Diyarbakır Yenigün

Avcılık mı, katliam mı?

Avcılık mı, katliam mı?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
13 Ocak 2019 - 9:55

Avlanmayla ilgili geçtiğimiz günlerde iki ayrı haber okudum. İlki Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Süleyman Uşağı köyü yakınlarında koruma altında bulunan dağ keçileriyle ilgili. Avcılar koruma altındaki dağ keçisini öldürürken, kendilerine engel olmak isteyen köylüyü darp ederek cep telefonunu aldı. Avcılar, olayın ardından kaçarken öldürülen dağ keçisi, ekiplere teslim edildi.
Duyarlı köylüler, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ekiplerine bildirmiş ve kaçak avcıların yakalanması amacıyla güvenlik güçleri tarafından çalışma başlatılmış.

Bir diğer haberde Elazığ’dan…
İl Jandarma Komutanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri kaçak avlanma ile ilgili yapılan çalışmada, kaçak olarak avlanan 7 kişi yakalanmış. Yakalanan şahıslardan ele geçirilen haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış 4 adet otomatik av tüfeğine el konuldu. Şahıslara ise kaçak avlandıkları gerekçesiyle 7 bin 180 TL idari para cezası kesilmiş.

Avcılık her ne kadar bir spor türü olarak kabul edilse de günümüzde eski çağlarda olan avlanma ihtiyacının kalmadığı gerekçesiyle çoğu kişi tarafından avcılığın bir spor olmadığı ve sırf insanların kişisel eğlenceleri açısından hayvanlara zulüm edildiği belirtilerek karşı çıkılıyor. Ben de buna tamamen katılıyorum.

Ancak avcılar ise bu hususta burada uygulanan asıl olayın hayvanları öldürmek olmadığı ve avcılığın hayvanlar ve avcı arasında geçen mücadele olduğunu belirtmekte. Ülkemizde çok sayıda kişi gerekli izinleri alarak tamamen yasal bir şekilde avcılık yapabilmekteyken; bir de izinsiz olarak avcılık yapan veya avlanması kesinlikle yasak olan türleri avlayan kişi veya kişiler var ve bunlara belirli cezalar uygulanıyor.

Ancak, insanlara spor diye kabul ettirilmeye çalışılan avcılık, bana göre bir çeşit hastalık. Bir canlının yaşamına son veren bu eylem kesinlikle spor değil. Bunu kabul etmekle birlikte, ruh hastalığı gibi yorumlamak ne kadar doğrudur bilmem ama avlanmanın daha katı sınırlarla belirlenmesi gerekiyor.

Avcılık kesinlikle bir spor değil; zevk için yapılan katliamdır.
Hem canlıların yaşam hakkını ihlal hem de canlı neslini tehlikeye sokan bu uygulamanın tamamen yasaklanması lazım. Evcil hayvanlara yapılan zulme ne kadar karşı isek avlanmaya da aynı şekilde tepki göstermemiz gerektiğine inanıyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım