Diyarbakır Yenigün

DİYARBAKIR’DA ‘İKİNCİ DALGA’ ENDİŞESİ

DİYARBAKIR’DA ‘İKİNCİ DALGA’ ENDİŞESİ
03 Ağustos 2020 - 14:31

DİYARBAKIR  YENİGÜN – 11 Mart’ta başlayan pandemi sürecinde vaka sayısının azlığıyla gündeme gelen Diyarbakır’da, normalleşme süreci ile birlikte Koronavirüs tanısı konulan hasta sayısı her geçen gün arttı.  Diyarbakır genelinde Covid-19 ile mücadele kapsamında maske kullanımı ve sosyal mesafe konusunda istenilen düzeye ulaşılamadığından dolayı İl Hıfzıssıhha Kurulunca, 10 Haziran Çarşamba gününden itibaren sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı.

HASTANELERDE YATAK KAPASİTESİ DOLDU

İkinci dalga endişesi yaşanan kentte, iki pandemi hastanesinde klinik sayıları artırıldı. İlçelerden gelen vakalarla birlikte yatak kapasitelerinin dolduğu hastanelerde, yeni tanı konulanlar evlerinde izole ediliyor. Kontrollü normalleşme süreci ile birlikte kent merkezi ile ilçelerdeki bazı mahalle ve köyler karantina altına alındı.

MESAFE VE MASKE KULLANIMINA ÖZEN GÖSTERİLMİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Koronavirüs vaka sayılarındaki artışa dikkat çektiği illerden biri olan Diyarbakır’da, vatandaşların sosyal mesafe ve maske kullanımına özen göstermediği görülüyor. Vatandaşlar, bayram ziyaretleri, maskesiz dışarı çıkma ve sosyal mesafe gibi temel kuralları unutarak koronavirüs bulaşına davetiye çıkarıyor. Covid-19’un günlük raporunu açıklarken Diyarbakır’da vaka sayılarındaki artışa dikkat çeken Bakan Koca, vatandaşları salgına karşı tedbirli olmaları konusunda bir kez daha uyardı.

ÇOCUKLAR TEDBİRLERİ HİÇE SAYDI

Kurban Bayramı ve sıcak havaları fırsat bilen çocuklar ise Sur ilçesindeki Anzele Parkı’nda süs havuzunda koronavirüs tedbirlerini hiçe sayarak serinlemeye çalıştı. Çocuklardan Hasan Karagöz, sıcak havalardan bunaldıkları için Anzele Parkı’na geldiklerini söyledi. Karagöz, “Korona virüs hiç umurumuzda da değil. Korona virüs diye bir şey yoktur, çocuklar Anzele suyunu çok seviyor, Diyarbakırlılar da korona virüsü takmıyor. Hava çok sıcak olduğu için bizde gelip yüzüyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım