Diyarbakır Yenigün

Bozgunculuk yap(ma)

Bozgunculuk yap(ma)
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
15 Mayıs 2019 - 7:15

15Geçen hafta ramazan pideleri ile ilgili bir haber düştü ajanslara…

Haber şöyle: Kahramanmaraş’ta 400 gram Ramazan pidesinin fiyatı, Fırıncılar Odası tarafından 3 lira olarak belirlenmiş.

Bir esnaf, ise ramazan pidesini 2.5 liradan satışa çıkartıyor.

Oda Başkanı yanına zabıtaları alarak söz konusu işyerine baskına gidiyor ve cep telefonu ile bunu kayda alıyor.

Oda başkanı bir yandan hakaret ederek şu ifadeleri kullanıyor:  “Lan siz idare etmiyorsunuz. Kaç paraya satıyorsun şu ekmeği. Sana verilen fiyat tarifen kaç para? Niye 3 liraya değil de 2.5’tan satıp bozgunculuk yapıyorsun memlekette”

Daha sonra bir ajansa konuşan iş yeri sahibi Kazım Yiğit ise, “Biz vatandaşlara ucuz ekmek satmak istedik. Fırıncılar Odası tam Ramazan girişinde ekmeğin fiyatını 3 lira olarak açıkladı. Biz 2.5 liradan satacaktık. Başkan geldi fiyat listesi verdi. Biz birde o listenin 500 lira ücretini ödedik. Başkan bizim diğer Sakarya şubemize gitmiş ve ekmeği 3 liradan satacaksınız demiş. Zabıtalarla birlikte geliyorlar. Orada üretim yaptığımız için de ihtar veriyorlar. Bize şu anda 15 gün süre tanımışlar. Orası ekmek fabrikası olarak değil unlu mamulleri olarak geçiyor. Bu yüzden bir ihtar verildi. Ancak bu sadece bizim değil, bu sorun Türkiye’nin sorunudur. Unlu mamulleri üzerine her tarafta ekmek yapılıyor. Piyasada unlu mamulleri üretilen yerlerin sayısının artmasıyla bizde bu şekilde şubeleşmeye karar vermiştik. Madem zam yapılacaktı da, neden bir ay öncesinden yapmadı. Bizde öncesinden çevreye ve dağıtım yaptığımız yerlere fiyatını 2.5 lira olarak söyledik. Biz bu şekilde satış yapınca böyle tepki gösterdiler. Her şeyde halkı mı kazıklayalım? Halci bir yerden, yumurtacı birden, fırıncı bir yerden, marketçi oradan kazıklasın. Artık bu kadarı yeter yani. Bu ekmek 2.5 liradan da satılsa kurtarır. Ben bu yapılanları kınıyorum, orada çalışan personellere hakaret etmelerini. Hiç hoş bir davranış değil bu yaptıkları” diyor.

Konu basit…

Bir sistem kurulmuş ve bu sistemi bozanı da kendilerine göre deşifre edip, farklı sebepler üreterek karalamak istiyorlar.

Vatandaşın olmazsa olmazlarını bu sitem üzerinden sömürüyorlar.

Bunu çarşı da pazarda her yerde yapan bir döngü var ve oyunu bozanı da tehdit ediyorlar.

Vatandaşı düşünen yok.

Fiyat tarifesini 500 TL’den satmaya itiraz yok, ekmeği 50 kuruş düşüğe sattı diye esnafı karalamak hem de esnafın çatı örgütünü sorgulama yok.

Bir fiyat tarifesinin maliyeti nedir?

Hadi 1 bilemedin 2 lira maliyetli bir fiyat tarifesini 250 kat fazlasına satarak zaten san esnafın maliyetine maliyet katmıyor musun?

Bu para nereye harcanıyor?

Önce bunlar sorgulanması lazımken, argo kelimelerle ve tehditle hizaya çekmeye çalışmak da neyin nesi?

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım