Diyarbakır Yenigün

3 genç 150 bin dolar fidye karşılığında serbest bırakıldı

3 genç 150 bin dolar fidye karşılığında serbest bırakıldı
24 Eylül 2020 - 15:12

 

Diyala’nın Qeretepe nahiyesinde kaçırılan 3 genç, 150 bin dolar fidye karşılığında serbest bırakıldı

DİYARBAKIR YENİGÜN- 3 genç Irak Anayasası’nın 140. Madde kapsamındaki tartışmalı bölgelerde yer alan Diyala’nın Qeretepe nahiyesine bağlı Sefsefe Köyü’nde ağustos sonunda kaçırıldı.
Gençler kaçırıldıktan sonra ailelere telefon eden silahlı kişiler, oğullarının serbest bırakılması karşılığında fidye istedi.
Gençlerden 2’si çarşamba sabahı, fidye karşılığında serbest bırakıldı. Gençlerden biri birkaç gün önce serbest bırakılmıştı.
Kaçırılan gençlerden birinin babası Adnan İsa Beyati, “Yaklaşık bir ay önce silahlı kişiler oğlumla birlikte, 3 genci Sefsefe köyünde kaçırdı. Olay hepimizi derinden sarstı” dedi.
Adnan İsa Beyati, “Gece gündüz uyku gözümüze girmedi. Başlarına neler geldiğini bilmiyorduk. Ancak 3 gün önce birini serbest bıraktıktan sonra diğer iki çocuğumuzu da bırakacaklarını söylediler” diye konuştu.
Oğlunun serbest bırakılmasını sevinçle karşıladıklarını belirten baba Adnan Beyati, “Sanki oğlum yeni duymuş gibi hissettik. Çok mutluyuz. Aileler ve 3 gencimiz çok mutlu oldu” ifadelerini kullandı.
Oğlunun fidye karşılığında “IŞİD mensupları” tarafından kaçırıldığını belirten Beyati, fidye miktarının açıklanmasını istemediklerini söyledi.
KirkukNow’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen istihbarat biriminden bir kaynak, “3’ü de fidye karşılığında serbest bırakıldı. Her bir genç için 50 bin dolar ödendi” dedi.
Salahaddin ve Diyala sınırında ciddi güvenlik boşluğu bulunuyor. 2017 yılında dönemin Başbakanı Haydar Abadi’nin IŞİD’in resmen yenildiğini açıklamasına rağmen, örgüt mensupları aralıklarla güvenlik güçleri ve sivillere yönelik saldırılar düzenliyor.
Bölgede yaşanan güvenlik boşluğu nedeniyle, adam kaçırma vakaları sık sık yaşanıyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım