DOLAR 8,7078
EURO 10,4013
ALTIN 496,73
BIST 1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 38°C
Sıcak
Diyarbakır
38°C
Sıcak
Cts 38°C
Paz 39°C
Pts 41°C
Sal 40°C

‘Düzenleme yapılırsa işyerlerimizi boşaltırız’

‘Düzenleme yapılırsa işyerlerimizi boşaltırız’
14.04.2021
A+
A-

Hakkında yıkım kararı olan Mehmethan Pasajı’na ilişkin soru önergesine cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu yapının hak sahipleri ile yapılan anlaşma doğrultusunda kamulaştırıldığını bildirdi. Bakan Kurum’un cevabına ilişkin açıklama yapan Pasaj esnafı ise “Bizler işyerlerimizin kullanımı için geçmişte yapıldığı gibi ecrimisil ödeyerek devam etmeyi talep ediyoruz. Gelecekte sokağın tamamında bir kamulaştırma ve düzenleme yapılırsa bizler de o zaman diğer bütün esnaflar gibi işyerlerimizi boşaltacağımızı taahhüt ediyoruz” dedi

 

Ahmet Baran/YENİGÜN HABER – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın Sur İlçesi’ndeki Çiftehan Sokakta bulunan Mehmethan Pasajı’nın yıkımına ilişkim meclise verdiği soru önergesine cevap verdi. Bakan Kurumu, söz konusu yapının hak sahipleri ile yapılan anlaşma doğrultusunda kamulaştırıldığını bildirdi. Bakan Kurum’un önergeye verdiği cevap şu şekilde;

“Bilindiği üzere, “Suriçi Bölgesi” 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Kapsamında 22.10.2012 tarihli ve 3900 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Riskli Alan” ilan edilmiş olup, söz konusu riskli alan sınırları içerisinde koruma amaçlı İmar Planı kararları doğrultusunda Bakanlığımızca Proje ve yapım çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca 25.03.2016 tarihli ve 29664 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Suriçi Bölgesi riskli alan içerisinde bulunan bazı taşınmazlara dair Bakanlığımız tarafından Acele Kamulaştırma Kararı alınmıştır. Suriçi Bölgesi riskli alan sınırları içerisinde Bakanlığımız adına Diyarbakır Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından yürütülen hak sahipliği tespiti ve uzlaşma görüşmeleri kapsamında bahse konu dilen Mehmethan Pasajının hak sahipleri ile 2017 yılında bedel sözleşmeleri yapılmak süratiyle rızai uzlaşma yoluyla kamulaştırma işlemleri tesis edilmiş olup, taşınmaz bedeli ödenerek mülkiyeti hazineye geçmiştir.

‘Yapının boşaltılmasına müteakip yıkım başlayacak’

Diğer taraftan, rizai uzlaşma tarihinden 25.10.2019 tarihine kadar ecrimisil alınmak suretiyle yapının kullanımına devam edilmiştir. Ancak söz konusu yapının mevcut haliyle tehlike arz ettiği ve acilen yıkılması gerektiği kanaatiyle gerçekleştirecek iş ve işlemlere yönelik 18.12.2020 tarihli ve E-23199 sayılı yazı ile Diyarbakır Valiliğince (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) ödenek ve ihale talimatı talebinde bulunulmuştur. Diyarbakır Valiliğince (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından gerçekleştirilen iş ve işlemler kapsamında 18.12.2020 tarihinde söz konusu Mehmethan Pasajının boşaltılması için 15 gün süre verilmişr. 12.01.2021 tarihinde yıkım işine ait sözleşme imzalanmış ve 18.01.2021 tarihinde ise yer teslimi yapılmıştır. Yapının boşaltılmasına müteakip yıkımına başlanılacaktır.”

 ‘Herhangi bir projeye engel değil’

Mehmethan Pasajı esnafı ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un soru önergesine verdiği cevaba ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Pasaj esnafı adına yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Cevap yazısında binanın 2017 yılında mülk sahiplerinin talebi ve rızasıyla uzlaşma sağlanarak kamulaştırıldığı belirtilmekte ve kamulaştırma gerekçesinin kamu ihtiyacı olmadığı anlaşılmaktadır. Ne o dönem ne de bugün  binanın herhangi bir proje (yol,vb)  önünde engel olmadığı görülmektedir.  Bakanlık, kamulaştırma tarihi olan Haziran 2017’den, 25 Ekim 2019 tarihine kadar yaklaşık iki buçuk yıl kiracılardan ( bizlerden) ecrimisil alınarak yapının kullanımına devam edildiğini belirtiyor. Fakat, 18 Aralık 2020 tarihinde, yani kamulaştırma tarihinden 3 yıl sonra, Diyarbakır Valiliği (Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü) tarafından Bakanlığa bir talep yazısı gönderiliyor. Yazıda, binanın mevcut haliyle tehlike arz ettiği ve acilen yıkılması gerektiği kanaatinde olunduğu belirtiliyor ve bu nedenle de binanın boşaltılmasıyla ilgili işlemler başlatılıyor.

‘Kanaatle bir binanın riskli olduğu anlaşılmaz’

Halbuki riskli bina tanımı nettir. Bir binanın riskli olduğu teknik bir inceleme neticesinde tespit edilir. Kanaatle bir binanın riskli olduğu anlaşılmaz. İşyerlerimizin bulunduğu binanın riskli olduğuna dair teknik bir rapor yok. Sur”un tamamı 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilse de yasal mevzuata göre “bir yapının riskli alan içinde bulunması o yapının riskli yapı olduğunu göstermez. Riskli alan içinde bulunan yapı için riskli yapı tespitinin ayrıca yapılması gerekmektedir” Sonuç olarak cevap yazısında; Binanın riskli yapı olduğuna dair teknik bir rapor olmamasına rağmen, Diyarbakır Valiliği (Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünün), kamulaştırma tarihinden 3 yıl sonra, binanın mevcut haliyle tehlike arz ettiği ve acilen yıkılması gerektiği yönündeki kanaat yazısına istinaden binanın riskli yapı olduğuna karar verildiği ve bu gerekçelerle tahliye işlemlerinin başlatıldığı ve  bizlerin işyerlerimizden çıkartılmak istendiği anlaşılmaktadır.

‘Mülk sahiplerinin talebi ve rızasıyla kamulaştırıldı’

Kamulaştırma tarihi olan Haziran 2017’den, 25 Ekim 2019 tarihine kadar yaklaşık iki buçuk yıl kiracılardan (bizlerden) ecrimisil alınarak yapının kullanımına devam edildiği ve eğer Diyarbakır Valiliği (Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünün) kanaat yazısı olmasa binanın kullanımının ecrimisil ödenerek devam edebileceği anlaşılmaktadır. Binanın kamunun ihtiyacı olduğu için değil mülk sahiplerinin talebi ve rızasıyla kamulaştırıldığı görülmektedir. Kamulaştırma tarihinden bugüne dek geçen yaklaşık 4 yılın sonunda  binanın tahliyesiyle ilgili  gerekçe olarak  Diyarbakır Valiliği (Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünün) Kanaat yazısı gösterilmektedir. Bu gerekçe,  bulunduğu sokakta kamulaştırılan tek yapı olan binanın, ne o dönem ne de bugün  herhangi bir proje önünde engel olmadığını göstermektedir.”

‘Bu kararı bir türlü değiştiremedik’

Dertlerini anlatmak için herkesle görülüşçüğü ancak bir türlü bu kararı değiştiremedikleri vurgulanan açıklamada, “Bugüne kadar esnaflar olarak derdimizi anlatmak için bir çok yetkiliyle görüştük Valilik, Ticaret Odası, Esnaf Odası, İktidar ve Muhalefet Partilerinin il Başkanları ve Yönetimleri, Milletvekilleri, Genel Merkez Yöneticileri, Meslek Odaları, Gazeteciler… Bazen biz ziyaret ettik onları, bazen de onlar bizi. Ve istisnasız görüştüğümüz herkes haklı olduğumuzu ifade etti. Ama maalesef herkesin hatalı bulduğu bu kararı bir türlü değiştiremedik. Bu hatalı kararın değişmesiyle ilgili anlaşılmaz direnci kıramadık.

‘Esnaf pandemi döneminde mağdur edilecektir’

Kiracılardan ecrimisil alınarak binanın kullanımının devam ettirilmesi uygulaması, Bakanlık tarafından iki buçuk yıl boyunca uygulanırken bu kanaat yazısının ardından binanın tahliye ve yıkım işlemlerinin başlatılması pasajda bulunan 50 esnafı bu pandemi döneminde mağdur edecektir. Binanın boşaltılıp yıkılmasının kimseye bir faydası yok ama esnafa zararı var, yıkılmamasının ise kimseye bir zararı yok ama esnafa faydası var. Bizler işyerlerimizin kullanımı için geçmişte yapıldığı gibi ecrimisil ödeyerek devam etmeyi talep ediyoruz. Gelecekte sokağın tamamında bir kamulaştırma ve düzenleme yapılırsa bizler de o zaman diğer bütün esnaflar gibi işyerlerimizi boşaltacağımızı taahhüt ediyoruz” denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.