Diyarbakır Yenigün

‘Diyarbakır’da 24 bin göçmen var’

‘Diyarbakır’da 24 bin göçmen var’
20 Şubat 2020 - 18:05

‘14. Uyum Biz Bize Sohbetler’ programında konuşan Diyarbakır Vali Yardımcısı Zerrin Çay Beşikçi, dünya üzerinde kitlesel göçün şu an önemli insanlık sorunu olduğunu vurguladı. İl Göç İdaresi Müdürü Sercan Aydın ise Diyarbakır’da 23 bini geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli olmak üzere yaklaşık 24 bin göçmen bulunduğunu vurguladı

Şehriban ELEFTOZ

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iş birliğiyle “14. Uyum Biz Bize Sohbetler” Programı düzenlendi. Bir otelde gerçekleştirilen programda,  yaşanan savaştan dolayı  şehrini terk etmek zorunda kalan Suriyeli vatandaşlar ve  farklı sebeplerden dolayı şehirlerini terk eden göçmenler ile Türkiye’de yaşayan vatandaşların sosyal uyumu ve önemi konuşuldu.  Programda konuşan Diyarbakır Vali Yardımcısı Zerrin Çay Beşikçi, dünya üzerinde kitlesel göçün şu an önemli bir insanlık sorunu olduğunu vurguladı.  Beşikçi, “Bu sorunun en önemli ayaklarından biri tabii ki bunun nedenleri olan istikrarsızlıkların, şiddet unsur,  ekonomik sıkıntıları, kıtlık ve benzeri faktörleri ortadan kaldırmaktır. Uluslararası toplumun birlikte çözüm aranması gereken birlikte çözmesi gereken bir sorundur” dedi.

Sosyal uyumun önemi

Beşikçi, “Sosyal uyum göçmenlerimizin hem haklarını koruma hem de onların göçmen olarak almış oldukları ülkelerde orada yaşayan vatandaşlarımızın haklarını korumaktır. Her iki tarafında zarar görmeden aynı kültür içerisinde aynı Sosyal ortamda birlikte ortak bir yaşam noktası bulmalarını sağlamak sosyal uyum olarak adlandırdığımız bir husustur” dedi. Beşikçi, birlikte yaşam kültürü nedeniyle dünyaya örnek olan bir tutumla milyonlarca göçmene ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

‘Diyarbakır’da 24 bin göçmen var’

İl Göç İdaresi Müdürü Sercan Aydın ise Uluslararası göç hareketliliğinin ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra en yoğun dönemini yaşadığını söyledi. Türkiye’nin yakın coğrafyasında yaşanan insani krizler ve siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle Bölgesi’nde en fazla göç alan ülke konumuna geldiğini belirten Aydın, Türkiye’de 3.5 milyonu aşan Suriyeli misafir ettiklerini ifade etti.  Diyarbakır’da 23 bini geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli olmak üzere yaklaşık 24 bin göçmen bulunduğunu kaydeden Aydın, “Misafirlerimizin karşılıklı uyumunu tesis etmek başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum örgütleri belediyeler üniversiteler yerel bileşenlerde gerçekleştirilecek koordine bir işbirliği ile mümkündür” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım