Diyarbakır Yenigün

Ekonomide zor viraj

Ekonomide zor viraj
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
27 Aralık 2018 - 8:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşından itibaren elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı ve bunu da “Topladığımız vergileri millete sunmayı esas alıyoruz” şeklinde gerekçelendirdi.
Bu kara, uzun zamandır ekonomik baskı altında olan dar gelirli vatandaşların biraz soluklanabilmesi açısından iyi bir haber.
Kuşkusuz enerji giderleri konutların en önemli başlıca giderlerinden ikisi… Ancak sadece bu iki kalem yeterli gelmiyor.
Çarşı Pazar giderlerinde dalgalanan döviz kurlarıyla beraber serbest piyasada yapılan zamlar; dövizin gerilemesine rağmen milim yerinden oynamadı. Bu konuda da adımlar atılması gerekli.
Mesela akaryakıtta özelikle benzinde yapılan üst üste indirimler ortadayken, maliyet hesaplamalarının da düşmesi bekleniyor ancak tık yok. Bu konuda da bie denetleme mekanizması oluşturulması lazım.
Bununla beraber asgari ücretin 2 bin 20 TL’ye mevcut şartlara rağmen iyi sayılır. Yaklaşık 400 Liralık farka piyasa şartlarını zorlayan bir karar. Keşke daha da yükseltilmiş olsa.
Cumhurbaşkanı, yeni bütçe ile ilgili de bilgiler verdi. Hızlı bir toparlanma sürecinde olduğumuza vurgu yaparak, “Veriler, cari açığı 30 milyar doların altına çekmiş olacağımızı işaret ediyor. Enflasyonu da hedeflerimize uygun seviyeye çekmekte kararlıyız. Hazırladığımız bütçe ile Türkiye’yi şahlandırmaya devam edeceğiz. Dengelenme disiplin ve değişim esasıyla hazırladığımız bütçenin tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2019 yılı bütçe giderlerimizi 961 milyar lira faiz hariç 843,7 milyar lira olarak planladık. Milletimizden topladığımız vergileri milletimizin hizmetine sunmaya esas alıyoruz.” dedi.
Yalnız burada gördüğüm ayrıntı beni şaşırttı. Bütçe giderlerinin 961 milyar lira faiz hariç 843,7 milyar lira olması. Faiz anaparadan daha fazla.

Cumhurbaşkanı, bunu ise şöyle açıkladı: 2002 yılında topladığımız her 100 liranın 83 lirasını faiz ödemesine ayırıyorduk. Bu rakam 2017’de yüzde 10’lar seviyesine geriledi. Faiz harcamaları 2002 seviyesinde devam etsek 300 milyar liralık kaynağı milletimize hizmet için değil faiz ödemesi için kullanmak zorunda kalacaktık. Ağustos ayındaki saldırıyı böyle güçlü altyapı ile karşılamamış olsaydık başka sorunlarla karşılaşabilirdik. Ekonomiyi hem büyüttük, hem temelini sağlamlaştırdık. Son dönemdeki dalgalanmaların yol açtığı sıkıntılar elbette var ama aşamayacağımız şeyler değil”
Ancak görünen o ki ekonomik alanda sorunlar da mücadele de devam edecek.
İşsizlik rakamlarının 2019’da yeniden tek haneye düşürmeyi planladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunu başaracakları yönünde bir inanç sergilediklerine işaret ederken, “İhracat rakamları yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. İhracatta yılsonunda 170 milyar dolar rakamını göreceğiz. Cari açık azalıyor. Gelişmeler sene sonunda cari işlemler açığını 30 milyar doların altına çekeceğimizi gösteriyor. 2019 bütçesi hizmet odaklı bir bütçedir. Ana kalemleriyle baktığımızda bu gerçeği daha iyi görebiliriz. Eğitime bütçenin yüzde 17’sine denk gelen 161 milyar liraya çıkarıyoruz. Sağlığa 157 milyar lira ayırıyoruz. Ana muhalefetin sözcüsü esnaf kepenk kapattı, çiftçi tarlalarını satıyor diyor. Rakamları açıklıyorum buradan, sen hayali bütçeden konuşuyorsun. Biz çiftçimizin, esnafımızın hep yanında olduk. Bunların hayatı yalan üzerine kurulu.” dedi.
Ancak tüm bu iyi niyet çabalarına rağmen, 2019’da yerel seçimlerin yapılacak olması, iç ve dış dengelerdeki belirsizlikler göz önüne alındığında bizi zor günler beklediğini de bilmemizde fayda var.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım