Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır’da kadınlardan bisiklet turu

Diyarbakır’da kadınlardan bisiklet turu
07 Mart 2020 - 17:51

Diyarbakır’da 8 Mart etkinlikleri kapsamında kadınlar bisiklet turu düzenledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında bisiklet turu düzenledi. Diyarbakır Eğitim Sen 2 No’lu Şube’de toplanan kadınlar, ilk olarak sendika bahçesinde bisikletlerini süsledi. Kadınlar, çiçeklerle süsledikleri bisikletlere üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Kimsenin namusu değiliz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Vardık varız var olacağız” ve “Tek tip değil çok renkliyiz” yazılı dövizleri astı.

Daha sonra pedal çevirmeye başlayan 20’yi aşkın bisikletli kadın, Dünya Kavşağı’ndan Lunapark’a, buradan da sırasıyla Gaziler ve Ofis Semti’ne kadar bisiklet sürdü. Kadınlar, yol boyunca “Otobüste yer verme, tacize dur de, yeter”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.

Kadınların bisikletlerle oluşturduğu konvoy, 4 polis aracı ve 4 motosikletli polis tarafından takip edildi. Kadınlar söz konusu durumu ise, şarkı söyleyerek, ıslık ve zılgıtlarla protesto etti.

Kadınlar bisiklet turu, Dağkapı Dört Ayaklı Minare önünde son buldu.  (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım