DOLAR 8,7198
EURO 10,4013
ALTIN 499,91
BIST 1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 38°C
Sıcak
Diyarbakır
38°C
Sıcak
Cts 40°C
Paz 40°C
Pts 41°C
Sal 41°C

Diyarbakır’da bir ihalede 1 milyon 700 bin TL’lik kamu zararı iddiası

Diyarbakır’da bir ihalede 1 milyon 700 bin TL’lik kamu zararı iddiası
07.06.2021
A+
A-

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, yaklaşık maliyeti 20 milyon 946 bin 304 TL olarak belirlenen ihaleyi; maliyetin 647 bin TL üzerinde yapıldığı gerekçesiyle iptal eti. 21 milyon 593 bin TL fiyat verilen ilk ihalede ‘maliyet artırıcı unsur olarak değerlendirilen 2 milyon TL’lik MR uyumlu anestezi cihazı çıkarılarak’ yeniden yapıldı. Anestezi cihazı çıkarılmasına rağmen yapılan ikinci ihale 21 milyon 256 bin TL’ye ihaleye katılan tek firmada kaldı. Yaklaşık maliyetin 310 milyon TL üstünde yapılan ikinci ihale ile bir milyon 700 bin TL kamu zararı oluştu.

 

YENİGÜN HABER – Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü 31 Aralık 2019’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesinin 36 ay süreli MRG-BT görüntüleme hizmet alımı için ihalesi yaptı. Kardelen Medikal Limited ile Ege Diyagonistik Limited şirketleri ortaklığı ile ihaleye tek firma olarak katıldı. Yaklaşık maliyeti 20 milyon 946 bin 304 TL olarak belirlenen ihaleye yaklaşık maliyetin üstünde 21 milyon 593 bin TL teklif veren Kardelen Medikal Limited ile Ege Diyagonistik kazandı.

İddiaya göre, firma, Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi için alınacak olan “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” için 5 milyon 739 bin TL, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” için ise 8 milyon 14 bin TL; aynı hastane için alınacak “Bilgisayarlı Tomografi Görüntüleme Hizmeti” için 8 milyon 536 milyon TL ve “MR uyumlu anestezi cihazı” için de 2 milyon TL olmak üzere toplamda 21 milyon 593 bin TL teklifle ihaleyi kazandı.

 

Anestezi cihazı ‘maliyet artırıcı unsur’ diye çıkarıldı, maliyet düşmedi

İhalenin hesaplanan yaklaşık maliyetinden 647 bin TL fazla fiyatla ihaleyi kazanan Kardelen Medikal ve Ege Diyagonistik şirketlerinin teklifi yaklaşık maliyetinin üzerinde” olduğu ve maliyet artırıcı unsur olarak MR uyumlu anestezi cihazı bulunduğu gerekçesiyle iptal edildi. Yeni yapılacak ihalenin kurumu yaklaşık olarak 2 milyon TL kârlı çıkmasına neden olması için ihale komisyonu tarafından yapılan iptal işlemi 21 Ocak 2020’de onaylandı.

Ancak yaklaşık maliyetinin üzerinde fiyatla yapıldığı için iptal edilen ihale; komisyondan bir üyenin muhalefet şerhine rağmen yine yaklaşık maliyetinin üzerinden ihale edildi. 4 Nisan 2020’de yenilenen ihaleye Kardelen Medikal Limited Şirketi katılmazken, önceki ihalede Kardelen Medikal Limited Şirketi ile ortak olarak ihaleyi kazanan Ege Diyagonistik Limited Şirketi ihaleye tek başına katıldı. İhaleye tek teklifi veren Ege Diyagonistik Limited Şirketi, yaklaşık maliyeti 20 milyon 946 bin 304 olarak belirlenen ihaleyi maliyet fiyatının üstünde 21 milyon 256 bin TL ile fiyat vererek kazandı. İhaleyi alan firma hiç kırıma gitmediği gibi MR uyumlu anestezi cihazının ihale şartnamesinden çıkarılmasına rağmen ihalenin yaklaşık maliyetinden 310 bin TL fazla vererek ihaleyi kazandı. Firma, Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” için 4 milyon 951 bin TL, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” 7 milyon 768 bin TL, aynı hastane için alınacak “Bilgisayarlı Tomografi Görüntüleme Hizmeti” için ise 8 milyon 536 milyon TL olmak üzere toplamda 21 milyon 256 bin TL teklifle ihaleyi aldı.

Bir milyon 700 bin T’lik zarar oluştu

Şartnamede 2 milyon TL’lik anestezi cihazının alımının iptal edilmesine rağmen yapılan ikinci ihale ilk ihalenin 310 bin TL daha düşük fiyata yapıldı. Böylelikle bir milyon 700 bin TL kamu zararı meydana geldi. İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, kamu zararının oluştuğu ihaleyi onayladı.

İhalenin yaklaşık maliyetinin üzerinde fiyatla kabul edilmesi ise Kamu İhale Tebliğinin “ek ödeneğin bulunması ve kamu hizmeti gereklerine” dayandırıldı.

Şerh düşen üye Müdür olarak atandı

Kamu zararının oluştuğu ihalede, İhale Komisyonunun bir üyesi karşı oy kullandı ve oybirliği ile alınan karara karşı, “İhale Komisyonunca yaklaşık maliyetin güncellenmesi kararına katılmamaktayım. İsteklinin 1. ve 3. kısımlara teklif etmiş olduğu bedeller ihale tarihinde açıklanan yaklaşık maliyetin üzerinde olması sebebiyle söz konusu kısımların iptal edilmesi, 2. kısma teklif etmiş olduğu bedelin ihale tarihinden açıklanan yaklaşık maliyetinin altında olması nedeniyle söz konusu kısmın alınması tarafımca uygun görülmüştür.” ifadeleriyle muhalefet şerh düştü.

İddiaya göre söz konusu üye, muhalefetini daha ileri taşımaması için Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesinin eklentisi haline getirilen Askeri Hastane’ye müdür olarak atandı. (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.