Diyarbakır Yenigün

Başarının anahtarı

Başarının anahtarı
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
14 Ocak 2019 - 9:00

Başarmak ve devamında ekonomik açıdan iyi bir yerde olabilmek birçok kişinin isteği. Ancak başarı ve yetenek birbirinden bağımsız düşünülmeyen iki olgu. Ancak başarının tek başına yetenekle gelmediği ise bir gerçek.
Bu konuda sanırım birçok yazı okumuşsunuzdur. Ancak CEO, yazar, konuşmacı ve spor danışmanı Molly Fletcher’ın tavsiyeleri bu konudaki fikirlerinizi değiştirebilecek farklı bir bakış içeriyor.

Fletcher’a göre dakik olmak organizasyon ve plan yapabilmek için gerekli ve sizi daha iyi başarılara ulaştırabilecek bir prensip olmalı.

Devamında hem de örneklemelerle şu önerileri sıralamış Fletcher:
Herkes için en doğru kararları alıp performansı arttırma disiplinine iş etiği denir. Kariyerinin zirvesinde olmasına rağmen Kobe Bryant’ın iş etiği olağanüstüydü.

Kevin Durant ligdeki ilk senesinin ardından Kobe ile olan anısını şöyle anlatıyor: “Daha iyisini başarabilmek için bir günlük takım tatilinde bile yakındaki lisenin basketbol sahasında çalışmaya gitmişti. Ligdeki en iyi oyuncuydu ama hala lisenin basketbol sahasında üçlük çizgisinin her açısından 50 tane şut atıyordu.”

Kobe 1996 yılında lisede seçildiğinde ise hissettiklerini şöyle anlatıyor: “Taraftarların beni liseden henüz gelmiş ve dünyanın bana bir şeyler borçlu olduğunu düşünen biri olarak görmesini istemedim. Buraya geldim ve her zaman çalışacağım.”


Beysbolun kralı olarak bilinen John Smoltz kadar çalışan sporcuların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Smoltz, kariyerini sıkı bir çaba ve özveriyle uzatmaya çalıştı. Kariyerinde atış yapan ilk oyuncudan oyunun en sonlarında en isabetli vuruşu yapabilen atışçıya kadar farklı görevlerde yer aldı ve bu onu takımın en kıymetli oyuncusu haline getirdi. Çaba bir davranıştan öte bir zihniyettir.


Vücut dilini kullanmak da önemli. Vücudunuzu farklı olaylarda nasıl kullanırsınız? Kendinizi nasıl ifade edersiniz? Karşı tarafta nasıl bir izlenim bırakıyorsunuz?

Herkes vücut dilini kullanmayı geliştirebilir.

Bir diğer prensibi ise “enerjiye sahip olmak” diye açıklıyor Fletcher ve devam ediyor:

Herkesin bir amaç uğruna sarf edebileceği bir enerjisi var ve bu enerjinin ne kadarı harcayacağı kararı kararı da kişinin kendisine ait. Kararlarınız ve amaçlarınız hakkında emin ve bilinçli olun.


Tavırlara dikkat etmek çok önemliymiş. Şöyle ki; yaptığınız işe devam etme kararı tamamen size kalmış. Kimse sizin adına karar alamaz. Güzel bir tavır var olan yeteneğini daha da ortaya çıkarır ve eksik olduğun kısımların çözülmesini sağlar.


Performansımızı en üst noktaya çıkarırken oluşan korkuyu en aza indirmemizi sağlayan şey muhtemelen tutkudur. O yüzden aşırıya yani ihtirasa kapılmadan tutkulu olmak önemli.


Öğrenmeye açık olmalısınız. Herkes daha iyi bir dinleyici olabilir, eleştirileri değerlendirip onlardan kendine dersler çıkarabilir ve takım arkadaşlarının başarısını kendi başarısıymış gibi benimseyebilir. Unutulmamalı ki, dinlemek öğrenmektir.


Ne iş yaparsanız yapın olağandan fazlasını yapın, bir adım daha ileri gidin. Başarıya ulaşan çoğu kişinin gerekenden fazla çalıştığı ve kendilerini aşarak özgüvenlerini arttırıyor. Bu yaklaşımdan harektle kendinizden beklentilerinizi artırabilirsiniz.

Hazır olmak için gerekli zaman ve mekanı ancak kendiniz yaratabilirsiniz. Bunu bir huy haline getirdiğinizde var olan yeteneğinizin üst noktasına ulaşacaksınız. Bunu destekleyen güzel bir atasözü var: Hazırlanmayı becerememek, becerememeye hazırlanmaktır.

Yetenek asla yetmez. En iyiler dinlenmezler ve doğuştan gelen yetenekleriyle yetinmeyip alabileceklerinin en fazlası için çaba sarf ederler.
Bu tavsiyeleri en azından birini deneyin. Yakın zamanda karşılığını alabilirsiniz…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım