Diyarbakır Yenigün

Ayıdan post, ahmaktan dost olmaz!

Ayıdan post, ahmaktan dost olmaz!
Haci Gunes
Haci Gunes( hacigunes@diyarbakiryenigun.com )
16 Ocak 2020 - 0:05

İnsanoğlu gariptir. Düne kadar iyi dediğine bir bakmışsınız kötü der ve onu yerden yere vurur. Neden düne kadar iyi dediğine bugün kötü demeye başlamış. Çünkü arkadaşının kendisine muhalefet etmesine farklı düşünmesine tahammül edemez. Onu yerden yere vurarak aslında şunu söylemek istiyor. Bana dokunma ben nasıl düşünüyorsam sende öyle düşünmek ve davranmak zorundasın. Çıkarlarımı kolla demek ister. Bu çizginin dışına çıkma eğer çıkarsan hikayede olduğu gibi olursun. Atalarımız ne güzel söylemiş. Ayıdan post, Ahmaktan dost olmaz diye. Ahmakla dost olan, onunla yola çıkan ve cahille oturup kalkanın sonu mutlaka hüsrandır.

Bilirsiniz; Ayıdan post, Ahmaktan dost olmaz diye bir atasözümüz vardır. Ayıdan post olur mu olmaz mı bilemem ama, ahmaktan dost olmayacağını çok iyi biliriz. Çünkü ahmak dostun nerede ne yapacağı asla belli olmaz.

Hepimizin bildiği hikaye; Avcının biri bir gün avlanırken, ayağına kocaman bir dikenin battığı, acılar içerisinde kıvranan bir ayı görmüş. Avcı merhamet ederek ayının ayağındaki kocaman dikeni çıkarıvermiş. Ayı, bir minnet borcu olarak o günden sonra avcının peşinden hiç ayrılmamış. Yani anlayacağınız ayı ile avcı dost olmuş.

Ayı, dostunu her türlü tehlikeye karşı koruyor, üzerine bir sineğin konmasına dahi izin vermiyormuş. Hikaye bu ya; bir gün avcı ile ayı dağda bayırda gezerken, avcı yorulmuş ve bir ağacın altına uzanıp uykuya dalmış. Ayı tabi ki avcının başında onu korumak için nöbet tutuyor. Dostunun üzerine konan sinekleri kovuyor, onun rahat uyumasını sağlıyormuş. Bir ara inatçı bir sinek avcıya musallat olmuş. Ayı ne kadar kovsa sinek yine geliyor. Sinek gelmiş tam avcının alnının ortasına konmuş. Ayı da iyice kızmış ya. Almış bir kaya parçasını indirmiş sineğin üzerine. Sinek elbette ölmüş ama avcının kafası da paramparça.

Herhalde bu hikaye sebebiyledir ki; Ahmak dostun olacağına, akıllı düşmanın olsun denilmiş. Öyle ya; Ahmak dostun, nerede ne yapacağı ve insanın başına ne belalar açacağı hiç belli olmaz. İnsan tam kendini güvende hissettiği bir anda, birde bakar ki kafa göz paramparça.

Sevgiyle Kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım