Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Davutoğlu ve siyaset

Davutoğlu ve siyaset
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
1.951
14 Eylül 2019 - 8:00

AK Parti’den kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, dün düzenlediği basın toplantısıyla partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Disipline sevk edilen üç arkadaşıyla birlikte dün istifa ettiğini açıklayan Davutoğlu’nun bir tarafta partide kalıp diğer taraftan yeni parti çalışması yapması sürdürülebilir ve etik bir durum değildi.

Davutoğlu, istifa ve gerekçelerini açıkladığı basın toplantısında, ‘neden bu kadar beklediği’ ile ilgili ipuçları verdi:

18 yıl önce kurulan AK Parti’nin tasfiye edildi… Demokratik siyasetin temelinde farklılıkların ifade edilmesi bulunmaktadır. Genel başkanlığı bıraktığımız günden itibaren AK Parti’deki aksaklıkları, eleştirilerimizi sözlü ve yazılı bir şekilde en yetkili makamlarla paylaştık. Bu önerilerimiz hiçbir şekilde karşılık bulmasa da üç yıl boyunca kamuoyuna karşı hiçbir açıklamada bulunmadık. Biz 22 Nisan’da kamuoyuyla paylaştığımız görüşlerimizle kuruluş ilkelerinden uzaklaşan mevcut AK Parti yönetiminin muhasebe yapmaya itmek istiyorduk.

Ancak Davutoğlu’nun kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine en büyük sebep son yaptığı, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın.

İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden, aylardan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.” konuşması olsa gerek.

AK Parti içerisindeki bazı kesimler Davutoğlu’nun sözleriyle AK Parti’yi, başka bir kesim de devletin tehdit edildiğini savunuyordu.

Geçtiğimiz günlerde Independent’e mülakat veren AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, çok net ifadeyle bu konuşmanın tehdit olarak algılandığını şu sözlerle ifade etti: Devletin sorumluluk makamında bulunanların tehditle konuşması doğru değil, üstü örtülü tehdit doğru değil.

Siyasete Abdullah Gül ve R. Tayyip Erdoğan’ın 2003–2009 yılları arasında dış politika danışmanlığını yaparak giren ve yaklaşık 8 yıllık aktif siyasi deneyimle Davutoğlu’nun en büyük yanlışı partide kalıp değişim amaçlamak kadar, “defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözleriydi.

Bu ve daha fazlasıyla Prof Dr. Ahmet Davutoğlu kendi siyasi hayatını başlamadan bitirdi desek yanlış olmaz herhalde.

Bundan sonra doğacak bir parti ancak ölü doğar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM