Diyarbakır Yenigün

Cezaevlerindeki beşinci ölüm

Cezaevlerindeki beşinci ölüm
25 Mart 2019 - 13:09

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevlerine Türkiye’nin birçok ilindeki tutuklular da destek vermek için açlık grevine başlamıştı.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Açlık grevleri 140.ncı gününe yaklaşırken bazı cezaevlerinden ölüm haberleri gelmeye başladı.  İlk olarak Almanya’nın Krefeld kentinde 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde kendini yakarak hayatına son veren Uğur Şakar’ın ardından Türkiye’deki çeşitli cezaevlerinde bulunan tutuklular da intihar eylemlerini devam ettirdi. Zülküf Gezen, Ayten Beçet ve Zehra Sağlam’ın ardından bugün de Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Medya Çınar da yaşamını sonlandırdı.

MA’da yer alan habere göre, Çınar’ın 1995 doğumlu olduğu belirtildi. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ve Meclis Grup Başkanvekili Mithat Sancar, Mardin Valiliği ile yaptığı görüşmede olayı doğruladı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden bilgi almak isteyen avukatların cezaevine girişine izin verilmezken, Cumhuriyet Başsavcılığı ilk bilgiler geldiğinde avukat ve vekillere bilgi vermeyi reddetti. Avukatların morg önündeki bekleyişi sürüyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım