Dolar 13,6467
Euro 15,4179
Altın 784,87
BİST 1.989
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
14°C
Az Bulutlu
Sal 14°C
Çar 13°C
Per 10°C
Cum 10°C

‘Eğitimcilerin darp edilmesi insanlığın ayıbıdır’

‘Eğitimcilerin darp edilmesi insanlığın ayıbıdır’
27.10.2021
A+
A-

Diyarbakır’da Şehit Mehmet Hüseyin Balta Ortaokulunda görev yapan bir öğretmenin öğrenci velisi tarafından darp edilmesi olayı düzenlenen basın açıklaması ile kınandı. Eğitimcilerin darp edilmesinin insanlığın bir ayıbı olduğunun belirten eğitim emekçileri, okullarda yaşanan şiddet olaylarının tekrar etmemesi için somut ve kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğine dikkat çekti

 

YENİGÜN HABER – Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Şehit Mehmet Hüseyin Balta Ortaokulunda görev yapan öğretmen A.B., öğrenci velisi tarafından darp edildi. Eğitimcilere yönelik yapılan saldırıları kınamak amacıyla Şehit Mehmet Hüseyin Balta Ortaokulu önünde bir araya gelen Diyarbakır Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen yöneticileri ile üyeleri basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasını eğitim sendikaları adına Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir ile Eğitim-Sen şube başkanlarından Zuhal Sezer okudu. Eğitimcilerin darp edilmesinin insanlığın bir ayıbı olduğunun belirtildiği açıklamada, okullarda yaşanan şiddet olaylarının tekrar etmemesi, öğretmenleri şiddetin hedefi haline getiren uygulamaların son bulması için somut ve kalıcı çözümler üretilmesi gerektiği belirtilerek başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri gerekli yasal çerçeveli önlemleri almaları konusunda davet edildi. Açıklamada, “Eğitim sisteminde öğretmenler, şiddet sorununun çözülmesinde kritik bir noktada görülmesine karşın, uygulanan yanlış politikalarla öğretmenlerin eğitimin edilgen öğesine indirgendiği ve şiddet ortamının bir mağduru hâline geldiği süreci yaşıyoruz. Son yıllarda okullarda öğretmenlere dönük artan şiddet olayları bu duruma ilişkin tespitlerimizi haklılık kazandırmaktadır.” diye belirtildi.

‘Öğretmeni hedef alan saldırılar karşısında sessiz kalınmamalı’

Öğretmen-Veli ilişkilerindeki yanlış uygulamalara dikkat çekilen açıklamada, “Öğrenci ve veliyi sorgu hakimliği düzeyine çıkaran, öğretmeni sanık koltuğuna düşüren MEB destekli şikâyet mekanizmaları öğretmeni her fırsatta sigaya çekilen bir nesneye dönüştürmekte öğretmeni ve mesleğini itibarsızlaştırmakta ve öğretmen kimliğini oluşturan öğeleri değerden düşürmektedir” denildi. Eğitim sahasındaki karar alıcıların tehlikenin ciddiyetini kavrayamadığının ifade edildiği açıklamada, “Daha iyi bir eğitim için daha iyi bir müfredat, pedagojik yöntem ve amaçlar üzerine kafa yormamız gerekirken bugün öğretmene şiddet konusuna ilişkin bir basın açıklaması daha yapmak mecburiyetinde kalışımızın ana sebebi, şiddetin ağırlaşan toplumsal maliyeti karşısında ilgililerin çözüm üretmede yetersiz kalmaları veya isteksiz davranmalarıdır” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Şehit Mehmet Hüseyin Balta Ortaokulunda görev yapan öğretmenin veli tarafından saldırıya maruz kalması olayının öğretmeni koruyan bir meslek kanununa duyulan ihtiyacın aciliyetini ortaya koyulduğu belirtilerek öğretmeni güçlendirecek, donatacak, koruyacak tedbirler almak yerine onu hedef alan saldırılar karşısında sessiz kalınmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

“Köklü çözüm bulunması zaruri hâle gelmiştir”

Şiddeti eğitimle yok etmenin ilk aşamasının kesin bir anlayış ve program değişikliği olduğunun belirtildiği açıklamada, “Sorun üreten bir sistem çare olamaz. Eğitim, şiddeti ortadan kaldırılacak bir enstrüman olarak tavsif edilirken; şiddetin, eğitimi tehdit ve tahdit eder boyuta ulaşması, bunun geleceğimizi tehlikeye sokacak boyuta doğru tırmanıyor olması, acil ve köklü çözüm bulmayı zaruri hâle getirmektedir.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın devamında, “Eğitim çalışanlarının baskı ve tehditlerin kıskacına bırakıldığı, sistemin yanlış çarklarında sindirildiği, güvensiz ve güvencesiz iş ortamlarına itildiği, eğitim iş kolundaki hizmetlerin piyasacı bir anlayışla yürütüldüğü, öğrenci-öğretmen-veli ilişkisinin giderek yozlaştığı bir ortamda eğitim ve öğretim mekanizmasının toplumu dönüştüren ve iyileştiren bir sonuç üretmesi beklenemez.” denildi. (İLKHA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.