Diyarbakır Yenigün

Bir işkencecinin ardından

Bir işkencecinin ardından
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
01 Mayıs 2019 - 7:00

Albay Raci Tetik’ten bahsediyoruz bugünlerde.

12 Eylül darbesi döneminde Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olan bu kişi, önceki gün 88 yaşında öldü.

Tetik yaklaşık 5 yıl Mamak Askeri Cezaevi’nde müdürlük yaptı. Bu süreçte Mamak’a gelen binlerce insanı işkenceden geçirdi. Yaptığı işkencelerden hiçbir şekilde sorumlu tutulmadı ve yargılanmadı.

Devrimci 78’liler Federasyonu Ankara Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk, “12 Eylül öncesinde bir tutuklu kalaslarla vurularak öldürüldü, sorumlusu Tetik’ti. İlhan Erdost’un öldürülmesinin de sorumlusu oydu. O dönemde cezaevinde 12 kişi yaşamını yitirdi, katledildi. bunların hepsinin sorumlusu Tetik’ti. Bunların hiçbirisinin hesabını vermeden gitti. Biz işkencecilerimizi affetmiyoruz, hesap sormak istiyoruz” dedi. İlhan Erdost’un kardeşi Muzaffer İlhan Erdost da Tetik için, “Kontrgerilla’nın bir numaralı adamlarındandı. Yaptığı işkencelerin hesabı kitabı yok” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de dün grup toplantısında ondan söz etti: Memleket evlatlarının Mamak’ta yaşadıkları (12 Eylül darbe döneminde cezaevinde yaşanan işkenceleri kastediyor) hepimizin malumu. Dönemin cezaevi komutanı Raci Tetik’in ölüm haberi o günleri yeniden yaşattı bizlere. Beddua etmiyorum. Allah’ın bileceği iş biliyorum ki varsa bir hesabı verecektir, Allah’a havale ediyorum…

İlhan Erdost’un yeğeni Alaz Erdost, geçtiğimiz gün kaleme aldığı ve ablasını anlattığı mektuplardan bir tanesini paylaşarak şunları yazmış:

“24 Aralık 1981 2.30 (yarın)

Canım Kardeşim, Yemeği oldukça geç yedik. Türküler, yemekte, yuvada öğrendiği bir türküyü söylüyor:

“Şalvarı morlu Kezban’a bak/Tarlaya gidiyor Kezban’a bak!.” Yineliyor. Ama bir ara sözcükleri değiştirerek:

“Babaya gidiyor Kezban’a bak../ İlhan’a gidiyor Kezban’a bak..” Böyle söylerken küşümleniyor, gülüyor. Seni anımsadığını sezdirdiği için, gizli bir utanç duyuyor.

“Söyle çekinme kızım!.” diyorum:

“Babaya gidiyor Kezban’a bak! İlhan’a gidiyor Türküler’e bak.” Halasıyla gözgöze. Gülmüyor şimdi. Yüzüne yayılan acıyı da gizleyemiyor. Parmağıyla, bir sol gözünün, bir sağ gözünün köşesindeki yaşı siliyor.

“Ağlama ama!” diyorum. Ağlıyor..ama

“Ağlamıyorum ki!..” diye yanıtlıyor.”

(Muzaffer İlhan Erdost- İlhan İlhan- Türküler Günlüğü)

Bu asker yani Raci Tetik- Mamak Askeri Cezaevi Müdürü- eli kanlı, binlerce insanın, ailenin hayatını karartan, işkenceci Raci Tetik, 88 yaşında, “şerefli” olduğunu düşünerek öldü. Kendisinden hesap sorulmadan. Bu ayıp da bizim payımıza düşer.

Kenan Evren öldüğünde yazmıştım. Şimdi bir artırıyorum:

Bir insan değil o benim gözümde. İsmini de anmayacağım o yüzden. Babamın küçük bahçesinden çiçekler fışkırırken, onun mezarı olmayacak. Kanla dolu yattığı yerde çiçekler açmayacak. Ziyarete gelenlere çikolata dağıtılmayacak, çünkü giden olmayacak. Ve o hiç bir zaman “kendi mezarında kendi açan bir gül” olmayacak asla. Bu da bana yeter…

Türkiye’de işkencecilerin ya da devlet adına bir şeyler yaptığını iddia edenlerin cezasızlıkla ödüllendirilmesi kadar, kahramanlaştırılması da kamu vicdanında mahkum edilmekle kalmamalı…

Bir ülkede işkenceciler, zalimler, şerefle, onurla taçlandırılarak kabul görüyorsa büyük bir sorun var demektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım