DOLAR 8,3735
EURO 10,1042
ALTIN 478,32
BIST 1.345
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 27°C
Açık
Diyarbakır
27°C
Açık
Cts 30°C
Paz 29°C
Pts 31°C
Sal 28°C

Av. SERTAÇ EKE YAZDI: HUKUK İKTİSADA MUKADDEMDİR!

18.11.2020
A+
A-

Yaşamın tüm alanlarında birbirini sürükleyen, neden sonuç ilişkisi olan, bağlantılı olan birçok alan vardır. Bunların; aralarındaki ilişki hayat standardımızı, kalitemizi ve çağdaş uygar dünyadaki yerimizi ortaya koymaktadır. Hukuk hem bireylerin kendi aralarındaki ilişkiyi hem de bireylerin devletle olan ilişkilerini düzenleyen kurallar bütünüdür. Hukuk ‘un yazılı kuralları olduğu gibi yazılı olmayan ve teamüllerle gelişen boyutu da vardır. Hukuk aslında bir güvenlik hakkıdır. Bu güvenlik hakkı salt kişisel hürriyet problemi olmayıp, şahısların ve toplumun mal ve mülk güvencesini de yani ekonomik güvenliği de kapsamaktadır.

Mülkiyet hakkı insanlık tarihi kadar eskidir. Bu hak devletten önce var olan temel haklardan birisidir. Öyle ki; bu hak evrensel anlamda ilk olarak Bakır Çağ ‘da karşımıza çıkmaktadır. Mülkiyet hakkı, anayasalardan önce insan hakları beyannamelerinde yer almıştır. Hukukumuzda ise; mülkiyet hakkının Anayasa ile teminat altına alındığı ilk metin, 1876 yılında kabul edilen Kanun-u Esasî’dir. Hatta Tanzimat dönemine denk gelen ve 1858 yılında çıkarılan Arazi Kanunnamesi’ni bu bağlamda değerlendirebiliriz. Mülkiyet hukuku yalnızca ülke vatandaşlarını ilgilendiren bir alan olmayıp, yabancıları da kapsamaktadır. Yani ekonomi ve hukuk birbirleriyle tam ilişkilidir. Bu net bir şekilde ortadadır ki ekonomi hukuka mukaddemdir.

Bu genel değerlendirmelerden sonra ülkemize baktığımızda hukuk güvenliğinin azaldığı ya da askıda olduğu zamanlarda ekonomik açıdan bir çöküntü içinde olduğumuzu, özgürlük alanı genişlendiğinde ise; ekonomik atılımların ve ilerlemelerin hız kazandığını görmekteyiz. Yani özgürlükler arttığında ekonomik büyüme de artmaktadır. Son yıllarda hukuka olan güvenin azalması ekonomik verilere doğrudan yansımıştır. Bugün işsizlik verileri ve enflasyon rakamlarındaki artıştan döviz kurunun yükselişinden, sermaye piyasalarının umutsuzluğuna kadar birçok olumsuzluğun ana nedeni hukuk ekseninden uzaklaşmamızdır. Otoriter anlayışa dönük algı arttıkça tüm idari ve adli makamlar kendilerini bu duruma göre konumlandırmakta haliyle de hukuk düzeninden uzaklaşma gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu somut gerçekliği gören siyasal iktidar geç de olsa bazı reformlarla bir çıkış aramaktadır. Ancak, uygulamada yaşanan aksaklıklar, derinlikçi olmayan bu çalışmalar bir sonuç aldıramamıştır. Son bir yıldır pek çok iç ve dış etkenin etkisi olduğunu gördüğümüz; ama özünde hukuk güvenliğinin azalmasından kaynaklı iktisadi kaybımız sürekli artmaktadır. Bugün Anayasa Mahkemesi ‘nin kararlarının uygulanıp, uygulanmaması meselesinin tartışılması bile tüm ekonomi piyasalarında olumsuz bir karşılık bulmuştur.

İyi niyetli tüm çabaların elbette desteklenmesi lazımdır; ama bu çıkış idare-i maslahat yerine daha köklü ve uygulanabilir olmalıdır. Yalnızca sermaye piyasaları değil, tüm toplum hukuk devleti anlayışının yükselmesini, özgür olmayı ve kardeşçe yaşamayı istemektedir. Hukuk devleti anlayışımız tüm kurum ve kuralları ile içselleşebilmelidir. Özgürlük anlayışının pekiştiği haliyle de refah seviyesinin yükseldiği bir toplum yaratmak ellerimizdedir; yeter ki bu iradeyi ve çabayı gösterebilelim ve inanıyoruz ki bunu hep birlikte mutlaka başaracağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."