Diyarbakır Yenigün

Doğru bilgi ve sorumluluk – I

Doğru bilgi ve sorumluluk – I
Sukru Simdi
Sukru Simdi( sukru.smd@gmail.com )
26 Mart 2020 - 0:05

Küresel anlamda dünyayı saran bir salgın ile karşı karşıya olmanın vermiş olduğu tehlike ile birlikte bütün dünya bir tedirginlik, korku ve endişe havası içerisine girmiş bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipler Birliği gibi uzman kurum ve kuruluşlar güncel veriler ve kamusal bilgilendirmeler ile Covid- 19 olarak bilinen yeni tip koronavirüse karşı insanları uyarmakta. Buna karşın sosyal mecralar başta olmak üzere medya araçlarından yayılan en az virüsün kendisi kadar tehlikeli olan çarpıtılmış enformasyon akışı mevcut. Bu durumda kamuoyunu bilgilendirme konusunda sağlık çalışanları ve organizasyonları kadar sorumluluk paylaşımında bulunması gereken diğer bir meslek grubu olarak medya çalışanları önem kazanmaktadır.

Ancak geleneksel medyanın aksine twitter, facebook, instagram gibi  sosyal medya mecraları başta olmak üzere dijital platformlardan yayılan dezenformasyona karşı da tetikte olmak gerekmektedir. Nitekim bu tür çarpıtılmış bilgi akışı da doğrudan insanları hedef alabilmekte ve bu çarpık bilgi akışına maruz kalan bireylerde psikolojik tahribatlara yol açabilmektedir.  Troller ve botların fazlaca bulunduğu soysal medya ortamlarında kamusal işleyişi tehlikeye sokabilecek derecede bilgi kirliliği yayılabilmektedir[1].

Sosyal medyada yayılan bilgi akışlarına karşın insanların kendilerini güçlendirebilecekleri durumlar da mevcut bulunmaktadır. Nitekim bu konuda medya okuryazarlığının eleştirel anlamda içselleştirilebilmesi doğru bilgiye gerek dijital gerekse de geleneksel medya araçlarında ulaşmanın yolunu açacaktır. John Keane (1991) Medya ve Demokrasi[2] adlı klasikleşmiş çalışmasında medyanın yaydığı bilginin doğru olarak nitelendirilemeyeceğini uzun uzun anlatmaktadır. Birkaç cümle ile anlatmak gerekirse; klasik liberal kuramın[3] dayandığı basın, denetleyici işlevselliğe hâkimdir anlayışının dayandığı tarihsel ve kamusal anlayıştan dolayı ne yazık ki insanlar birçok defa gerek televizyon, gazete, radyo ve sosyal medyadan yayılan enformasyona doğrudan güven duyabilmekte ve doğru ile eşdeğer tutmaktadırlar. Bunun yanlışlanabilirliği veya eleştirilebilirliği her ne kadar teorik zeminde mümkün olsa da kitlesel alana yayabilme konusunda akademik anlamda sorun yaşadığımız aşikâr.

Ancak şu bir gerçek ki medyanın yaymış olduğu enformasyon akışı bilginin kurgusal halidir. Medya gerçeği size aktarırken,  servis edilen yemek gibi davranarak onu sizin damak zevkinize ve görsel beğeninize göre biçimlendirerek adeta estetize eder ve sizlerde bu yemeğin güzelliğine kendinizi kaptırarak fazlaca tükettiğinizde bünyenizin kaldırmadığını hissedersiniz. Yanlış bilgide hakeza böyledir, bir yerden sonra size zarar verir. Buna karşı tetikte olabilmeniz için haber metnini okurken veya televizyonda haber izlerken onu klasik 5N 1K kuralına tabi tutmanız sizlere doğruya sahip olma noktasında yardımcı olacaktır. Diğer yandan özellikle ülkemizde ki televizyon programlarında yapılan tartışmalarda alanında uzman isimlere yer verilmemesi sorunu bulunmaktadır. (Devam Edecek)

[1] Durna, T., Binark, M., Bayraktutan, G. (2019). İletişim Hakkı ve Yeni Medya: Tehditler ve Olanaklar, Ankara: Umag Yayınları

[2] Keane, J. (1991) The Media and Democracy, Cambridge: Polity Press.

[3] Thompson, J. (1995). The Media and Modernity,California: Stanford University Press

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım