunlaştığı güney ve batı bölgelerine giderek savaşa katıldı.

Milli Ordu sözcüsü Yusuf Hammud, İdlib’de bulunan Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Suriye Milli Ordusu’yla yapılan görüşmeler sonucunda 2. ve 3. tümenden yaklaşık bin savaşçının İdlib’in güneyine ve batısına yönlendirildiğini söyledi.

HTŞ: ÖN SAFLARDA SAVAŞACAKLAR

HTŞ’den yapılan açıklamada da, operasyonların Halep’in güneyini de kapsadığını ve Suriye Milli Ordusu’nun cephede ön saflarda savaşacağı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye ve Rusya, İdlib’de HTŞ’nin ve “terör örgütü” olarak kabul edilen diğer radikal grupların varlığına son verilmesi için Eylül 2018’de bir anlaşma imzalamış, anlaşma sonrası ateşkes ilan edilmişti. Ateşkesin ihlâl edilmemesi ve radikal örgütlerin alan kazanmaması için Rusya, Türkiye ve İran İdlib’de “silahtan arındırılmış bölge” ilan edilen alanda gözlem noktaları oluşturmuştu.

Anlaşma sağlandığı sırada bölgede HTŞ’nin hakimiyeti sınırlıydı. Ancak birkaç ay sonra HTŞ, Türkiye destekli silahlı muhalefetle çatışmaya girerek büyük oranda İdlib’de kontrolü eline aldı. Yıl boyunca Suriye ordusu, Rusya’nın da desteğiyle zaman zaman İdlib’in güneyinde operasyonlar düzenleyerek bazı bölgeleri ele geçirdi.

Suriye ordusunun mayıs ayında başlattığı ilk geniş çaplı operasyon sırasında da HTŞ, Suriye Milli Ordusu’nu yardıma çağırmıştı. Operasyon, Ağustos sonunda sona erdi. Bu operasyon sırasında Türkiye’nin bir gözlem noktası da Suriye ordusunun kontrol altına aldığı bölgede kaldı.

Yaklaşık bir buçuk ay sonra Türkiye, Suriye’nin kuzeydoğusunda Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı. Operasyon, 22 Ekim’de Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmeyle sona erdi.

Erdoğan ve Putin’in 22 Ekim’deki 6 saatten uzun süren görüşmesi sırasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da, İdlib’e giderek Suriye ordusu askerleriyle poz verdi.

Suriye Devlet Televizyonu, Beşar Esad’ın İdlib’de bulunan askerlerle çekilmiş fotoğraflarını uluslararası haber ajanslarıyla paylaştı. Bundan tam iki gün sonra, 24 Ekim’de Suriye ordusu İdlib’in güneybatısında yeni bir operasyon başlattı. Çoğunlukla HTŞ’nin hedef alındığı, Halep ve Lazkiye’yi birbirine bağlayan M4 otoyolunu da kapsayan bu operasyona Rusya’nın savaş uçakları da havadan destek verdi.

Suriye ordusu bu operasyonda ciddi bir ilerleme sağlamadı. Kasım ayı başında operasyon yön değiştirerek İdlib’in güneybatısına doğru kaydı. Burası, Halep’i Şam’a bağlayan M5 karayolunun yer aldığı bölge.

19 Aralık’ta Suriye yönetimi, “İdlib Şafağı 2” operasyonunu başlattığını resmi olarak duyurdu ve özellikle Maarat Numan ve çevresinde saldırılar yoğunlaştı. 19 Aralık’tan sonra daha fazla sayıda Suriyeli, çatışmalardan kaçarak Türkiye sınırına yöneldi.

Bu operasyonlar sırasında Türkiye’ye ait bir gözlem noktası daha Esad güçlerinin kontrol altına aldığı bölgede kaldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım