Diyarbakır Yenigün

Bundan sonra neler olacak?

Bundan sonra neler olacak?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
12 Nisan 2019 - 8:00

Seçim bitti, ancak hem bölgede hem de İstanbul özelinde seçimlerle ilgili belirsizliklerin, bir takım iddialar ve kararlar üzerinde sürmesi tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Diyarbakır, Mardin, Van ve bazı ilçelerdeki belirsiz durum ve alınan kararlar, gittikçe içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

KHK ile ihraç edilenler üzerinden YSK’nın aldığı karar ile Van’ın Tuşba, Çatak, Edremit, Çaldıran, Erzurum’un Tekman, Diyarbakır’ın Bağlar ilçelerinde KHK’yle ihraç edilmiş HDP’li adaylar devre dışı bırakıldı.

İstanbul’daki durum ise tam bir kaos hali.

Geçersiz oyların sayımı, Büyükçekmece üzerinden itirazlar…

Detaylı anlatmaya gerek yok. …

Dün YSK’yı tartışmalı hale getiren bu karara karşılık HDP’den bir teklif geldi.

HDP, seçimi kazanan KHK’lilere mazbata verilmemesi üzerine, söz konusu yerlerde seçimin yenilenmesi için başvuracağını açıkladı.

Aynı saatlerde Bağlar’da seçimleri kazanan HDP’li aday Zeyyat Ceylan, “YSK, seçme ve seçilme hakkımızı elimizden aldı. Biz bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz, aleyhimize sonuçlanırsa da AİHM’e kadar götüreceğiz” dedi.

Diğer taraftan İstanbul’daki durumu değerlendiren Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu, mevcut yasaya göre YSK’ye olağanüstü başvuru süresinin 8 Nisan Pazartesi akşamı sona erdiğini belirterek, “İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Tüm bu kararlar YSK’nın pozisyonunu tartışılır hale getiriyor.

Neden mi?

YSK’nin adaylarla ilgili bilgi toplama ve karara varma süreci 3 Mart’ta sona ermişti.

Adaylarla ilgili herhangi bir evrak eksikliği veya başka bir durumu olması halinde YSK, bunu o tarihe kadar adaylara bildiriyor, eksik varsa tamamlanıyor, farklı bir durum var ise düzeltme yoluna gidiliyordu.

YSK’dan itiraz olmaması, adayın seçime girme ehliyetini aldığı anlamına gelirken; seçme ve seçilme hakkının da YSK’nın yetkisinde olduğu sonucunu çıkarıyordu.

Şimdi bir yandan seçme seçilme hakkı ile ilgili zamanlaması manidar kararlar ve diğer tüm uygulamalar, seçmenin zihninde kurumlara ve hukukun üstünlüğüne zarar veriyor.

Ve tam bu noktada ortaya çıkan tablo gerçekten içinden çıkılmaz bir sürece işaret ediyor.

Yetki ve karar verme mekanizmalarıyla ilgili kargaşa kafaları karıştırıyor.

Velhasıl, son birkaç seçimde yaşananlar ve bölge illeri ile İstanbul üzerinden süren tartışmalar kadar; YSK’nın KHK ile ihraç edilenlerle ilgili karar sonrası ikinci sırada yer alan adayların iştahı da ayrı bir tartışma konusu.

Ne kararlar ne de ikinci sıra adayların tavrı kamu vicdanında olumlu karşılık bulmuyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım