Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Yusufeli Barajı’nda son 100 metre

Yusufeli Barajı’nda son 100 metre
212
20 Ocak 2020 - 17:18

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tamamlandığında ülkenin en yüksek barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı’nın 175 metre yüksekliğe ulaştığını ifade ederek, 275 metre yüksekliğe sahip olacak barajda son düzlüğe girildiğini söyledi.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES Projesinde şu an itibariyle baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Pakdemirli, “Yusufeli Barajı genelinde şu an için yaklaşık yüzde 72’lik fiziki gerçekleşme sağlandı” dedi. Pakdemirli, “18 ay içerisinde 4 milyon metreküplük gövde betonunun 2 milyon 300 bin metreküplük kısmı dökülerek yaklaşık yüzde 58 gerçekleşme sağlandı ve bu kategoride bir rekora imza atıldı. Yapılan programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“650 bin kişinin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak”

Baraj tamamlanıp işletmeye alındığında üretilecek enerjiyle 650 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Pakdemirli, “Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES tesisinin toplam kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi ise 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Yusufeli Barajı ve HES, ürettiği enerjiyle milli bütçeye yıllık 1 milyar 200 milyon lira katkıda bulunacak.” açıklamasını yaptı.

‘Kendisini 7 senede amorti edecek’

Bakan Pakdemirli, Çoruh Nehri üzerinde kurulu Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarının ekonomik ömürlerini uzatacak barajın, kendisini 7 senede amorti etmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi. Yusufeli Barajı, Artvin ilinin yaklaşık 40 kilometre güneybatısında ve Çoruh Nehri üzerindeki Yusufeli ilçesinin 10 kilometre akış aşağısında yer almakta. (İLKHA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM