Diyarbakır Yenigün

“Bir oğlum asker, bir oğlum dağda”

“Bir oğlum asker, bir oğlum dağda”
17 Kasım 2019 - 15:16

Çocuklarının PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiası ile HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi gerçekleştiren ailelerin evlat nöbeti, devam ediyor. Ailelerden Salih Gökçe bir oğlunun asker bir oğlunun ise dağa kaçırıldığını belirterek, eylemlerine sonuna kadar devam edeceklerini söyledi

DİYARBAKIR – Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiası ile 3 Eylül’den bu yana farklı kentlerden Diyarbakır’a gelerek HDP il binası önünde oturma eylemi yapan 56 ailenin bekleyişi 76’ncı gününe girdi. Ağrı’nın Hamur ilçesinden Diyarbakır’a gelen Süheyla Demir, 2014’te lise 3’üncü sınıf öğrencisiyken PKK tarafından kaçırıldığını iddia ettiği kızı Hayal için 3 Ekim’de oturma eylemine başladı.
“Çocuklarımızı geri istiyoruz “
İHA’ya konuşan ve çocuğu için mücadele ettiğini belirten Süheyla Demir, “76 gündür buradayız çocuklarımızı o zalimlerin elinden almadan gitmiyoruz, sonuna kadar buradayız. Biz onlara bir kere başkaldırdık, onların soyunu kurutacağız, çocuklarımızı onlara bırakmayacağız. Biz çocuklarımızı bu yaşa kadar getirdik, onların davası için getirmedik. Eğer kendi davalarına o kadar sahip çıkıyorlarsa gidip kendileri o dava için savaşsınlar, bizim çocuklarımızı neden o dağa çıkartıyorlar? Çocuklarımızın tüm hayallerini yıktılar, gençlikleri kurudu. Biz çocuklarımızı geri istiyoruz” dedi.
Tüm annelere seslenen Demir, “Herkesten destek bekliyoruz, anneler neden korkuyorlarsa, çocukları için burada mücadele etmiyorlar. Eğer çocuklarınız için böyle bir günde mücadele etmiyorsanız, siz ne biçim annesiniz. Herkesi bekliyorum sayımız ne kadar çoğalırsa, sesimizi o kadar çok duyururuz. Evlatlarımızı onlardan daha kolay alırız, bu son şansımız diyoruz, herkesi buraya davet ediyoruz” diye konuştu.
Özellikle internet üzerinden tehdit edildiklerini iddia eden Süheyla Demir, “Hiç bir şey umurumuzda değil, hiçbir şey bizi yıldıramaz, bunları da umursamıyoruz” dedi.

Öte yandan HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemine devam eden anneleri, Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan kadın okul müdürü ve öğretmenleri tarafından ziyaret edildi.

16 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen ziyarette konuşan öğretmenlerden Şirine Eronat, birer öğretmen ve anne olarak burada olduklarını belirterek, “Annelerimizi televizyondan gördüğümüzde hepimizin içi sızlıyor. Onların yanında olduğumuzu, desteğimizin kendileriyle olduğunu anlatmak için buradayız. Çocukların çoğu yaşları itibariyle kesinlikle şuan okulda eğitim gören, meslek sahibi olmak için adım atan bireyler olmaları gerekirken annelerimiz şuan çocuklarının nerede olduğunu bilmemektedir. Bu onları olduğu kadar bizi de çok üzmektedir. Olumlu sonuçlar alınması onları sevindireceği kadar bizi de sevindirecek. İnşallah tez zamanda güzel haberler alacağız” dedi.

“Eğitimci ve anne kimliğimizle buradayız”

Annelere destek vermek için gelen öğretmenlerden Meral Bozukalfa eğitimciler olarak annelere destek verdiklerini söyledi. Bozukalfa, “Eğitimci ve anne kimliğimizle kalben onların yanında olduğumuzu hissettirmek için öğretmen arkadaşlarımızla birlikte buraya geldik. Ellerini öptüğümüzde onların acılarını yüreğimizde hissettik. 75 değil, 175 gün de geçse onlarla birlikte olduğumuzu dile getirdik” diye konuştu.

Berrin Aksu, isimli öğretmen ise “Hepsinin ayrı ve çok acıklı hikayesi var. Gerçekten evladından ayrı olmak bir anne için çok zor. Hepsinin acısını yüreğimizde taşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bir oğlum asker, bir oğlumu dağa kaçırdılar”

Ailelerden Salih Gökçe ise bir oğlunun asker bir oğlunun ise dağa kaçırıldığını söyledi. Öğretmenlerin ziyaretinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Gökçe, “Bu HDP’liler utanıyor mu? Onların çocuklarının eli kalem tutarken bizim çocuklarımızı dağa götürdüler. HDP’liler bizi ziyarete gelen bu annelerden utanmıyor mu? HDP binası önünden kalkmayacağım. Sonuna kadar eylemimi yapacağım” dedi.

“Allah belalarını versin”

Kadın öğretmenlerin ziyaretlerinin kendilerini güçlendirdiğini belirten acılı baba Yasin Kaya ise, kızının Ağrı Anadolu Lisesi’nde okurken kaçırıldığını belirterek, “2015 yılında benim kızım Ağrı Anadolu Lisesi’nde 2. sınıfta okurken HDP ve PKK tarafından kaçırılarak dağa kaçırdılar. Sizlere anne ve öğretmen olarak çok teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım