Diyarbakır Yenigün

Çıkış yolu ortak akıl

Çıkış yolu ortak akıl
Sertac Eke
Sertac Eke( sertac_eke@diyarbakiryenigun.com )
07 Ekim 2020 - 11:40

Ezilmiş, mazlum ve mağdur bir toplumdan tam bağımsız, laik demokratik cumhuriyeti kuran iradeyi yalnız anmaya değil ANLAMAYA ihtiyacımız vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce ve eylemleridir. Türkiye kendi özüne mutlaka dönecektir Yaşanılan süreç bu eksenden hızla uzaklaştığımızı, idari ve toplumsal açıdan dönüşüm içinde olduğumuzu göstermektedir. Buna karşın toplumda büyük ekseriyetle bu değerlere karşı özlem , inanç ve talebin arttığını gözlemlemekteyiz.

Cumhuriyetin demokratikleşmesi duyarlı, demokrat herkesin gayesidir. Bunu gerçekleştirirken referansımız ORTAK AKIL ve HUKUK olmalıdır. Bu değerler olmadan cumhuriyet kavramının bir değeri de olamaz. Demokrasisiz cumhuriyetin yaşamsal bir değeri de yoktur. Son zamanlarda hukuk ve siyaset arasındaki ilişki çok daha girift bir hale geldi. Siyasetin hukuka tahakkümüne dönük toplumsal algıların arttığı bir dönemde olduğumuz herkesin malûmudur. Elbette yargı kararları makul sınırlar içerisinde kalarak eleştirilebilir, ancak yargıya baskı yaratacak söz ve eylemlerden uzak durulmalıdır. Cumhuriyetin güvencesi hukuktur, Cumhuriyeti kuran irade de müdafai hukuk geleneğinden gelmektedir, müdafai hukuk kuva-i milliye ‘demektir yani devletin özü şaşmaz ve sarsılmaz bir biçimde hukuktur ve millet iradesidir.

Amasya Genelgesindeki “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” ifadesi, milli mücadelemizin parolası olarak tarihe geçmiştir. Bu parola; dün olduğu gibi bugün de ve yarında bizlere rehberlik edecektir.

Ülkede kutuplaşma giderek artmakta ve tüm toplumsal kesimler birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar.  Demokrasi, Cumhuriyet, Atatürk gibi ortak değerler üzerinden birleşmek yerine ülkeyi telafisi imkânsız bir şekildekaosa götürmek nasıl bir anlayışıntezahürüdür anlamakhayli güç.

Cumhuriyetin temel niteliklerine özellikle laikliğe, ulusal birliğe ve Cumhuriyetin kuruluş felsefesine yönelik karşı uygulamalar sistematik biçimde ne yazık ki devam etmektedir. Bu uygulamalar, gelinen noktada toplumda kutuplaşma ve ayrışmayı ne yazık ki artırmıştır.

Cumhuriyetin yeni yılında Cumhuriyete ve değerlerine yapılan meydan okumaya karşı çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız Türkiye mücadelesine kararlılıkla devam edilmelidir. Cumhuriyetin kurucularına hakaret yağdıranların, Cumhuriyeti reklam arası kabul edenlerin ve Mustafa  Kemal’in fikri mirasını yok etmek isteyenler bilmelidir ki mutlaka kaybedeceklerdir. Cumhuriyetin kurucu değerleri toplumu aydınlığa, çağdaşlığa, özgürlüğe götürecek anlayışın teminatıdır. Mustafa Kemal Atatürk ‘ün ilke ve devrimleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Çıkış yolumuz kurucu değerlere sahip çıkan Cumhuriyet Türkiye’sine rotayı çevirmektir. Bu süreci birlik ve beraberlik anlayışıyla mutlaka aşacağız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım