Diyarbakır Yenigün

“Diyalog yollarını tıkamayın”

“Diyalog yollarını tıkamayın”
27 Eylül 2020 - 14:07

Kürdistan İttifak Çalışması’nda yer alan parti ve örgütlerin temsilciler, HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, sürdürülen politikalarla toplum içerisindeki karşıtlık halinin ve düşmanlığın derinleştirildiğine vurgu yapılarak, “Diyalog yollarını tıkamayın” çağrısı yapıldı

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan parti ve örgütler, 2014 yılındaki Kobanê eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetici, eski milletvekili ve üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan toplantıya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri İmam Taşçıer ve Nusrettin Maçin, Kürdistan Kömünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Özgürlük ve İnsan Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, Devrimci Demokrat Kürt Derneği Sözcüsü (DDKD) Abdulhey Okumuş, KDP-T ve KDP Bakur temsilcileri katıldı.

Ortak açıklamanın Türkçesi KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürtçesi ise PİA Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya tarafından okundu.

‘HUKUKİ NORMLARDAN VE DEMOKRASİDEN UZAK”

MA’da yeralan habere göre, gözaltı operasyonlarını “hukuki normlardan ve demokrasiden uzak operasyonlar” şeklinde nitelendiren Çiftyürek, “Türkiye’de resmi siyasi akıl ve yönetim algısı gün geçtikçe demokrasiden, insan hakları ve özgürlüklerinden, hukuka bağlılıktan uzaklaşmaktadır. Tekçi siyasi yönetim mantalitesi Türkiye’de muhalif taraflara özellikle de Kürtlere karşı uygulanan zulüm ve zorbalığın boyutu gün be gün artmakta ve çok üst boyutlara ulaşmaktadır” dedi. Çiftyürek, mevcut politikaların ülkedeki tek partili rejim günlerini hatırlattığına dikkati çekerek, 100 yıl geçmesine rağmen halen benzer tutumun devam ettiğinin altını çizdi.

‘ULUSAL DUYGU ÖN PLANA ÇIKIYOR’

Sürdürülen politikalarla toplum içerisindeki karşıtlık halinin ve düşmanlığın derinleştirmek istendiğini kaydeden Çiftyürek, “Bu siyasi mantalitenin sahipleri kendi varoluşunu ve kalıcılıklarını/devamlılığını karşıtlıklar üzerine, tarafların birbirlerine düşmanlık beslemesi ve kaosun çıkarılması üzerine kurmuşlardır. Fakat Türkiye kamuoyunda demokrat kesim ve Kürtlerin ekseriyeti artık uyanmıştır, neyin doğru olduğunu bilmekte, görmekte ve hemen ilk fırsatta buna uygun hareket/tutum sergileyeceklerdir. Kürdistan’ın dört bir yanındaki Kürtlerin doğal ve yerinde haklarına kavuşacakları şüphe götürmezdir. Tüm dünyanın bildiği üzere tarih de şahittir ki Kürtler tarihlerinde hiçbir zaman başka milletlere/halklara düşmanlık beslememiş, beslemezler de. Kürt halkının ulusal duygu ve düşünceleri böylesi önemli süreçlerde her zamankinden daha çok ön plana çıkmaktadır. Şimdi de böylesi bir süreçten geçmekteyiz” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM VE ÇAĞRI

Çiftyürek, Türkiye’deki savcı, hakimler ve hükümetin, yanlış tutumlarından geri adım atmalarını ümit ettiklerini belirtti. Ülkedeki tüm yetkililere çağrıda bulunan Çiftyürek, “Demokrasiden uzaklaşmayın ve diyalog yollarını tıkamayın, müzakereye dönüş yollarını açık bırakın ve yönünüz daha çok barışçıl ve sivil çözüm yollarına dönük olsun. Toplumsal, siyasi ve etnik davalar ile anlaşmazlıklar baskı ve şiddet uygulayarak, terörize ederek çözülemez. Yüz yıllık deneyim ve yaşanmış olaylar bunu açıkça göstermektedir. Uluslararası hukuk normlarının izlenmesini ve sivil barışçıl çözüm yollarına geri dönülmesini tüm taraflardan istemekteyiz” çağrısı yaptı.

Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, “siyasi soykırım” operasyonlarına karşı mücadelerinin süreciğinin mesajını verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım