Diyarbakır Yenigün

‘Dicle Üniversitesi’nin Kürtçe tez açıklamasında belirsizlik var’

‘Dicle Üniversitesi’nin Kürtçe tez açıklamasında belirsizlik var’
03 Ağustos 2020 - 23:44

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Dicle Üniversitesi’nin Kürtçe tez ile ilgili açıklamasında belirsizlik olduğunu söyledi.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kamuoyunda Dicle Üniversitesi tarafından “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönünde haberlerin yer almasının ardından Rektörlük, “Kamuoyunu yanlış ve yanıltıcı bilgilerle yönlendirilmeye” çalışıldığını iddia etti.

‘DİĞER YERLERDE TEZLER KÜRTÇE YAZILIYOR’

Rûdaw TV Haber Bültenine katılan Şerefhan Ciziri, Dicle Üniversitesi’nin Kürtçe tez ile ilgili açıklamasında belirsizlik olduğunu belirterek, “Statüyü değiştirmediklerini söylüyorlar. YÖK’e başvurduklarında tezlerin Kürtçe yazılacağına dair bir netlik yok. Mardin, Bingöl, Muş ve diğer yerlerde tezler Kürtçe yazılıyor. Lisans ve doktora eğitimleri Kürtçe’dir. Ama Dicle Üniversitesi bu meselede daha savunmacı bir yerde durarak Farsça ve Arapça’nın da Türkçe okutulduğunu belirtiyor” dedi.

Ciziri, Kürtçe bölümlerde eğitim dilinin ve tez yazımının Kürtçe dilinde olması gerektiğini ifade etti.

‘YERELDEKİ İDARECİLER KEYFİ UYGULAMALARDA BULUNUYOR’

Kürtçe bölümündeki tezlerin Kürtçe yazılmasından daha makul bir şey olamayacağını kaydeden Ciziri, “Yereldeki idareciler keyfi uygulamalarda bulunuyor. Akılane davranmıyorlar. Kürt Edebiyatı Bölümü tezlerinin Türkçe verilmesi normal bir şey değil. Dünya tarihini Türkçe anlatabilirsin ama Kürt dili ve edebiyatını Kürtçe anlatmanız lazım. Yoksa bir anlamı olmaz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SIKIŞTI”

“Üniversite yönetimi sıkıştığından dolayı ‘değişiklik yapmadık’ açıklamasında bulundu” diyen Ciziri, sözlerine şunları ekledi:

“Bu doğru değil değişiklik yapmışlar. Bu değişiklik de Kürtçe bölümlerin açıldığı dönemdeki isteklere göre yapılmamış. Bu bölümü okuyanların Kürt dili ve edebiyatı uzmanı olmaları gerekiyor. Ama Türkçe eğitim zorunlu kılındığı zaman bu amaç gerçekleşemez.

Kürtçe bölümler Kürtçe öğretmenlerinin yetiştirilmesi için açıldı. Mardin Artuklu Üniversitesinden 600 civarında kişi diplomalarını alarak mezun oldular. İlk ve orta öğretimlerde öğretmenlik yapmaları gerekiyordu. Bu bölümü tamamlamayanlar nasıl öğretmenlik yapacak.

Kürdistan’ın diğer bölgelerindeki Kürtçe bölümleri tamamıyla Kürtçe eğitim görüyor ve tezlerini Kürtçe yazıyor. Kürtçe bölümlerde tezler Kurmanci ve Zazaki yazılıyor. Ama siz Türkçe yazmayı zorunlu kılarsanız zannedersem bunun dünyada örneği yoktur.”

Şerfhan Ciziri, Kürtlerin herkesten önce diline sahip çıkması gerektiğini ve yaşamın her alanda Kürtçeyi kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Kürtçe’nin bir statüsünün olması gerektiğini belirten Ciziri, “Hükümetten reformlarına sahip çıkmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ciziri ayrıca, Kürtçe bölümlerinin Kürtçe’ye önemli katkısının olduğunu kaydetti. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım