Elçi ölümünün 7’nci yılında anıldı: ‘Yargı cinayeti aydınlatmada isteksiz’

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 7’inci yılında sevenleri tarafından anıldı. Dört Ayaklı Minarenin önünde bir araya gelen Elçi’nin meslektaşları ve sevenleri, öldürüldüğü yere karanfil bıraktı. Burada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen yargının cinayeti aydınlatmakta isteksiz davrandığını ileri sürdü. Eliçi’nin barış adına son nefesini verdiğini vurgulayan Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı  Gürkan Altun ise “Gerçek suçluların cezalarını almalarını bekliyoruz. Barışın sesini yükselterek bu sonucu almayı düşünüyoruz” dedi.  Türkan Elçi ise anmada Tahir Elçi için kaleme aldığı bir yazıyı okudu.

 

Tarık Othan / Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 28 Kasım 2015 yılında öldürülen Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 7’inci yılında ailesi, meslektaşları, STK temsilcileri, siyasiler ve sevenlerinin katılımıyla Dört Ayaklı Minare’nin önünde anıldı.  Her yıl Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen Elçi Ailesi, meslektaşları, STK temsilcileri, siyasiler ve sevenleri buradan Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye yürüyerek Tahir Elçi’nin vurulduğu yere karanfiller bırakıyor.

Dört Ayaklı Minareye kadar yürüdüler

Bu yıl da Elçi’nin ölümünün yedinci yılı nedeniyle, Tahir Elçi’yi anmak üzere Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP  milletvekilleri İmam Taşçıer, Meral Danış Beştaş, HDP Diyarbakır Eş Başkanı Gülistan Atasoy, Türkiye Barolar Birliği yöneticileri ile Diyarbakır ve bölge kentlerin barolarına üye avukatlar adliye önünde bir araya gelerek tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önüne kadar yürüdü. Dört Ayaklı Minare’nin önünde bir araya gelen Elçi’nin meslektaşları ve sevenleri  bir dakikalık saygı duruşunun ardından Dört Ayaklı Minare önünde, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Gürkan Altun birer konuşma yaptı.

‘Yargı cinayeti aydınlatmada isteksiz’

Anmada ilk olarak konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen yargının cinayeti aydınlatmakta isteksiz davrandığını ileri sürerek, “ Karanlık bir dönemin başlangıcı olan bu cinayetin üzerinden 7 yıl geçmiş olmasına rağmen failler hala tespit edilememiş veya cezalandırılmamıştır. Elçi ailesinin, hukuk camiasının ve toplumun adalet duygusu maalesef hala tatmin edilememiştir. İlk andan itibaren yargı makamlarının isteksiz tutumu, soruşturma aşamasındaki skandal gelişmeler;  bizlere bu cinayetin aydınlatılmasını istemeyen bir iradenin varlığını göstermiştir. Bütün bu isteksizlikliğe rağmen Diyarbakır Barosu ve Elçi Ailesinin avukatlarının ısrarı neticesinde, cinayetin üstünden dört buçuk yıl geçtikten sonra vasat bir iddianame hazırlanmış ve yargılama süreci başlamıştır. Bütün bu hukuksuzluklara rağmen buradan tüm ilgililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz; Tahir Elçi cinayetini alelade bir cinayet olarak görmenize, davasına da sıradan bir dava olarak bakmanıza asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’de son yüzyıldır yaşanan birçok politik cinayetin aydınlatılmadığının farkında olduğumuz gibi, bu tür cinayetlerin tüm yönleri ile aydınlatılmasının güçlü bir siyasi irade ile mümkün olacağını da çok iyi bilmekteyiz. Zira yaşadıklarımızdan çıkardığımız bir sonuç olarak şunu açık ve net bir şekilde ifade edebiliriz; devletin aydınlatamayacağı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır” dedi.

‘Karanfiller bizi anlatacak’

Eren’in ardından konuşan Türkan Elçi ise Tahir Elçi için kaleme aldığı bir yazıyı anmada okudu. Elçi’nin yazısında şöyle;  “Yine sonbahar yine kasım yine yüzlerce el kara taşa karanfil ekmeye geldik. Her sonbahar Minarenin ayakları altında biraz daha karanfil birikiyor.  Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara düşen karanfiller.  Zulümden kuşların bile göğü terk ettiği bir zamanda insanlık diyen sesimiz susturuldu. Taşa düştük, sokak kırıldı, mahalle yıkıldı, düş bitirildi. Vicdan diyen dilimiz topa tutuldu. Çocuklar karton kutulara koyuldu. Bomba duyduk, kurşun gördük. Ölüm sessizliğinde gün bitirdik, yasaklarda ay geçirdik, yıl devirdik. Bugün kısılmak istenen sese ses vermek için daha da gür haykırmak için çok ses çok nefesle kara taşa karanfil bırakmaya geldik. Bugün karanfiller bizi anlatacak…”

‘Tahir Başkan barış adına burada son nefesini verdi’

Türkan Elçi’den sonra kısa bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı  Gürkan Altun da Tahir Elçi verdiği hukuk ve barış mücadelesine dikkat çekerek, Elçi’nin barış mücadelesinin sürdürücüsü olduklarını ifade etti. Gürkan, “Tahir Başkan barış adına burada son nefesini verdi. Ama o da bu kadım kent gibi binlerce yıldır burada bulunan tarihi kültürel binalar, eserler ve yapılar gibi binlerce yıl var olmaya devam edecek.  Tahir Başkan sesi çıkmayanların sesiydi. Göremeyenlerin gözüydü belki. Tahir Başkan burada yok edilen o beyaz toroslarla alınıp götürülen yurttaşlarımızın da sesiydi. Görmeyenlere göstermeye duymayanlara duyurmaya çalıştı. Karış karış Türkiye’nin her yerinde bir hukuksuzluk gördüğünde sesini çıkardı sözünü söyledi. Hep barıştan yana oldu. Gerçek suçluların cezalarını almalarını bekliyoruz. Barışın sesini yükselterek bu sonucu almayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elçi ölümünün 7’nci yılında anıldı: ‘Yargı cinayeti aydınlatmada isteksiz’
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin