Diyarbakır Yenigün

‘2020’yi Kürt dili yılı ilan edeceğiz’

‘2020’yi Kürt dili yılı ilan edeceğiz’
19 Şubat 2020 - 15:29

Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray, Kürtçe edebi çalışmaların yeteri kadar tanıtılması ve yazarların yaşadıkları sorunlar ortadan kaldırmak için çaba sarf edeceklerini belirterek, “2020 yılını Kürt dili yılı olarak ilan edeceğiz” dedi.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’da bir grup Kürt yazar tarafından geçtiğimiz günlerde Kürt Edebiyatçılar Derneği’nin açılışını gerçekleştirildi. Kürt yazarlar arasındaki bağı ve örgütlülüğü güçlendirmek, edebiyat ve dilin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla açılan derneğin eşbaşkanılığını Sultan Yaray ve Hogir Berbir yürütecek. Kürtçe’nin Kurmancî, Kirmançkî ve Soranî lehçelerinde edebiyat çalışmaları hedefleyen dernek, ayrıca şevbuhêrk (dengbêjlerin divan kurduğu gece), atölye, panel, seminer ve konferans gibi etkinlikler düzenleyecek.

Dayanışma önemli

Derneğin kuruluşuna ilişkin konuşan Eşbaşkan Sultan Yaray, Kürt Yazarlar Derneği’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasının ardından bir boşluk oluştuğunu ve bundan kaynaklı böylesi bir girişime ihtiyaç doğduğunu belirtti. Kürtçe eserlerin tanıtımı yanı sıra Kürt yazarlarının sorunlarını çözme konusunda arayışlarının olacağını kaydeden Yaray, yazarlar arasında oluşacak dayanışmanın en başta Kürt edebiyatı için önem arz ettiğine dikkati çekti.

‘Kürtçe, Süryanice, Arapça…’

Diyarbakır’ın yazarlarıyla birlikte edebiyat ve yayıncılık alanında çok zengin bir konuma sahip olduğunu ifade eden Yaray, “Büyük bir inançla çalışmalarımızı yürüteceğimize inanıyoruz. Edebiyat geceleri, yazarlarla birlikte toplantılar, sorunların çözümlerine yönelik adımlar atacağız. Birçok yazarın eserlerini bilmiyoruz. Bu eserlere sahip çıkmak için imza ve edebiyat günleri düzenleyeceğiz. Fakat sadece Kürtçe yazılan eserler değil. Bunun dışında Süryanice, Arapça, Türkçe yazanların eserlerine sahip çıkacağız” dedi. Yaray, ayrıca cezaevindeki tutuklular tarafından kaleme alınan edebi eserlere de işaret ederek, “Yayınlanmayan eserleri aileler aracılığıyla bize ulaştırabilirler. Biz yayıncılık ve duyurusu anlamında yardımcı olacağız” diye konuştu.

20 Şubat’ta etkinlikler başlıyor

Derneğin açılış tarihinin 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne yakın bir dönemde açılmasının önemli olduğunu belirten Yaray, 20 Şubat’ta (yarın) derneklerinde bir panel düzenleyeceklerini aktardı. Panelin ardından farklı etkinliklerde bulunmak amacıyla Mardin, Cizre ve Şanlıurfa’ya gideceklerini söyleyen Yaray, “2020 yılını Kürtçe dil yılı olarak ilan edeceğiz. Çünkü başka bir dil olsaydı şu ana kadar yok olmuştu. Kürtçe tüm baskı, asimilasyon politikalarına karşı ayakta kaldı” ifadelerini kullandı. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım