Diyarbakır Yenigün

Bal: ‘Diyarbakır’a Şehir Hastanesi yapılacak’

Bal: ‘Diyarbakır’a Şehir Hastanesi yapılacak’
17 Şubat 2020 - 18:33

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, yapımı planlanan Diyarbakır Şehir Hastanesi proje ihalesinin bu ay içerisinde yapılacağını belirterek, “Hastanenin yeri ile ilgili kesin karar alınmış değil. Ancak yap-işlet-devret modeliyle yapılmayacak, devlet kendisi yapacak. Çermik’te de 50 yataklı devlet hastanesi yapılacak” dedi

 

Ufuk Çimen/Şehriban Eleftoz

DİYARBAKIR – Ak Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, gazetecilerle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. İç Kale’deki bir kafede gerçekleştirilen buluşmada kentteki sorunlar ele alındı.

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak ve İl yöneticilerinin de katıldığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bal, Diyarbakır Valiliği öncülüğünde Sur ilçesindeki Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerinde uygulanan projeyle ilgili çalışma yürütüldüğünü, burada 62 dükkandan oluşan bir çarşının oluşturulacağını belirterek, “Sur’daki projeyle sivil toplum örgütleriyle çalışma yürütülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde 6 mahalledeki yasak temmuz ayında sona erebilir.”

Uygulamaya geçirdikleri istihdam projeleri sayesinde kent ekonomisinin gelişme kaydettiğini aktaran Bal, şunları söyledi:

“Yapımı devam eden Tekstil Kentin 10 bin 400 kişiye istihdam oluşturacak. Silvan Projesi hızla sürüyor. Verimli toprakları suyla buluşturacak Silvan Projesi tamamlanınca 400 bin kişiye iş imkanı sağlayacak, tarıma dayalı sanayinin gelişmesine katkı sunacak.

Şehir Hastanesi yapılacak

Yapımı planlanan Diyarbakır Şehir Hastanesi  proje ihalesi de bu ay içerisinde yapılacak. Hastanenin yeri ile ilgili kesin karar alınmış değil. Ancak yap-işlet-devret modeliyle yapılmayacak, devlet kendisi yapacak. Çermik’te de 50 yataklı devlet hastanesi yapılacak.”

“4 milyon dönüm arazi sulanacak”

Sulama kanallarıyla birlikte 400 bin yeni istihdam alanı açılacağını belirten Bal, Diyarbakır’ın hak ettiği yere gelebilmesi için ekonomi, sağlık ve eğitim alanında çalışmalarının olduğunu belirterek, “İlk etapta bitecek fabrikalar Tekstil kentte 10 bin 400 kişiye iş imkanı yaratacak. Diyarbakır’ın hem tarihi hem de yeni yerleşimi açısından Türkiye’de bir benzeri yoktur. Silvan Barajı sulama kanalları çok önemli. Çünkü Diyarbakır’da 4 milyon dönüm arazi sulanacak. Bu da 400 bin kişiye iş imkanı yaratacak. Bununla beraber tarıma dayalı sanayi gelişecek. Turizm gelişecek ve tüm bu sıkıntılar aşıldığında artık Diyarbakır’ın önünü kimse tıkayamayacak.” dedi. Uçak “Uçak seferlerindeki sıkıntı genel bir sorun”

Diyarbakır’a uçak seferlerinin az olmasını değerlendiren Bal, “ En fazla uçak seferi bölgede Diyarbakır’a var. Mardin, Urfa ve Siirt’e gelenlerin çoğu Diyarbakır’ı tercih ediyor. Uçak seferlerindeki sıkıntı genel bir sorun. Sıkıntının sebebi de 737 Boinglerin bir arızasından kaynaklı 24 tane uçağın hangarlarda yatmasından kaynaklı. Aslında 5 milyon yolcu kapasitesine sahip bir havaalanı var Diyarbakır’da ve şuan 2 milyon 300 bin yolcu kapasitesinde hizmet veriyor. Seferlerde düşme oranı ise bazı illerde Diyarbakır’dan daha yüksek.” ifadelerini kullandı.

Paralar kamulaştırmaya

Sur ilçesiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Bal, “Surla ilgili çalışmayı STK’larla birlikte yapıyoruz. Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile bu işi yürütüyoruz. Eğer biz bunu gerçekleştirirsek daha kısa bir dönemde belki, haziran, temmuz gibi Sur’un kalan kısmını normal vatandaşa açacağız. Sur’daki evlerin fiyatıyla ilgili ise zaten orada, yasaklı mahallelerde yapılan evler henüz satışa sunulmadı.” dedi.

“Kamulaştırmaya büyük para gidiyor”

Alipaşa’daki evlerin satışa sunulduğunu ifade eden Bal, konu hakkında şunları söyledi:

“Alipaşa’daki evlerin satışa sunulmasının sebebi de zaten orası daha önce kamulaştırılmıştı. O yasaklı 6 mahallede de 62 tane işyeri yapıldı. Bir çarşı kuruldu. Alipaşa’da da yine butik oteller var. Bunu ya kira usulü ile ya da başka bir şekilde yapılacak. Yani bu işletmelerle ilgili satış şuan söz konusu değil. Tabii bu işin bir maliyeti var ve TOKİ bir maliyet çıkarıyor. Nedir bu işin maliyeti; kamulaştırmaya verilen para belli, üzerindeki üst yapı belli. Ondan dolayı, bana göre üzerine kar da koymamışlar. Çünkü kamulaştırmaya çok büyük bir para gidiyor. En büyük sıkıntılardan biri de o. Kentsel dönüşüme girmiyor, kamulaştırmaya girdiği için çok büyük para gidiyor.

‘Sur’da yaşayan insanlardan konut isteyen insan sayısı kaç tane biliyor musunuz?’ Ben tekrar Sur’da ev almak istiyorum diyenlerin sayısı 60 tane. 60 kişi ben tekrar Sur’a gidip yerleşmek, ev almak istiyorum diyor. Sur’da yaşayanların çoğunun tapusu yoktu. Sur’da bin 300 kişiye hiç ulaşılmıyor, adam ortada yok. Miras olmuş ve bir ev belki 100 kişi arasında bölünmüş. Sur’daki bin 300 hak sahibi ortada yok, onlara ulaşılamıyor. Sur’daki 6 mahalle haziran temmuz gibi ortalama vatandaşa açıldığında burayı tabana yayacağız. Esnaf olan kişilere bu işletmeleri açacağız. Sur’da yaşayanların yüzde 70’i geliri asgari ücret ve altındaki insanlardı. Asıl tapu sahibi Sur’da yaşamıyordu, evini kiraya vermişti ve başka yerlerde yaşıyordu. Sur’daki 6 mahallede yıkılan evlere baktığımız zaman yüzde 15 ev sahibi ancak var. Sur’da yaşayanların çoğu kiracıydı. Asıl sorun da buydu.”

“Elektrik kullanımında alışkanlıklarımızdan kurtulmalıyız”

Gazetecilerin yüksek gelen elektrik faturaları ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Bal, “Artık eski alışkanlıklarımızdan kurtulmamız lazım. Yüzde 12-13 kaçakçağa gidiyor. DEDAŞ artık özelleşti. Nasıl kafeye gidip bir kahve içip parasını ödüyorsanız elektrikte de bu şekilde” ifadelerini kullanıldı.

Ebubekir Bal’ın ardından konuşan İl Başkanı Serdar Budak ise AK Parti Siyaset Akademisine yoğun başvuru olduğunu belirterek, “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla 23 Şubat Pazar günü Diyarbakır Öğretmenevinde başlayacak. Bu dönemki Siyaset Akademisine 480 başvuru var. Bir önceki Siyaset Akademisi programına 120 başvuru yapılmıştı. Yoğun ilgi var. Başvuru yapanlara teşekkür ediyoruz. Değerli hocalarımızın katıldığı akademiye başvuramayanlar da gelip programa katılabilir.” dedi.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım