DOLAR 8,8002
EURO 10,4816
ALTIN 505,02
BIST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 39°C
Sıcak
Diyarbakır
39°C
Sıcak
Sal 37°C
Çar 36°C
Per 37°C
Cum 38°C

Dicle Üniversitesi Radyoloji Bölümünde hekim eksikliği; 3 aydır rapor hazırlanamıyor

Dicle Üniversitesi Radyoloji Bölümünde hekim eksikliği; 3 aydır rapor hazırlanamıyor

Bölgeye sağlık hizmeti veren Dicle Üniversite Tıp Fakültesi Hastaneleri Radyoloji Bölümü’nde yaşanan hekim sıkıntısı nedeniyle hastaların, tomografi, MR ve USG raporlarının hazırlanmasında uzun süreli gecikmeler yaşanıyor. Hastalar için hayati önem taşıyan bu süreci telafi etmek için Üniversite tarafından ek hizmet alımı yoluyla çözüm aranırken; maddi sıkıntı yaşadıkları için özel hastanelerde tedavi imkânı olmayan hasta ve hasta yakınlar ise büyük sıkıntılar çekiyor

 

Sevda Arslan/ YENİGÜN ÖZEL – Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Radyoloji Bölümü’nde yaşanan hekim sıkıntısı nedeniyle hastaların tomografi ve MR raporları için uzun sürelere gün veriliyor. Eşinin kanser tedavisi gördüğünü ve sürekli tomografi çektirmek zorunda kaldıklarını dile getiren Serdar Tunç, “3 aydır film sonuçlarını alamıyoruz” diyerek sorunun çözülmesini istedi. DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ, başta radyoloji olmak üzere birçok birimde öğretim üyesi eksikliği olduğunu ve rapor hazırlanma ve sonuçlandırılmasında zaman zaman gecikme yaşandığını söyledi.

Hasta yakını Serdar Tunç

‘3 ayda rapor hazırlanamadı’

Eşinin kanser tedavisi gördüğünü ve sürekli tomografi çektirmek zorunda kaldıklarını Yenigün Haber’e anlatan Serdar Tunç, yaşadıkları sorunu şu cümlelerle dile getirdi: “Eşimin hastalığı nedeniyle 3 ayda bir tomografi çektirmek zorunda kalıyoruz. Eşim ağır bir tümör ameliyatı geçirdi ve uygulanacak tedavi için düzenli olarak film çekilmesi gerekiyor. 20 gün önce çektiğimizin tomografi raporları henüz hazırlanmadığı için eşimin tedavisinde ilerleme sağlanamıyor. Ne yazık ki raporlama sorununu yaşayan yalnızca biz değiliz. Bizim gibi çok sayıda hasta ve hasta yakını aynı sorunu yaşıyor. 3 aydır doktor bulamadığını ve 3 aydır film sonuçlarını alamadığını söyleyen birçok hasta ve hasta yakını var. Hastane yetkilileriyle görüşme sağladığımızda film sonuçlarını raporlayacak doktorların olmadığını ve sonuçların özel bir hastanede raporlanacağını söylüyorlar. Eşim ve diğer hastaların tedavi süreçlerinin ilerlemesi için doktor sıkıntısının giderilmesini bekliyoruz.”

 ‘Öğretim üyesi eksikliği gecikmelere neden oldu

Yenigün Haber’e konuşan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ ise yaşanan sorunun öğretim üyesi eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Akdağ, “Batman, Muş, Bitlis, Cizre, Şırnak ve Mardin gibi birçok il ve ilçeden gelen 10 milyondan fazla  hastaya hizmet veren bir hastaneyiz. Türkiye’de birçok ilde olduğu gibi 2020 Mart ayından itibaren yaklaşık bir yıldır Pandemiden dolayı vatandaşlarımızın hastaneye başvurma oranlarında azalma yaşanmıştı. Hastanelerimizde ana bina dışında dört ayrı izole binalarımızdan olan kardiyoloji binası Covid-19 servisi olarak ayrıldı. Diğer binalarımızda acil ve travmatoloji, yoğun bakım, ameliyathane ve birçok polikliniklik ile bölgedeki bir çok kamu hastaneleri ve özel hastanelerden farklı olarak ilk günden beri hizmete devam ettik.  Covid-19, acil kardiyoloji ve kanser hastalıkları gibi acil sağlık problemi yaşayan hastalar dışında diğer hastalarımız yeni normalleşme süreci ile birlikte hastanede ciddi yoğunluk oluşturdu. Gerek değişik nedenlerle ihraç edilen, gerekse de kendi isteğiyle özel hastanelere geçiş yapan öğretim üyelerinin olması nedeniyle başta radyoloji olmak üzere birçok bölümde sorunlar yaşanmaya başlandı. MR, tomografi ve USG gibi bir çok hastanın rapor aşaması ve sonuçlandırılmasında zaman zaman gecikme yaşanmakta” dedi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ

‘Ek hizmet alımı yapacağız’

Sorunun giderilmesi için özel bir hastane ile anlaştıklarını ve raporlara sürecinin hızlandırılması için ek hizmet alımına gittiklerini dile getiren Akdağ, “Mevcut durumu telafi için ek hizmet alımı yoluyla çözüme gidilmiştir. Yönetim olarak gerek bölge insanlarımıza ve gerekse Irak ve Suriye’den gelen hastalarımıza daha ileri ve konforlu sağlık hizmeti verme yönünde çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

‘100 kader arkadaşımızı kaybettik’

Raporlamada gecikme yaşandığı için tedavi sürecinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle pandemi sürecinde 100 kanser hastasının yaşamını yitirdiğini vurgulayan Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay  da “Pandemi sürecinde geçen 15 Mart ile 15 Temmuz ayı arasında kanser hastaları tedavi edilmedikleri ,  randevu alamadıkları, hastaneye yatırılmadıkları için 100 kanser hastası kader arkadaşımızı kaybettik. Bunun en önemli sebepleriyse randevu alamamaları, tedavi alamamaları ve doktor bulamamaları oldu. Arkadaşlarımız evlerinde hastalıklarıyla baş başa kalmak zorunda kaldılar, ameliyat bile olamadılar. S.B.Ü Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi ve Dicle Üniversitesi’nde kanser hastalarının ameliyat edildiği bölümler Covid-19 hastalarına ayrıldı.  Kanser hastalarının ameliyat edildiği bir ameliyathane bile kalmadı. Özellikle son 1 yılda Araştırma Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Hastanelerinde tahlil yapan arkadaşlarımız, sonuçlarını alamadıkları için tedavi süreçleri olumsuz etkilendi. Raporlarını alamadıklarında ise E-Devlet sistemi üzerinden sonuçları takip edebilecekleri söylenerek, arkadaşlarımıza net bilgilendirme yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay

‘Hastalar özel hastanelere gitmek zorunda kaldı ’

Tedavi göremeyen hastaların özel hastanelere yönelmek zorunda kaldıkları için maddi sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Abay, şöyle konuştu: “ Onkolog, cerrah ve diğer doktorlar maddi açıdan özel hastanelerin daha güçlü olması nedeniyle özel hastanelerde çalışmaya başlayınca kamu hastanelerinde doktor yetersizliği ortaya çıktı. Devlet hastanelerinde kalan doktor sayısı azınlıkta olduğu için hastalara yetişemiyorlar.  Kanser hastaları maddi sıkıntı yaşadıkları için özel hastanelerde tedavi olacak imkâna sahip değiller. Parası olan hastalar, il dışında tedavi görmeye gidiyor ancak maddi imkânı olmayanlar Diyarbakır’da kalarak yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Hastaların özel hastanelere zorlandırılması bizleri çaresizlik içinde bıraktı. Diyarbakır’da kanser hastası olmak; Allah’a emanet kalmak demektir. Diyarbakır’da kanser hastalarının tedavisinde kullanılan cihazlar, ilaçlar ve doktor sayısı yetersiz kaldığı için kanser hastaları olarak zor durumdayız.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.