DOLAR 8,6919
EURO 10,3865
ALTIN 498,21
BIST 1.404
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 38°C
Sıcak
Diyarbakır
38°C
Sıcak
Cts 38°C
Paz 39°C
Pts 41°C
Sal 40°C

Video Haber – Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin temeli atılıyor!

Video Haber – Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin temeli atılıyor!
24.05.2021
A+
A-

Kent gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, Diyarbakır Şehir Hastanesi Projesi’nin Haziran ayı içerisinde yeni bir aşamaya geçeceğini söyledi. Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin temmuz ayında ihaleye çıkarılarak temelinin atılacağını belirten Aydın, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin ise Bağlar Devlet Hastanesi olması için çalışmalarının sürdüğünü vurguladı

 

Ufuk Çimen  / YENİGÜN HABER – Diyarbakır’da yerel ve ulusal yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, kent gündemiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında şehir hastanelerinin önemine vurgu yapan Aydın, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin ülkemiz için hedeflediği çok büyük projelerden bir tanesi de şehir hastaneleridir. Özellikle pandemi döneminde sağlık alanının ve hastanelerin önemini tüm dünya gibi bizler de yakından görmek zorunda kaldık. Bildiğiniz üzere Diyarbakır’ımızda da şehir hastanesi kurulması için hükümetimiz bir hazırlık içerisindedir. Bu hazırlıklar belli bir aşamaya ulaşmış durumdadır. Diyarbakır Şehir Hastanesi Projesi Haziran ayı içerisinde yeni bir aşamaya geçecektir” dedi.

439 dönüm alan üzerine kurulacak

Şehir Hastanesinin yeri ile alanı hazırlanmakta olan projesel çizim ile birlikte Sağlık Bakanlığına teslim edileceğinin altını çizen Aydın, “Kayapınar ilçemizde 439 dönüm alan üzerinde kurulması için hazırlıklar yapılan Diyarbakır Şehir Hastanesi, Bakanlığımızın genel bütçesiyle temmuz ayında ihaleye çıkacak ve 2021 yılı içerisinde temeli atılacaktır. Şehrimiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Bağlar Devlet Hastanesi girişimleri

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin Bağlar Devlet Hastanesi olması için de çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Aydın, “Bağlar ilçemiz sınırları içerisinde Urfa Bulvarı üzerinde bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizin genel bir hastaneye dönüştürülmesi ve müstakil olarak Bağlar Devlet Hastanesi olması için Sağlık Bakanlığımızın ayrı bir çalışması devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte Bağlar Devlet Hastanesi ile ilgili de kamuoyunu bilgilendireceğiz” diye konuştu.

Diyarbakır Kent Konseyi

Diyarbakır kent Konseyinin doğru bir temelde kurulabilmesi için de gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yaptıklarının altını çizen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, “Ülkemizde, 5393 sayılı belediye kanununa dayanılarak 1998 yılından beri Kent Konseyi adı altında yapılar oluşturulmaktadır. Bu konseylerin amacı, merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu, kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının ve ihtiyaçlarının tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın hakim ve esas olduğu demokratik bir yapılanmadır. Diyarbakır Kent Konseyinin doğru bir temelde kurulabilmesi için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yapmaktayız. Belediye Başkan vekilimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda, kurulacak Diyarbakır Kent Konseyi ile ilgili fikir ve görüşlerimizi paylaştık. Kurulacak Kent Konseyinde özellikle başkanlık makamının çok önemli olduğunu, şehrin sorunlarını ve ihtiyaçlarını bilen, parti gömleği taşımayan, farklı siyasi görüşteki insanlarımız tarafından da makul ve makbul karşılanacak bir ismin bu konseyin başında olması gerektiği konusundaki görüşlerimizi dile getirdik. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın yakında somutlaştırarak kamuoyu ile paylaşacağı Diyarbakır Kent Konseyi Projesi ile şehrimizin çok önemli bir oluşuma sahip olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Necmettin Erbakan isminin bulvara verilmesi

Sosyal medyada Diyarbakır’da bir bulvara Necmettin Erbakan’ın isminin verilmesiyönünde bir beklentinin olduğunu vurgulayan  Aydın, “Sosyal medya üzerinden başlatılan bir çağrı üzerine şehrimizde bir bulvara ülkemizin en büyük değerlerinden biri olan eski Başbakanımız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın adının verilmesi için bir beklenti oluşmuştur. Bu beklentiyi bizlerin de taşıdığını belirtiyor ve şehrimizde bir bulvara Necmettin Erbakan isminin verilmesi için buradan çağrı yapıyoruz” diye belirtti.

Diyarbakır’a 600 milyon liralık yardımı

Bir önceki basınla buluşma toplantısında, hükümetlerinin o güne kadar yaklaşık 600 milyon liralık yardımı sadece Diyarbakır’a yapmış olduğunu belirtiklerini kaydeden Aydın şunları söyledi;

“HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun tarafından meclise bu beyanımız baz alınarak bir soru önergesi verilmiştir. Belirtmek isteriz ki bugünkü güncel rakam 661.490.117 TL’dir. Bu para da toplamda 326.077 vatandaşımıza sosyal destek programı, Biz Bize Yeteriz Türkiye’m, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik Ödeneği ve Normalleşme Desteği olarak ödenmiştir. İki toplantımız arasında tam 61 milyon lira parayı daha karşılıksız yani hibe olarak hükümetimiz Diyarbakırlı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dağıtmıştır.”

‘DSİ kuraklık için çalışıyor’

Bölgede başlayan kuraklık için DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmaların arttırıldığını söyleyen Aydın, şöyle konuştu: “Başkanlığa geldiğim günden bu yana geçen süreyi kuraklıkla ilgili ne yapılır diye kafa yormakla geçirdim. Kuraklık dediğimiz hadise meteorolojik bir olay fakat hükümetimizin Silvan ve Kralkızı Barajı Projesiyle kalıcılık olsun diye adımlar attık. Bu tür mağduriyetlerin olmasına karşılık önlem almak için baraj projelerimiz başladı. Arazilerde toplulaştırma ile sulama kanalları tamamlanamadan karşılaşılması şansızlıktır. 2 yıl sonra yüzde 80 oranında azalma gerçekleşecek olsa bile çiftçilerimizin mağduriyeti azaltacak derecede kanal baraj ve sulama projeleri var. Kuraklığın ayak sesinin gelmesiyle çalışmalar DSİ tarafından arttırıldı. Çalışan personel sayısı 1’den 3’e çıkarıldı, makine ve teçhizat 1’den 5’e çıkarıldı. Kuru tarım mahsulleri ile ilgili belki çözüm olamayacak ama en azından Haziran sonrasına sulu tarım yapılan pamuk ve mısır ekilen bölgelere su yetiştirilebilsin diye hummalı bir çalışma var.”

‘Parklar fuhuşu arttırdı algısı var’

Artan fuhuş olaylarına dair konuşan Aydın, “Ofis Sanat Sokağı’nda şehrin güzelleştirilmesine yönelik çalışma var. Başka yerlerde benzer çalışmalar var ama parkların yapılmasının fuhuşa teşvik olarak görüldüğü bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Park olduğu zaman, yeşil alan olduğu zaman, piknik alanımız olduğu zaman fuhuşa daha mı çok yönelmiş olacağız. Hafta içi bunu görünce çok büyük rahatsızlık duydum. Bu şehirde tüm şehirlerde olduğu gibi işsizlik, uyuşturucu, eğitimsizlik, suç yaşının 12-13’lere inmesi var, fuhuş konusunda Türkiye geneli bir atış var ama Diyarbakır’da fuhuşun artması park ve bahçelere bağlanıyor. Bu sorun AK Parti kurulmadan öncede vardı. Benim düşünceme göre İslami hassasiyetler noktasındaki eksikliklerden kaynaklanıyor. Özellikle terör örgütünün ideolojik anlamda yapmış olduğu insanların dinle arasına mesafe koymasına sebep olduğu sosyalist ve komünist yapı uyuşturucu ve fuhuşun birinci ve temel nedenlerindendir. Bölgemizde yarattığı tahribat sadece can ve mal güvenliğiyle olmadı aynı zamanda ekonomiye, psikolojiye, maneviyata ciddi zararlar verdi” diye konuştu.

‘Sedat Peker ismi üzerinden korku yaratıyor’

Sedat Peker’in sosyal medyada paylaştığı videolara değinen Aydın, şu cümleleri kullandı: “Sedat Peker’in videolarını izlemedim.  Nereye evrilecek, devamı olacak mı diye beklemeyi tercih ettim. Algı temeli üzerine oluşturulmuş haberlerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi için bir bütün şeklinde tamamlanması ve tamamlandıktan sonra bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. AK Parti Diyarbakır İl Başkanı ve hukukçu kimliğimle hepsini izleyip değerlendirmemi yaparım. Birinci videonun birkaç dakikasını tek izledim. Şuana kadar gördüğüm ve Sedat Peker’in yapmaya çalıştığı şey doğrudan yaptığı kendi ismi üzerinden korku yaratarak devlet nezdinde elde edemediklerine karşılık hamle olarak değerlendiriyorum. Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararla ortada savcılık soruşturması var ve ayakları var. Yargı süreci devam ediyor. Savcılar, hâkimler, hukukçular bir karar vermişler ve bunun üst merci olan mahkeme kararı bozmuş. Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi yapacağı yargılama neticesinde herkesin vicdanını rahatlatacaktır. İkinci yargılamada alınacak karar her ne olursa olsun başımızın üstünde olacaktır.”

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.