Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Bu yol kazalara davetiye çıkarıyor!

VİDEO HABER – Bu yol kazalara davetiye çıkarıyor!
04 Şubat 2020 - 13:22

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu üzerinde, 3. Sanayi Sitesi girişi yanında bulunan bağlantı yolu, sanayi çıkışıyla kesiştiği için sık sık kazalara sebep oluyor

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’dan Şanlıurfa istikametine giden D360 anayolundan hareket eden araçlar, 3. Sanayi Sitesi civarında bulunan bağlantı yolundan yan yola geçerken trafik sıkışıklığına ve beraberinde trafik kazasına neden oluyor. 3. Sanayi Sitesi çıkışı ile bağlantı yolu arasındaki kısa mesafeden dolayı süratli gelen araçlar ciddi kazaları beraberinde getiriyor. 3. Sanayi esnafı bu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirerek yetkililerden bir an önce yaşanan bu sıkıntı için çözüm bulmalarını istedi. Anayoldan yan yola geçişi sağlayan bağlantı yolunun, sanayi çıkışından daha uzak bir yere taşınması gerektiğini söyleyen esnaf, yaşanan bu kazalardan dolayı yitirilen can kayıplarına üzüldüklerini söyledi.

‘Diyarbakır çok şeritli yola yeni alıştı’

Diyarbakır’daki şoförlerin çok şeritli yollara adapte olmalarının uzun süre alacağını belirten sanayi esnafından Osman Karaaslan, “Öncelikle şunu söylemek gerekiyor: Diyarbakır ili çok şeritli yola yeni alıştı. Şoförler; köprülü kavşak, yeni anayollar ve bağlantı yolları gibi yollarla tanışalı birkaç yıl oldu. İnsanların oluşan bu kültüre adaptasyon sağlamaları biraz zaman alacak gibi görülüyor” dedi. Bağlantı yolu projesinin çiziminin yanlış olduğunu söyleyen Karaaslan, “Çünkü bağlantı kavşağından çıkan araçlar ile sanayiden çıkan araçlar neredeyse aynı anda karşılaşmaktadır. Bundan dolayı bağlantı kavşağı ile sanayi çıkışı arasında pek fazla bir mesafe yok. Nihayetinde bu durum, trafik sıkışıklığına sebep olduğu için neredeyse haftada birkaç kazaya şahit oluyoruz” diye konuştu. Yetkililere çağrıda bulunan Osman Karaaslan, “Bu durumun çözümü için pratik bir yöntem mevcuttur. Anayoldan yan yola geçişi sağlayan bağlantı yolunu, hemen 100 metre geride bulunan köprü yanına çekerlerse bu sıkıntı yaşanmaz. Bu şekilde burada yaşanan trafik sıkışıklığını rahatlatmış olacak. Biz sanayi esnafları olarak bu durumun düzeltilmesi için birçok kez girişimlerde bulunmamıza rağmen bir netice alamadık” ifadelerini kullandı.

‘Gerekli yerlere taleplerinizi iletiyoruz ama ilgilenen yok’

Sanayi girişinde bulunan bağlantı yolundan yıllarca şikayetçi olduklarını söyleyen sanayi esnafından Şehmus Al, “Sanayi girişinde bulunan bağlantı yolundan yaklaşık 10 yıldır şikayetçiyiz. Hemen hemen her gün bu bağlantı yolunda kaza meydana geliyor. Biz esnaflar olarak artık bu bağlantı yoluna ölüm yolu diyoruz. Bu yolun düzenlenmesini istiyoruz. 10 yıldır esnaflar olarak idare binasına şikayetimizi dile getirdiğimizde, ‘Biz de gerekli yerlere taleplerinizi iletiyoruz, ama ilgilenen ve yapan yok.’ cevabını alıyoruz” diyerek sitemde bulundu. Kaza riskinden dolayı yan yolu kullandıklarını belirten Şehmus Al, “Bağlantı yolunu sanayi girişine yapmışlar. Burada büyük yoğunluk oluşuyor. Kaza riski çok fazladır. Biz esnaflar olarak arabamızla bağlantı yolunun karşı tarafını kullanmıyoruz. Sırf kaza yaşamayalım diye yan yolu kullanıyoruz. Yetkililerden şunu talep ediyoruz: Kazalar yaşanmasın diye bağlantı kavşağını sanayi girişinden 50-100 metre uzak bir yere yapsınlar. Ayrıca trafik ışıkları yapılırsa kaza riski de azalır” diye belirtti.

‘Yetkililerden bağlantı yolunu geriye çekmelerini talep ediyoruz’

Sıklıkla bu bölgede kazalara şahit olduğunu söyleyen Taksi Şoförü Uğur Yıldırım, “Ben burada taksi şoförüyüm. İşimden dolayı günde 10 saatten fazla burada bekleyen biriyim. Burada sürekli kazalara şahit oluyoruz. Şu gördüğünüz bağlantı kavşağından çıkan araçlar hemen yolun yan tarafında bulunan sanayi girişine girmek istiyor. Haliyle cepten çıkan araçlar ile sanayiden çıkan araç karşılaşıyor. Bu durumda da kazalar kaçınılmaz oluyor. Yetkililerden anayoldan yan yola bağlanan bağlantı kavşağını geriye çekmelerini talep ediyoruz” şeklinde konuştu. Kendisinin yaşanan bir kazadan kıl payı kurtulduğunu söyleyen Yıldırım, şahit olduğu kaza anını şöyle anlattı:

“Bağlantı kavşağından çıkan araç ile sanayiden çıkan araç kaza yapınca aracımda bekler vaziyetteydim. Kaza yapan araçlardan biri üzerime geldi. Neredeyse benim aracıma da çarpıyordu. Burada meydana gelen kazalarda maddi hasardan çok yitirilen can kayıplarına üzülüyoruz. Bundan dolayı artık can kayıplarının bu bölgede yaşanmasını istemiyoruz.” Bağlantı yolu projesinin yanlış olduğunu söyleyen sanayi esnafından İbrahim Yiğit, “Gördüğünüz bağlantı kavşağında her gün kazalar yaşanıyor. Burada yapılan proje doğru değildir. Sanayiden çıkan araç ile kavşaktan çıkan araç çarpışarak kazaya neden oluyor. Yetkililerin oluşan bu sıkıntıya bir çözüm bulmasını istiyoruz.” dedi. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım