“Yüzde 80 kaybımız var!”

0
93
Çatışmalı süreçten dolayı Sur esnaflarının yüzde 80 civarında bir kayıplarının olduğunu belirten Sur esnaflarından İnayet Çelik, hükümetin bu kayıpların telafisi için büyük adımların atması gerektiğini söyledi

DİYARBAKIR – Sur esnaflarından İnayet Çelik, çatışmalı süreçten dolayı Sur esnaflarının yüzde 80 civarında bir kayıplarının olduğunu belirterek, Hükümetin bu kayıpların telafisi için büyük adımların atması gerektiğini söyledi. Son günlerde satışlarda yüzde 20 oranında bir hareketliliğin olduğunu ifade eden Toptancı esnafı Çelik, gelecek günlerden umutlu olmak istediklerini söyledi. SİDER’in hazırladığı projelerinin hayata geçirilmesiyle birlikte Sur ve bölge esnafının rahat bir nefes alacağına da değinen Çelik, SİDER başkanı Şükran Yılmaz’ın girişimleri sonucu Hükümet tarafından verilecek 50 bin liralık faizsiz kredinin esnafın yarasına merhem olacağını savundu.
“Yüzde 80 oranında kaybımız var”
İşte, 25 yıllık Sur esnaflarından İnayet Çelik ile yaptığımız röportajın tamamı;
Geçmiş dönem ile şimdiki dönemi kıyaslayabilir misiniz?
“Geçmiş dönemlerde Balıkçılarbaşı Caddesi oldukça kalabalıktı. ‘İğne atsan yere düşmez misali’ görüntüler vardı. Ancak çatışmalı süreçle birlikte Ramazan Bayramı ile Kurban bayramı arasında biraz daha durgunluk yaşandı. Yine de bu Kurban bayramı Ramazan bayramı öncesine göre biraz daha hareketli oldu diyebiliriz. Yüzde 15 ile 20 arasında satış var. Ancak çatışmalı süreç öncesine göre de yüzde 80 kaybımız var.
“İflas ettiler, sicilleri bozuldu”
9-10 aylık çatışmalı süreçte esnaflar çeklerini ödeyemedi, alacaklarını tahsil edemedi. Bunu değerlendirir misiniz?
Sicili bozulan birçok esnaf arkadaşımız var. İflas edenler oldu. Hükümetten bu esnaflarımıza bir kapı açmak için gerekli adımları atmasını bekliyoruz. En azından devletin bankaları aracılığıyla da olsa verilecek desteklerle bir nebze rahatlamaları sağlanmalıdır.
“Beklentimiz satış!”
Beklentiniz nedir?
Bizim beklentimiz, perakende esnafının satış yapmasıdır. Perakendeci esnaf iş yaptığı zaman bizim gibi toptancı esnafına dönüş sağlayacaktır. Yok, eğer perakendeci esnafları da iş yapamazsa o zaman tamamıyla toptancı esnafın durumu çok vahim olur. Kesinlikle perakendeci esnafının iş yapması gerekir. Bu bize yansıyor. Bu Batı’ya da yansıyor. Şöyle bir durum da var. Batı’da mal aldığımız firmalar, bu bölgenin içindeki durumu bilmiyorlardı. Şuan onlarda işin farkına vardı. Çünkü bölgemizde tüketim vardır. Batı’da tüketim yok. Bu tüketim olayını oradaki firmalar yeni yeni çözmeye başladılar. Daha önce bayram öncesi 3-4 kamyon mal alırken, şuan yarım kamyona düştü. Bu kadar ciddi bir durum var. Ki bu da direk olarak oranın ekonomisini de etkiledi.
“Umutlu olmak zorundayız”
Bu kadar yaşanmışlıklara rağmen esnaf olarak yarından umutlu musunuz?
Açık söylemek gerekirse, umutlu olmayı istiyoruz. Öyle olmak zorundayız. Çünkü umutsuz olduğunuz zamanda o da çözüm değil. Umutlu olmak zorundayız. Dua edeceğiz. Elimizde sadece dua etmek geliyor.
Japon 2 pasajındaki durum ne? Esnaflar iş yapabiliyor mu?
Eskiye oranla satışlarda yüzde 80 oranında bir kayıp var. Ki bu esnafın tamamında vardır. Sur içi esnafında bu daha fazladır. Genel anlamda durum iyi değil.
“Kredi ve destek istiyoruz”
Beklentiler ve önerileriniz nelerdir?
Devletten esnaflara kredi vermesini istiyoruz. Sicili bozulan esnaflara yardımcı olunmasını bekliyoruz. Bu destek kredileri de Devletin bankaları aracılığıyla olması gerekiyor. Çünkü normalde özel bankalar kredi vermiyor. Devletin bankası olursa, bir nebze de olsa esnafın yarasına bir merhem olur.
“SİDER’in projeleri sur ve bölge esnafını rahatlatacaktır”
SİDER’in projeleri hakkında neler söyleyeceksiniz?
SİDER özellikle bu işi kurucularından Sayın Şükran Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Şükran Yılmaz ve ekibinin gerçekleştirdiği proje çok iyi. Ve hiçbir şekilde bu projede en ufak bir çıkarları da yoktur. Çok ciddi adımlar atıyorlar. Bu adımlarında kayda alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten SİDER’in ve Şükran hanım’ın hazırladığı projeler ve çalışmaları tamamıyla esnafa yöneliktir. O yüzden SİDER Sur esnafı, halkının ve Diyarbakır’ın sesi olacaktır. Buna inanıyorum. Şükran Yılmaz’a sonsuz güvenimiz vardır. SİDER’in projelerini hayata geçirmesi durumunda esnaf olarak rahatlarız. Bu sadece bizim için değil bölge halkı içinde olumlu olur. O zaman çok farklı oluşumlar olur. Çatışmalı süreçten dolayı Şanlıurfa ve Gaziantep’e giden esnaflar, bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Diyarbakır’a gelir.
“50 bin liralık faizsiz kredi SİDER’in girişimleri sonucu çıktı”
Bazı STK kurumları, hükümetin Sur esnafına yönelik müjdesini verdiği 50 bin liralık faizsiz krediyi sanki kendilerinin girişimleri sonucu verildiğini ifade ediyorlar. Bu onların değil, SİDER Başkanı Şükran Yılmaz’ın girişimleri sonucu Sayın Başbakan tarafından bize verilen bir sözdür. Bugüne kadar hiçbir STK temsilcisini yanımızda görmedik. Sorunlarımızı kimse dinlemedi. SİDER kurulduktan sonra bir çok esnafın umudu oldu. Ve SİDER’i artık biliyorlar. SİDER yönetim kurulu üyeleri çok değerli insanlar, hepsi toptancı esnafı, tamamıyla faydalı olan insanlardır.

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here