Diyarbakır Yenigün

Cizre Belediyesi’ne kayyum olarak ilçe Kaymakamı atandı

Cizre Belediyesi’ne kayyum olarak ilçe Kaymakamı atandı
29 Ekim 2019 - 11:20

ŞIRNAK – Görevinden uzaklaştırılan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ’ın yerine kayyum olarak İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu atandı. Zırığ, görevinden uzaklaştırılmasının gerekçesi ise yargılandığı bir dava ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan soruşturma oldu.

Hakkında alınan görevden uzaklaştırma kararına dair tebligatı teslim etmek üzere polisler sabah erken saatlerde Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ’ın ikametgahına gitti. Ancak Zırığ’ın ikametinde olmamasından dolayı tebligat muhtara bırakıldı.

Tebligatta, Eşbaşkan Zırığ hakkında alınan “geçici uzaklaştırma” kararının gerekçesi olarak yargılandığı bir dava ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan bir soruşturma gösterildi.

2018 yılında açılan, Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı devam eden bir dava dosyası bulunan Eşbaşkan Zırığ hakkında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı da geçtiğimiz günlerde sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle “suç ve suçluyu övmek” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla soruşturma başlatmıştı.

İçişleri Bakanlığı, yargılandığı dava ve hakkında açılan bu soruşturma dosyasına gerekçe göstererek Zırığ’ın “geçici tedbir olarak” görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

İLÇE KAYMAKAMI KAYYUM OLARAK ATANDI

Görevden alınan Zırığ’ın yerine İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı. Sinanoğlu’nun kayyum olarak atanması üzerine etrafı polislerce çevrilen Belediye Hizmet Binası’na geldiği öğrenildi. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım