Diyarbakır Yenigün

‘Dicle Nehri’nde balık türleri azalıyor’

‘Dicle Nehri’nde balık türleri azalıyor’
27 Kasım 2019 - 15:54

Dicle Nehri’nde 40 yıldır balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Nuri Kandemir, barajlardan kaynaklı nehirdeki balık türlerinin azaldığını savundu

 

Dicle Vadisi’nin Ilısu Barajı’nın sular altında kalmasıyla birlikte nehirdeki balık türlerinin der azaldığı iddia edildi. Mezopotamya Ajans’at yer alan habere göre Nehirdeki balıklar önünde set oluşturan barajın, hareketli balıkların beslenmek ve üremek için geçişlerini ise engellediği ileri sürüldü. Uzmanlar, Dicle Nehri’nde bulunan yaklaşık 46 balık türünün ortalama 20 tanesinin endemik tür olduğu, nehir sisteminin değişikliğe uğraması ve yaşam alanlarının değişmesiyle bunların büyük ölçüde yok olacağı uyarısında bulunuyor. Dicle Nehri’nde tehlike altında bulunduğu savunulan balık türleri aynı zamanda birçok noktada vatandaşların geçim kaynağını oluşturuyor. Batman merkeze bağlı Su Çeken köyünden Nuri Kandemir de geçimini balıkçılıkla sağlıyor.

40 yıldır nehirde

Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Kandemir, 23 yaşında başladığı mesleğini 40 yıldır tüm zorluklara rağmen sürdürüyor. Yüzyıllardır nehir üzerinde insanların ticaret, balıkçılık ve ulaşım amaçlı küçük botlar kullandığını söyleyen Kandemir, “Bu kelek de benimkidir. Ağ atıp işimi bitirdikten sonra çalılıkların arasına saklıyorum. Bir gün sonra geldiğimde birisi gelip patlatmamışsa veya yerinde duruyorsa nehirden nasibimi arıyorum. Bu şekilde 40 yıl boyunca dokuz nüfusa baktım. Kimi zaman suya düştüm, üşüdüm kimi zaman da eğlene eğlene işimi yaptım” dedi.

‘Baraj balık türlerini tehdit ediyor’

Dicle Nehri’nin bereketli bir su olduğunu dile getiren Kandemir, nehirde Şabot, Cevur, Makor, Şah Balığı, Sazan olmak üzere çok sayıda balık türü olduğunu kaydetti. Son yıllarda nehir üzerinde ve nehri besleyen çaylarda kurulan barajlar nedeniyle balık türlerinde düşüş olduğunu ifade eden Kandemir, barajın balık türlerini tehdit ettiğini savundu. Kandemir, “Bakın geçen senelerde Hasankeyf’in hemen bir iki kilometre aşağısında yapılan bir taşıma köprüsü vardı. O köprü yüzünden Şah balığı yumurtlama ve göç döneminde bu bölgeye gelemedi. Bu yüzden o balığın bu yıl buralarda göremiyoruz. Bu vicdansızlık değil de nedir” diye konuştu.

Kaçak avlanma

Kaçak avlanan balıkçıların nehre en az barajlar kadar zarar verdiğine de dikkati çeken Kandemir, “Son yıllarda elektrik verilerek balık tutanlar var. Onlar bir balık yakalayacağım diye o nehirde ne kadar canlı var ise öldürüyor. Bir balıkçının nehre de balığa da zarar vermemesi gerekiyor. Sadece balıkçıların değil herkesin aynısını yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde balıkçılık yapmaya özen gösterdiğini ifade eden Kandemir, “Zamanında operasyon var, başka bir gün farklı bir sebepten dolayı yasak derlerdi. Sizin anlayacağınız yasak bizim soyadımız olmuş buralarda” diye belirtti.  Çocukluk anılarının olduğu köyün de su altında kalacağını hatırlatan Kandemir, şunları söyledi: “Köyümüzün yolunu kapatmışlar, gidip gelirken zorluk çekiyoruz. Yerimizden yurdumuzdan edileceğiz. Barajın balığa, aslında nasıl ki nehre faydası yoksa bize de yok.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım