Diyarbakır Yenigün

EN İYİ OLMAK CESARET İSTER

EN İYİ OLMAK CESARET İSTER
Haci Gunes
Haci Gunes( hacigunes@diyarbakiryenigun.com )
02 Ocak 2020 - 0:10

İşinin ehli yada işinde en iyisi diye kullanılan cümleleri kimler için kullanırız? Kendi alanında ki benzerlerinin en iyisi olan kişiler için tabi ki… En iyi olmak, diğer anlamıyla nitelikli olmak, bir bakıma üstün olmaktır. İnsana özgüven verir. Yaptığımız iş ne olursa olsun hiç fark etmez. Ayakkabı boyacısı da, simit satıcısı da, çaycısı ve garsonu da yine benzerlerinin en iyisi olacak. ‘Herkes kaşık oynar; ama sapını, ustası gibi denk düşüremez.’ İşte fark budur.

İşinin en iyisi olmak bir bakıma cesaret ister. Çünkü en iyi olabilmek için çok iyi bir öğrenci olmamız lazım. Hem de risk almak zorundayız. Sınırları zorlamazsak etrafımızdaki duvarın içinde hapsoluruz. Biz şartları değil, şartlar bizi sınırlandırır. Değişiklik gösterme şansımız sıfırlanır. Başarı bizden uzaklaşır ve istediğimiz seviyeye gelmemiz zorlaşır. Olduğumuz yerde sayarız. Toplumda kendisine özenilen kişiler vardır. Elbette onların diğerlerinden bir farkı olmalıdır. Kimse kimseye benzemez ve yetenekleri farklıdır. Her insanın ayrı bir becerisi ve kabiliyeti vardır. Önemli olanda bunu keşfetmektir.

Toplumumuz da bazı zengin insanlara karşı bir nefret var. Bunun nedeni, kendilerinin o mal, mülk ve paraya sahip olamamasından ileri gelir. Ne var ki nefret etmenin gerçek sebepleri de yok değildir. Hele, hele anlık zengin olan, yolsuzluklarla köşe dönenler oldukça… Bunları gören insan işinde en iyi olma hırsını da söndürüyor.
Bir tarafta emekçi, yaşam mücadelesi ve ekmek kavgası için boğuşurken, diğer tarafta haksızlıklarla vurgun yapanların zevki sefalarına şahit oluyoruz. Maddi, manevi zarara uğrayan vatandaş ise, hakkını adalette değil, kendini para ve güç abidesi gösteren insanlara giderek çözmeye çalışmaktadır. Durum böyle olunca kaba kuvvet, tefeci diye adlandırılan, suç unsuru olmasına rağmen bu işleri kendilerine meslek edinen, insanlarda var.

Bütün bu aksaklıkların ortadan kaldırılması içinde ‘İşinin en iyisi’ kavramının yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Her alanda daha çok nitelikli insan gücüne ihtiyaç vardır. Çünkü şansla işinin en iyisi olunmaz. Böyle insanlara her alanda ihtiyacımız var. Hatta belki siyaset ve yöneticilik alanında işinin en iyisi insana daha çok ihtiyacımız var. Birde  hasbelkader bir makama gelmiş olan zatı muhteremler kendi koltuklarını koruyabilmek için, göreve bir başkasının talip olması halinde sanki bu makam ve koltuk kendisinin tapulu malıymış gibi davranır ve bunu kaybetmemek için karşısındaki insanı iftira ve çamur atarak koltuğunu korumaya çalışır. Bu tip insanlara söyleyene bilecek en güzel söz ‘ Hak Sillesinin Sedası yoktur, bir vurdu mu devası yoktur.
Sevgiyle kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım