Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır üretim üssü haline gelecek

Diyarbakır üretim üssü haline gelecek
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
17 Ocak 2019 - 8:55

Diyarbakır ve bölgede 2015’te başlayan çatışmalı süreç hem kent hem de bölge ekonomisine olumsuz yönde yansıdı. Bu sürecin etkileri, geçen yıl dövizde yaşanan dalgalanma sonrası daha da hissedilir hale geldi. Bu olumsuz etkiler silsilesinin önüne geçilmesi için en etkili yol şüphesiz ekonomik gelişmenin önünün açılması.
Bu konuda olumlı çalışmalar yapıldığı şüphesiz. Özellikle çatışmaların etkisinin fazlasıyla hissedildiği ve kentin turizm açısından can damarı olan Sur’da yapılan çalışmalar; ilçenin yıpranan yüzünün yenilenmesiyle daha cazip bir hale getirilmesini sağladı.
Bu noktada çalışmalar, her ne kadar şiddetli eleştiriler olsa da; çatışmaların yaşandığı ve halen kapalı olan alanlarda sürdürülen çalışmaların sona ermesiyle daha görünür olacak.
Tabi bunlar tek başına yeterli olmuyor…
Hükümet de bunun bilincinde. Bu bilinçle kentin ekonomik alt yapısının güçlendirilmesi de diğer bir çalışma alanı olarak sürüyor.
Diyarbakır’ın bir tekstil kenti olması yolunda önemli bir adım olan Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yapımı merakla beklenen bir konu.
Tam da bu noktada önemli bir adım 2018’nin son günlerinde atıldı. Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TİOSB) 20 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen altyapı ihalesinin yer teslimi, 21 Aralık 2018 tarihinde yüklenici firmaya yapılarak altyapı çalışmasına fiili olarak başlandı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, geçen hafta bir basın toplantısı düzenleyerek, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Güzeloğlu, sanayi yatırımlarına olan talep artışına paralel olarak Valilik koordinasyonunda sanayi altyapısının geliştirilmesine yönelik yoğun çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, yeni altyapı yatırımlarının toplam tutarının 160 Milyon TL olduğunu söyledi.

Vali Güzeloğlu, Tekstil İhtisas OSB altyapı yatırım tutarının 18,6 Milyon TL olduğunu ve 129 hektarlık alana sahip OSB’nin 5.000-20.000 m2 arasında değişen büyüklüklerde 105 adet sanayi parseli bulunduğunu söyledi.
Yine Güzeloğlu’nun açıklamalarına göre, Tekstil İhtisas OSB’ye hem il içinden hem il dışından yoğun bir talep varmış. OSB Yönetim Kurulu tarafından ilk etapta parsel tahsisi uygun görülen 47 firma ödemelerini yapıp talep edilen evrakları zamanında teslim ederek sözleşmeye hazır hale gelmiş ve bu firmalar 245 Milyon TL’lik sabit yatırım ve 6 bin 270 kişilik istihdam taahhüdünde bulunmuş.
Bu talepler dışında yeni yatırımcılara tahsis edilebilecek mevcut 35 adet boş parsel var. Tam kapasite ile faaliyete geçilmesi ile beraber yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağı öngörülüyor.
Diyarbakır’da artan yatırım talebine paralel olarak şehrin faklı akslarında yeni üretim alanları oluşturulması ile ilgili çalışmalara da devam edildiği bilgisini paylaşan Güzeloğlu, 2. Karma Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarına başlandığını ve Valilik koordinasyonunda İkinci Karma OSB’nin sağlık bir şekilde yatırıma hazır hale getirilmesi adına paydaş kurumlarla birlikte imza altına alınan “Kuruluş Protokolü”nün 28 Aralık 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını ve OSB’nin resmen tüzel kişilik kazandığını da müjdeledi.
294 hektar alanda yapımına başlanacak olan 2. Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin 2019 yılında altyapı programına alınmasının ardından parsel tahsisleri yapılması planlanıyor ve ilk etapta en az 10 bin kişilik istihdam yaratması bekleniyor.

Kuşkusuz, bu iki büyük yatırımın bitirilmesi ile kent önemli bir üretim üssü haline gelecek ve istihdam açısından önemli bir yer haline gelecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım